bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 21.02.2020 | Vārda dienas: Ariadne, Eleonora
LithuaniaLietuva

Kādēļ Lietuvas prezidents atteicās apmeklēt Pasaules Holokausta forumu Jeruzalemē?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Holokausta piemiņa Aušvica Polija Lietuva Lietuvas prezidents Gitans Nausēda

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Pieminot Aušvicas koncentrācijas nometnes atbrīvošanu pirms 75 gadiem, daudzu valstu līderi ceturtdien, 23.janvārī, pulcējās Pasaules Holokausta Forumā. Piedalīties gatavojās arī Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda), taču pēkšņi pārdomāja par labu cietušo ebreju atcerei Aušvicā, Polijā. Kādēļ? Prezidenta kanceleja to neatklāj.

Kāds ir īstais iemesls?

Neskaidrība ir devusi vaļu minējumiem, un liela uzmanība tiek pievērsta tam, ka piedalīties  Jeruzalemes pasākumā atteicies arī Polijas prezidents Andžejs Duda (Andrzej Duda). Politikas eksperti Lietuvā nosauc divus iespējamos Nausēdas lēmuma iemeslus:

vēlmi paust solidaritāti ar Poliju, kurai kritiku saistībā ar vēstures jautājumiem veltījis Krievijas prezidents Vladimirs Putins;

vairīšanos no iespējamas kritikas pret Lietuvu, kuras Seimā izstrādāts strīdīgs tiesību akta projekts par Holokaustu. Lietuvas kaimiņvalsts Polija pēdējos gados ir saņēmusi starptautisku nosodījumu par tās regulējumu šajā jautājumā.

«Nausēda demonstrē, ka Lietuvas prioritāte ir attiecības ar Poliju. Otrs iemesls, kādēļ viņš izvēlējās Aušvici, nevis Jeruzalemi, ir Putins. Iedomājieties, Jeruzalemē viņi negaidīti saskrienas, tiek nofotografēti un fotoattēls tiek plaši tiražēts?»  pajoko Viļņas Mikolas Romera Universitātes asociētais profesors Vītauts Dumbliausks (Vytautas Dumbliauskas).

Vladimirs Putins nesen izteicies, ka Polija ir daļēji līdzvainīga Otrā Pasaules kara sākšanā. Putins 2019.gada decembrī nosaucis kādreizējo Polijas vēstnieku nacistiskajā Vācijā par «antisemītu cūku». Krievijas prezidentam pēc šādiem izteikumiem ir dots vārds Jeruzalemes piemiņas pasākumā, bet Dudam ir liegta iespēja teikt runu, kas arī licis Polijas prezidentam atceres pasākumu neapmeklēt.

Pārdomā pēdējā brīdī

Nausēdas paziņojums par plānu maiņu nāca pēdējā brīdī un prezidenta preses pārstāvis Antans Bubnels (Antanas Bubnelis) atteicies komentēt, vai Nausēdas lēmums ir saistīts ar Putina dalību pasākumā un strīdu pa Krievijas retoriku. Bubnelis gan paziņojis, ka pēc prezidenta lūguma uz Jeruzalemi devies Lietuvas Seima spīkers Viktors Pranckiets (Viktoras Pranckietis).

Aušvica Otrā pasaules kara laikā bija lielākā koncentrācijas un nāves nometne. To Polijas teritorijā izveidoja nacistiskā Vācija, kas bija okupējusi Poliju. No 1940. līdz 1945.gadam tajā tika nogalināti aptuveni 1,5 miljoni dažādu tautību cilvēku. Izdzīvojušie, kuri tika turēti nometnē, tika atbrīvoti 1945.gada 27.janvārī.

Arī citi Lietuvas politikas eksperti minēja Putina īpašo statusu Jeruzalemes pasākumā, kā galveno iemeslu Nausēdas svārstīgumam.

Putina izteikumi saņem plašu nosodījumu

«Putina pēdējā laika retorika un Krievijas centieni ieviest jaunu interpretāciju par Otrā pasaules kara vēsturi Nausēdam noteikti bija arguments. Tomēr šajā lietā ir kas vairāk par vienkārši Putina dalību Izraēlas pasākumā. (..) Faktors bija arī tas, ka Lietuvas un lielas daļas Eiropas attiecības ar Krieviju joprojām ir sarežģītas,» vērtēja Lins Kojala (Linas Kojala), Austrumeiropas pētījumu centra direktors.

Proti, Nausēda izvēlējās Poliju kā savas prezidentūras pirmās ārvalstu vizītes galamērķi, kas liecina par Lietuvas prezidenta vēlmi piešķirt prioritāti Lietuvas-Polijas attiecībām, akcentē analītiķis.

«Būtībā Nausēda ir daudzkārt teicis, ka Polija ir Lietuvas stratēģiskais partneris. Tas tiek īstenots dzīvē daudz un dažādos projektos. Nausēda ir arī uzvēris, ka gan Lietuva, gan Polija līdzīgi vērtē drošības situāciju, tādēļ šie faktori noteikti bija svarīgi, kad tika izlemts doties pieminēt Holokaustu Aušvicā,» sacīja Kojala.

Greizs vēstures skatījums

Austrumeiropas pētījumu centra direktora teiktajam piekrīt Kauņas Vītauta Dižā Universitātes asociētais profesors, Andžejs Pukšto (Andžej Pukšto). Viņaprāt, Kremļa un paša Putina izteikumi tika pastiprināti, tuvojoties Aušvicas koncentrācijas nometnes atbrīvošanas 75.gadadienai, un tiem vajadzēja izvest Nausēdu no pacietības.

«Ir skaidrs, ka Putins vēlas pārrakstīt Otrā pasaules kara vēsturi: viņš noliedz Molotova-Ribentropa paktu un apgalvo, ka Padomju Savienībai ar to nebija nekāda sakara. Bez tam viņš apvaino Poliju kara sākšanā. Tas ir nekaunīgi un absurdi,» analītiķis teica sarunā ar BNN.

Molotova-Ribentropa pakts, kas zināms ar oficiālo nosaukumu Neuzbrukšanas līgums starp Vāciju un Padomju Sociālistisko Republiku Savienību bija neitralitātes vienošanās starp nacistisko Vāciju un Padomju Savienību, ko 1939.gadā Maskavā parakstīja abu valstu ārlietu ministri, attircīgi Joahims fon Ribentrops (Joachim von Ribbentrop) un Vjačeslavs Molotovs.

«Nedodoties uz Iraēlu, Nausēda skaidri solidarizējās ar Poliju. Uzskatu, ka tas bija pareizi,» uzsvēra Pukšto.

Lietuvas deputāta strīdīgā iniciatīva

«Smaga kļūda» – citās domās par Nausēdas lēmumu nedoties uz Jeruzalemi ir laikraksta Lietuvos rytas komentētājs Vītauts Brūveris (Vytautas Bruveris).

«Protams, es saprotu, ka Nausēda šādi rāda solidaritāti ar citām Baltijas valstīm un Poliju, taču man šāda solidaritāte nešķiet pareiza. Es drīzāk neņemtu vērā Putina faktoru un interpretētu to, kā to pareizi dara daudzi citi – kā Nausēdas atbalstu Polijas nostājai par Holokaustu,» sarunā ar BNN sacīja Brūveris.

Šeit jāatgādina, ka 2018.gadā Polija pieņēma likumu, kur norādīšana uz Polijas vainu nacistu zvērībās tika pasludināta par noziegumu, kas paredzēja ar cietumsodu.

Cenšoties kopēt Polijas Holokausta tiesību normas, lietuviešu likumdevējs no valdošās Zemnieku un zaļās partijas ir sagatavojis tiesību akta projektu, kur deklarēts, ka ne Lietuva, ne tās līderi nepiedalījās Holokaustā.

Saskaņā ar vairāku ebreju vēsturnieku pausto tomēr Lietuvas sadarbība ar nacistiem savulaik bija gan izplatīta, gan arī galvenais iemesls, kādēļ tika nonāvēti aptuveni no 95 no valsts 250 000 ebrejiem.

Brūveris attiecīgi secina: «Nedošanos uz piemiņas pasākumu Izraēlā var uzskatīt arī par Lietuvas politisku soli pret Izraēlu. Nedomāju, ka tas bija pareizi nostāties Polijas pusē un izaicināt Izraēlu, jo sevišķi tādēļ, ka Lietuva bija iesaistīta Holokaustā,» vērtēja laikraksta komentētājs.


Pievienot komentāru

Lietuvas siltākā ziema pēdējās desmitgadēs rada jukas dabā un veikalu plauktos

Šī ziema, kas Lietuvā ir bijusi ārkārtīgi silta, ir samulsinājusi slēpošanas kūrortu, apkures un citus uzņēmumus, kā arī radījusi jukas dabā un veikalu plauktos.

Vidējās izglītības iestādēs plāno ieviest obligātas valsts aizsardzības mācības

Saskaņā ar likuma projekta anotāciju, paredzēts noteikt, ka jaunsargu interešu izglītības programmu un valsts aizsardzības mācību īstenot būs tiesīgas tikai tās personas, kuras ir profesionālā dienesta karavīri, zemessargi vai rezerves karavīri.

Par Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāju iecelts Zeps, par vietnieku – Rebenoks

Rīgas brīvostas valdes sēdē par valdes priekšsēdētāju ievēlēts Rīgas domes deputāts Viesturs Zeps, savukārt par priekšsēdētāja vietnieku – ar bēdīgi slavenajās Olainfarm sarunās iesaistītais advokāts Pāvels Rebenoks.

Latvijā sācies meteoroloģiskais pavasaris

Šī ir trešā reize, kad kādā Latvijas reģionā nav bijusi meteoroloģiskā ziema, iepriekšējās bija 1974./75.gada un 1991./92.gada ziemas.

Somijā attaisno Baltijas alkohola interneta veikalu uzturētāju

Tiesa Somijā ir attaisnojusi vīrieti, kurš apsūdzēts par izvairīšanos no nodokļu nomaksas 1,6 miljonu eiro apmērā, jo Latvijā un Igaunijā tirgojis somu klientiem alkoholu tīmekļa vietnēs, ziņo Somijas sabiedriskais medijs YLE.

Bērnu slimnīcas krimināllietā tiesa piespriež apjomīgus naudassodus

Kreiceram tika piespriesta nosacīta brīvības atņemšana uz četriem mēnešiem ar pārbaudes laiku uz astoņiem, piespiedu darbs uz 70 stundām, naudassods 70 minimālo mēnešalgu apmērā.

Pērn iegūta Latvijas vēsturē lielākā graudu kopraža

Pērnajā gadā iegūta Latvijas vēsturē lielākā graudu kopraža – 3,2 milj. tonnu, kas ir par 1,1 milj. tonnu jeb 1,5 reizes vairāk nekā iepriekšējā gadā.

Rīgas zoodārzam iecelta pagaidu valde

Tajā darbosies bijušais zoodārza vadītājs Rolands Greiziņš un VARAM Valsts sekretāra vietnieks attīstības instrumentu jautājumos Sandris Cakuls.

Dānija atceļ lēmumu par Misānes izdošanu DĀR un izdos Latvijai

Sagaidāms, ka Misāne tiks izdota Latvijai, kur viņa atzīta par aizdomās turēto par izvairīšanos no tiesas vai bāriņtiesas nolēmuma, par sveša finanšu instrumenta vai maksāšanas līdzekļa nolaupīšanu un par dokumenta viltošanu.

Igaunijā izstrādā elektrisko skrejriteņu kustības noteikumus

Atļaut elektrisko skrejriteņu kustību tikai uz gājēju ietvēm un veloceliņiem ar ātrumu līdz 25 kilometriem stundā, tā paredz vieglo elektrisko transportlīdzekļu regulējums, ko izstrādājusi Igaunijas Ekonomisko lietu un sakaru ministrija, ziņo ERR.

Saeimas komisija vērtēs iniciatīvu par parka izveidi bijušā velotreka Marss vietā

Kolektīvais iesniegums, ko parakstījuši 11 189 pilsoņi, Saeimā iesniegts šī gada janvārī.

ECT atsaka Latvijai noteikt liegumu Dānijai izdot Misāni DĀR

Eiropas Cilvēktiesību tiesa ir atteikusi Latvijai noteikt pagaidu noregulējumu saistībā ar tiesā iesniegto sūdzību Latvijas pilsones Kristīnes Misānes lietā.

Rosina Lembergam liegt iekļūt Saeimā

Rosina ASV sankciju sarakstā iekļautajam Aivaram Lembergam liegt iekļūt Saeimā, kā arī piedalīties Saeimas rīkotajos pasākumos, liecina Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija.

NATO Parlamentārajā asamblejā notiek Igaunijas rīkota kiberapmācība

NATO Parlamentārajā asamblejā Briselē notikušas kiberdrošības apmācības, ko rīkojuši igauņu speciālisti ar mērķi inscenēt kiberdrošības apdraudējumu un likt likumdevējiem atrast tā risinājumus, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

OIK parlamentārās izmeklēšanas komisija pieņem galaziņojumu

Obligātās iepirkumu komponentes parlamentārās izmeklēšanas komisija pieņēmusi galaziņojumu, secinot, ka nepieciešams nekavējoties atcelt obligātās iepirkuma komponentes sistēmu,

Likvidēta viltus ziņu lapa www.aumytests.net. Darbonis aizturēts

Interneta vietnē www.aumytests.net tika publicētas vairākas viltus ziņas, kas satur acīmredzamu necieņu pret sabiedrību, kā rezultātā nepamatoti tika traucēts cilvēku miers un valsts un pašvaldību iestāžu darbs.

Turcija sola militāru operāciju Sīrijā ar mērķi apturēt Krievijas un al Asada spēkus

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans paziņojis, ka tas ir tikai laika jautājums, pirms Turcija uzsāk militāru operāciju kaimiņvalstī Sīrijā, lai apturētu Sīrijas valdības un Krievijas spēku uzbrukumu sīriešu opozīcijas kontrolētai teritorijai, ziņo BBC.

Atlaisti Rīgas zoodārza vadītāji Līdaka un Morozovs

No darba pašvaldības SIA Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs valdē atlaists gan tās priekšsēdētājs Ingmārs Līdaka, gan valdes loceklis Andris Morozovs, apstiprināja Līdaka.

Pārsūdzēs spriedumu Maxima traģēdijas krimināllietā

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas spriedums Maximas traģēdijas krimināllietā noteikti tiks pārsūdzēts, norāda Ģenerālprokuratūras Darbības analīzes un vadības departamenta virsprokurors Aivars Ostapko.

Vācijā sarīko šaušanas bāros; iespējamo uzbrucēju atrod mirušu

Vācijas policija atradusi mirušu personu, kuru tur aizdomās par šaušanas uzbrukumiem Hānavas pilsētā. Divos uzbrukumos pilsētas bāros ir nogalināti astoņi cilvēki un vēl pieci ievainoti, vēsta vācu raidsabiedrība DW.

CVK aptiprina: Nav savākti nepieciešamie paraksti referenduma ierosināšanai par pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumu

Līdz ar to tautas nobalsošanas ierosinājumu parakstījusi mazāk nekā viena desmitā daļa vēlētāju, un apturētie likumi nav nododami tautas nobalsošanai.

Uzņēmumu reģistrs lemj, ka KPV LV februāra sapulce nebija lemttiesīga

Uzņēmumu reģistrs noteicis, ka partijas KPV LV 8.februāra atkārtotā biedru sapulce nebija lemttiesīga, tāpēc UR noteicis termiņu trūkumu novēršanai jeb jaunas sapulces sasaukšanai.

ANO: Klimata pārmaiņas apdraud bērnu nākotni visās valstīs

Neviena valsts pasaulē nedara gana, lai pasargātu tās bērnus no klimata pārmaiņu ietekmes – ar šādu skarbu secinājumu nākts klajā pētījumā, ko kopīgi veidojušas ANO organizācijas Pasaules Veselības organizācija, Apvienoto Nāciju Starptautiskais Bērnu fonds un medicīnas žurnāls The Lancet, vēsta DW.

Plāno paredzēt bargākus sodus par smēķēšanas ierobežojumu pārkāpumiem

Par likuma prasībām neatbilstošu telpu ierādīšanu smēķēšanai juridiskajām personām varētu palielināt sodu no 1 000 līdz 2 500 eiro līdzšinējo 210 līdz 350 eiro vietā.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!