Kaligrāfijas māksla: 5 padomi jaunām idejām apsveikumiem un radošiem mirkļiem

Šobrīd kaligrāfijas šī rakstības māksla ieguvusi teju vai modes lietas statusu. Tam apliecinājums ir piepildītās kaligrāfijas nodarbību klases, kā arī smalki veidotie ielūgumi, apsveikumi un galda kartes dažādos svētkos. Sekojot tendencēm, Samsung kopā ar veikala Manilla kaligrāfi Kaivu Narbuti sagatavojuši piecus padomus par to, kas iesācējiem būtu jāliek savā starta komplektā.

Apbruņojies ar pacietību

«Kaligrāfija bieži tiek salīdzināta ar rakstītprasmi, kas ir ikdienišķs un salīdzinoši ātrs process – tādēļ iesācējiem mēdz būt maldīgs priekšstats par tās apguves tempu. Kaligrāfija nav tikai skaisti uzrakstīts teksts, tā ir izsmalcināta māksla, kuras apgūšanā, tāpat kā citās zinībās, ir jārēķinās ar mērķtiecīgiem treniņiem un lielu devu pacietības,» saka pasniedzēja Kaiva Narbute.

Piebilstot, ka savā praksē nereti sastopas ar studentu izbrīnu par nepieciešamā laika ieguldījumu, lai, piemēram, precīzi uzrakstītu savu vārdu. Kaligrāfijas apguvei nereti nepieciešami vairāki mēneši prakses, tāpēc pirms ņemt rokā spalvas kātu, katram jāizvērtē, vai viņš ir gatavs filigrāno burtu zīmēšanas mākslu ne tikai tehniski veikt, bet arī baudīt.

Konsultējies pirms materiālu iegādes

Otrs praksē visbiežāk novērotais klupšanas akmens studentu vidū, kuri centušies kaligrāfiju apgūt pašmācības ceļā, ir nepiemērotu materiālu izvēlē. Pasniedzēja ar šādām situācijām savā darbā saskārusies vairākkārt.

«Pirmajā tikšanās reizē ar jaunajiem kaligrāfiem izrunājam un iepazīstinām ar nepieciešamajiem darbarīkiem, pastāstām par atšķirībām. Un tikai pēc tam, kad šī izpratne ir gūta, aicinām doties uz veikalu,» stāsta Kaiva.

Kopumā kaligrāfija ir pateicīgs hobijs, kas neprasa milzu finanšu ieguldījumus – iesākumam pietiek ar spalvu, spalvaskātu, tinti, papīru un pāris rakstību stilu paraugiem, kurus var atrast arī internetā.

Nebaidies no sava rokraksta

«Pirms kaligrāfijas apgūšanas viens no biežāk uzdotajiem jautājumiem ir, vai, lai uzsāktu mācības, ir jābūt izcilam rokrakstam,» atzīst pasniedzēja un šādos gadījumos vienmēr sniedz vienu un to pašu atbildi – nebūt nē. Taču kaligrāfija rokrakstu noteikti palīdz izkopt. Visa pamatā ir rūpīga tehnikas apguve – vilciens pēc vilciena, burts pēc burta ar lēnām kustībām, turklāt, lai prasmes apgūtu ātrāk, arī ikdienas rakstu darbus veicot, jāpiedomā pie burtu formām un citām tehniskām niansēm.

Kombinē klasisko kaligrāfiju ar jaunajām tehnoloģijām

Domājot par rakstību digitālajā vidē, automātiski nāk prātā nebeidzamas kolonnas, rindas un atstarpes – un minimāla iespēja izpausties kreatīvi. Tomēr arī mūsdienu tehnoloģijas var kļūt par rīku savu prasmju izkopšanā – jaunais Samsung Galaxy Tab S3 planšetdators ir aprīkots ar pildspalvai līdzīgu irbuli S-Pen, kas uz ekrāna ļauj izpausties tikpat radoši kā uz papīra, turklāt, lai cik daudz trenētos, tinte un papīrs nekad nebeigsies, atzīmē eksperte.

«S-Pen irbuli ir ērti izmantot, skicējot burtus un vārdus dažādās variācijās, jo uzrakstīto uzreiz var izdzēst un sākt no gala vai nedaudz piekoriģēt un saglabāt,”» pieredzē dalās Narbute un piebilst, ka darboties ar digitālo rakstāmrīku izdosies daudz labāk, ja iepriekš būs apgūti kaligrāfijas pamatprincipui ar spalvu un spalvaskātu uz papīra. Kad pamatprasmes ir iemantotas.

Katru brīvo laukumu izmanto treniņiem

Par kaligrāfiem mēdz jokot, ka tie izmanto katru brīvo centimetru, lai izkopotu savu rakstītprasmi – un nav melots. Mobilās aplikācijas šo treniņu iespējas padara bezgalīgas – lietotnē Calligrapher var izvēlēties kādu no četru veidu rakstāmrīkiem, pielāgot sev vēlamo rakstības slīpuma leņķi, līnijas biezumu, caurredzamību un krāsu. Tāpat tajā var atrast vairāk nekā 25 dažādu tekstūru fonus – no zīmēšanas uz digitālā papīra līdz kartonam, ķieģeļu sienas, asfalta un citām virsmām.

Aplikācija noderēs ne tikai iesācēju treniņiem, bet arī, piemēram, apsveikumu vai ielūgumu sagatavošanai – atliek augšuplādēt fotogrāfiju, uzrakstīt vēstījumu un nosūtīt saņēmējam.

Ref: 225.000.103.950

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas