bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 08.12.2019 | Vārda dienas: Gunārs, Gunis, Vladimirs
LatviaLatvija

Kamēr Saskaņa un ZZS bauda sponsoru labvēlību, NSL saņēmusi vien «piecīti» partiju ziedojumos

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Latvijas partijas kopš šī gada sākuma kopā ir saņēmušas vairāk nekā pusmiljonu eiro ziedojumos un biedru naudās. Saskaņā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) uzturēto partiju finanšu datubāzi, visātrāk maciņi, vismaz pagaidām, pildās valstī un Rīgā pie varas esošajiem spēkiem. Visdāsnākie biedra naudu maksātāji ir partijai Saskaņa, savukārt ziedotāji šogad visvairāk ir iecienījuši Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS), secinājis Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Saskaņas sponsori lielā mērā ir saistīti ar Rīgas domi, savukārt ZZS – ar partijas politiķiem un to padotajiem, vēsta raidījumā.

«Tieši biedru naudas palīdzēja Saskaņai kļūt par šogad visdāsnāk apdāvināto politisko spēku, jo gada pirmajā ceturksnī šādā veidā partija saņēma teju 90 000 eiro. Apmēram tikpat nāca arī ziedojumos. Starp lielākajiem partijas sponsoriem šogad ir sastopams pa kādam uzņēmējam, tomēr lauvas tiesa nāk no esošajiem vai bijušajiem Rīgas domes (RD) deputātiem. To, cik ļoti nostiprinājusies galvaspilsētā ir Rīgā valdošā Saskaņa, rāda arī tās biedra naudu maksātāju saraksts. Vairāki no tajā sastopamajiem Saskaņas aktīvistiem-jauniešiem, kas partijai atvēlējuši vairāk nekā tūkstoti eiro, strādā vai vismaz piestrādā Rīgas namu pārvaldniekā,» vēstīts raidījumā.

de facto apkopojis, ka starp lielākajiem ziedotājiem atrodams Nikolajs Zaharovs – 19 000 eiro (bijušais RD deputāts, uzņēmuma līgums ar Rīgas satiksmi, Aivars Bergers – 14 000 eiro (Saskaņas valdes loceklis), arī Igors Ivanovs – 4 990 eiro (bijušais RD deputāts, Rīgas starptautiskās autoostas padomes priekšsēdētāja vietnieks). Tāpat savs devums ir arī Vadimam Baraņņikam – 5 000 eiro (RD deputāts, Satiksmes un transporta komitejas vadītājs) un Jānim Urbanovičam – 2 000 eiro (Saskaņas frakcijas priekšsēdētājs Saeimā).

Jānis Urbanovičs par partijas sponsoru bāzi: «Būtu brīnums, ja cilvēki, kas strādā, tā vai citādi ir ieguvuši caur partijas karjeras kāpnēm kaut kādas perspektīvas, ignorētu partijas vajadzības un neziedotu. [..] Būtu ļoti jocīgi, dīvaini un apkaunojoši uzrunāt uzņēmējus, nedemonstrējot, ka pašu ļaudis to dara.» Vaicāts, vai no viņa teiktā var secināt, ka tomēr cilvēki Rīgas domes struktūrās ir salikti, pateicoties partejiskajai piederībai, Urbanovičs to gan noraida: «Nē, var secināt, ka cilvēki bauda uzticību, un tāpēc viņi ir šajos amatos, savukārt partijas piederība viņiem nav traucējusi ieņemt šos amatus.»

No Saskaņas partiju ieņēmumu topā tālu neatpaliek ZZS, kas pirmo reizi Saeimas vēlēšanu gadu ir iesākusi kā premjera partija. Starp ZZS sponsoriem atrodami: Guntis Kalniņš – 7 000 eiro (Saeimas deputāts), Armands Krauze – 5 003 eiro (ZZS valdes priekšsēdētājs, Saeimas deputāts), Uldis Sesks – 5 000 eiro (Liepājas mērs), Augusts Brigmanis – 3 000 eiro (ZZS Saeimas frakcijas vadītājs). Tāpat arī partiju atbalstījuši: Andris Bērziņš – 3 000 eiro (Saeimas deputāts) un Uldis Augulis – 2 000 eiro (satiksmes ministrs), apkopojis de facto.

«Ja Saskaņas nauda lielā mērā nāk no Rīgas domes struktūrās strādājošajiem, tad «zaļzemnieku» galvenais finansiālais balsts ir ministri, Saeimas deputāti, Zemkopības un Finanšu ministrijā algas pelnošie, kā arī Liepājas un citu pašvaldību domnieki. Respektīvi – tie, kuru amatus nākotnē var ietekmēt ZZS palikšana pie varas vai tās zaudēšana. Privātā sektora pārstāvju, proti, uzņēmēju, ziedotāju sarakstā vismaz pagaidām ir salīdzinoši maz,» skaidro de facto.

Viens no ZZS līderiem, Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis uzskata, ka tas patiesībā esot labi: «Saruna tāda bija: katram partijas biedram ir uzdevums pie sev pazīstamiem cilvēkiem griezties ar tādu uzrunājumu partijai ziedot. Nu kā katram veicas, to ir grūti pateikt. Jo, jūs saprotiet, kamēr nav likums par lobēšanu, ir ļoti grūti šo jautājumu risināt. Katrā gadījumā jebkurš uzņēmējs pēc tam būs ar vēlmi nu tad viņam kaut ko par to palīdzēt. Un tas ir absolūti, manuprāt, nepieņemami, jo nevar stādīt kādu augstāk par citiem, kas nav ziedojis.»

Lai gan pēc šī gada ienākumiem Vienotība ir trešajā vietā, tās kase pildās ne tik raiti kā savulaik. Tai ir pāris lielie ziedotāji no uzņēmēju vidus, savukārt dāsnākie partijas biedri algu saņem Briselē – Eiropas Parlamentā vai Eiropas Komisijā. Starp Vienotības lielākajiem ziedotājiem bijuši: Arnis Vējš – 21 500 eiro (uzņēmējs, SIA Uzvara-lauks īpašnieks), Arvils Ašeradens – 2 800 eiro (ekonomikas ministrs, Vienotības valdes priekšsēdētājs), Artūrs Krišjānis Kariņš – 2 500 eiro (EP deputāts), Vilnis Ķirsis – 2 000 eiro (RD deputāts).

Vienotības ģenerālsekretārs Artis Kampars gan ir pārliecināts, ka gatavību vēlēšanu kampaņai tas neietekmēšot, jo tūlīt tiks izveidota jauna apvienība ar dažām reģionālajām partijām, kurai būšot arī jauns nosaukums: «Vienotības tradīcija ir tāda, ka mums ir liels biedru skaits, un biedri pārsvarā ziedo nelielas summas. Tātad šīs summas savācas un nodrošina, protams, tādu ikdienas darbu, bet, ja runājam par kampaņas lietām, tad, neapšaubāmi, ziedojumu piesaistes jautājums ir ļoti aktuāls. Un šobrīd mēs runājam gan par partiju apvienības līderiem, gan par tēzēm, gan par budžetu, gan par reklāmas jautājumiem, tā kā tas viss vēl ir priekšā un procesā.»

Tāpat raidījumā uzsver, ka tikai nedaudz no Vienotības pēc šī gada ienākumiem atpaliek partija Latvijas Attīstībai, kura Saeimā nav pārstāvēta, taču pirms gada ieguva deviņus mandātus Rīgas domē. Savu lomu tajā, visticamāk, nospēlēja arī masīvā reklāmas kampaņa. Šogad dāsnākie partijas atbalstītāji ir saistīti ar Ventspils uzņēmēju Olafu Berķi. Maksimālo gadā pieļaujamo summu Latvijas Attīstībai atvēlēja gan viņa dēls Jānis, gan viņa ilggadējais menedžeris Edgars Čeporjus, kurš ir arī partijas Ventspils nodaļas vadītājs.

Taču Latvijas Attīstībai vadītājs Juris Pūce nepiekrīt, ka partija būtu atkarīga no šaura lielo finansētāju loka, kas noteiktu toni: «Tas nav nekāds brīnums, ka gan Olafs Berķis, gan viņa ģimenes locekļi ir ziedojuši mums un atbalstījuši mūs. Viņiem ir arī publiski jautāts, kāpēc viņi to dara – viņi atbalsta mūsu ideoloģiju, atbalsta mūsu pozīcijas un vēl mums veiksmes, un tas ir veids, kā viņi to dara, – ar ziedojumu palīdzību. (…) Es nevarētu teikt, ka mums ir viena vai dažu ziedotāju īpašs īpatsvars. Pirmajā ceturksnī tas vienkārši tā ir sanācis, bet mēs plānojam savus resursus – gan ienākumus, gan izdevumus. Nu pakāpeniski gada laikā… Izdevumu vairums arī veidosies gada otrajā pusē nevis gada sākumā.»

Tikmēr Nacionālā apvienība, lai gan partiju reitingā jau ilgstoši būdama trešā aiz Saskaņas un ZZS, ziedojumu topā ir krietni zemāk. No redzamākajiem partijas politiķiem vien Rīgas domniece Baiba Broka (RD deputāte) šogad ir atvēlējusi četrciparu ziedojumu – 1 000 eiro.

Nacionālās apvienības vadītājs Raivis Dzintars apgalvo, ka īpaši uzdevumi biedriem par ziedošanu partijai vēlēšanu gadā nebūšot: «Nē… Es zinu, ka ir bijusi tradīcija reizēm partijām arī kandidātiem likt kā obligātu nosacījumu iemaksāt kaut kādu summu. Nu mums tā mazliet atgādinātu vietas pirkšanu, un mēs tā kā konsekventi vēlamies no tā izvairīties. Protams, mēs aktīvi mudināsim ziedot, jo priekšvēlēšanu laikā tu nevari būt pavisam nepamanāms. (…) Bet nu man šķiet, ka finansiālā situācija nav vienīgais rīks un līdzeklis vēlēšanās. Ja tev ir pilnīgi skaidrs vēstījums, pilnīgi skaidra ideja, ar ko tu startē, tad daudz ko var ietaupīt.»

Ar lieliem ziedojumiem nevar lepoties arī vairākas citas, tostarp – salīdzinoši nesen izveidotas partijas. Tomēr pagaidām pat tās pārspēj Saeimā pārstāvēto No sirds Latvijai, kuru jau kādu laiku vajā neveiksmes – KNAB joprojām izmeklē iespējamos pārkāpumus tās finansēšanā, savukārt gada sākumā izjuka Ingunas Sudrabas vadītā Saeimas frakcija. 2014.gadā pirms iepriekšējām Saeimas vēlēšanām vadītās partijas ienākumi pārsniedza pusmiljonu eiro. Savukārt šogad No sirds Latvijai (NSL) kasē līdz šim ir ieripojuši vien pieci eiro, vēsta de facto.


Pievienot komentāru

Latvijā pērn aviopasažieru skaita kāpums bijis straujāks nekā ES vidēji

Skaitliski lielākais pasažieru skaits pērn apkalpots Lielbritānijas lidostās – 272 miljoni jeb par 2,9% vairāk nekā 2017.gadā. Otrs lielākais pasažieru skaits reģistrēts Vācijā – 222 miljoni jeb par 4,7% vairāk nekā gadu iepriekš.

Baltijas un Polijas transporta ministri vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica kā galveno transporta politikas prioritāti

Baltijas un Polijas transporta ministri tikšanās laikā vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica projektu kā galveno transporta politikas prioritāti šajā reģionā.

Valdības partijas varētu apspriest kopīgu startu Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Valdību veidojošās partijas, kuras Rīgas domē savukārt atrodas opozīcijā, varētu apspriest kopīgu sarakstu veidošanu startam potenciāli gaidāmajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās.

Ameriks vēl nav lēmis par dalību iespējamās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās; viens no GKR līderiem varētu būt Burovs

Viņš norādīja, ka Gods kalpot Rīgai plāno startēt ārkārtas vēlēšanās, ja tādas būs, un viens no partijas līderiem, visticamāk, varētu būt pašreizējais Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

VNĪ padomes priekšsēdētājs Bičevskis atkāpies no amata

VAS Valsts nekustamie īpašumi padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Bičevskis nolēmis atkāpties no amata.

Daugavpilī mirusī sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā

«Šī ir būtiska virzība epidemioloģiskās izmeklēšanas gaitā, jo ir apstiprinājusies versija, ka sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā.»

Brexit – viena no iespaidīgākām kļūdām ES vēsturē, atklāti izsakās Tusks

Donalds Tusks, bijušais Eiropadomes priekšsēdētājs, norādījis, ka Lielbritānijas lēmums aiziet no Eiropas Savienības bijusi bloka vēsturē «viena no visiespaidīgākām kļūdām», kas sekojusi «vēl nepieredzētai gatavībai melot».

No nākamā gada reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos mainīsies tarifi

No 2020.gada 15.janvāra reģionālo maršrutu autobusos biļetes cena pieaugs par desmit centiem, bet vilcienos – par desmit vai 20 centiem.

Pūce iesniedz Saeimai likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nolēmusi rosināt Rīgas domes atlaišanu.

Igaunija aicina izbeigt okupāciju un cilvēktiesību pārkāpumus Gruzijā, Ukrainā

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas sanāksmē norādījis, ka starptautisko tiesību pārkāpumi un krīžu turpināšanās Gruzijā un Ukrainā apdraud drošību reģionā un grauj valstu savstarpējo uzticēšanos.

Banku izsniegto kredītu apmērs deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6%

Latvijas banku izsniegto kredītu apmērs šogad deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6% jeb 350,386 miljoniem eiro un šogad septembra beigās bija 13,917 miljardi eiro, tostarp kredītportfelis palielinājies deviņām bankām.

Alūksnes novadā ugunsgrēkos gājuši bojā divi cilvēki

Alūksnes novadā degušas divas dzīvojamās mājas, kā dēļ gājuši bojā divi cilvēki, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

Starp lielākajām Latvijas pilsētām varētu veidot ātrgaitas autoceļus

Latvijas valsts ceļu tīkla attīstības stratēģija paredz veidot ātrgaitas valsts ceļu «mugurkaulu» starp lielākajām Latvijas pilsētām, tie būs ceļi ar atdalītām brauktuvēm un divām joslām katrā braukšanas virzienā.

Francijā 800 tūkstoši iedzīvotāju protestē pret pensiju reformu

Francijas pilsētās virs 800 000 iedzīvotāju devušies gājienos, kamēr dzelzceļnieki, skolotāji un mediķi kopīgi sarīkojuši vērienīga apjoma streiku. Protesta akciju mērķis iestāties pret pensiju reformas pārbūvi.

Bankā: Latvijas iedzīvotāji ir sākuši krāt vairāk

Teju piektdaļai ir izdevies izveidot uzkrājumu trīs un vairāk algu apmērā, savukārt katram desmitajam tas ir vienas līdz trīs algu robežās. Savukārt nekādu iekrājumu nav salīdzinoši nelielai sabiedrības daļai – 7%.

VSAA aicina vecuma pensijas saņēmējus izmantot pensiju 2.līmeņa kapitālu

VSAA oktobra dati liecina, ka 15 700 personas, kam jau ir piešķirta vecuma pensija, nav izmantojušas savu pensiju 2.līmenī uzkrāto kapitālu.

Iekšlietu ministrs cīņā ar kontrabandu vēlas pielietot modernās tehnoloģijas

Efektīvākai cīņai ar kontrabandas ievešanu Latvijā iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens vēlas pielietot modernās tehnoloģijas, kas strādātu paralēli muitas darbiniekiem.

Merkele pirmoreiz apmeklē Aušvicas Holokausta nometni

Vācijas kanclere Angela Merkele piektdien pirmoreiz savā 14 gadus ilgajā valdīšanas laikā apmeklēs Aušvicas koncentrācijas nometni Polijā.

Neziņa par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām turpinās. Akciju cenām dažādas tendences

Pasaules biržās akciju cenas mainījušās dažādos virzienos, ko noteica investoru neziņa par par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām un impīčmenta likumprojekta sagatavošana pret ASV prezidentu Donaldu Trampu.

Saeima atbalsta ideju atlikt Administratīvās atbildības likuma stāšanos spēkā

Saeima pirmajā lasījumā kā steidzamu atbalstījusi grozījumu, ar kuru plānots par Administratīvās atbildības likuma spēkā stāšanās datumu noteikt 2020.gada 1.jūliju, nevis 1.janvāri, kā bija nolemts iepriekš.

Ušakovs esot paudis gatavību startēt Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Eiropas Parlamenta deputāts, bijušais ilggadējais Rīgas mērs Nils Ušakovs ir gatavs startēt galvaspilsētas domes ārkārtas vēlēšanās, ja tādas notiks, apliecinājis Ušakova pārstāvētās partijas Saskaņa valdes priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.

Daudzviet gaidāmi nokrišņi un brāzmains vējš

Nedēļas nogalē un nākamās darba nedēļas sākumā laika apstākļus Latvijā no rietumiem noteiks cikloni, līdz ar to debesis pārsvarā būs mākoņainas.

Saeima konceptuāli atbalsta Ekonomisko lietu tiesas izveidi

Saeima pirmajā lasījumā atbalstījusi grozījumus likumā Par tiesu varu, kas paredz izveidot Ekonomisko lietu tiesu kā specializētu pirmās instances rajona tiesu.

Igaunijas premjers: Maz ticams, ka Rail Baltica pabeigs iecerētajā laikā

Maz ticams, ka Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līnijas Rail Baltica projekts tiks pabeigts paredzētajā termiņā – līdz 2026.gadam, atzinis Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!