bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 21.10.2019 | Vārda dienas: Severīns, Urzula
LithuaniaLietuva

Kamēr Lietuvā spriež par lauku skolu likteni, vadošā partija sola «nacionālu vienošanos» izglītības jautājumos

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Kamēr aizvien vairāk un vairāk mazpilsētu skolu Lietuvā tiek slēgtas, vadošās partijas līderis sola «nacionālu vienošanos» izglītības jautājumā, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Šauļu apgabalā Ziemeļlietuvā ir 22 vidusskolas, un vairums no tām strādā mazapdzīvotās lauku teritorijās. Amatpersonas apgalvo, ka skolu tīkls nav efektīvs, vairumā skolu ir pārāk maz skolēnu un visi apgabala bērni mierīgi varētu mācīties 12 skolās.

Tomēr publisko pakalpojumu nodrošināšana un pat palielināšana Lietuvā bija viens no galvenajiem vēlēšanu solījumiem valdošajām partijā. Turklāt jebkādas runas par skolu tīkla optimizēšanu tikai vairo bažas, ka lauku reģionu iedzīvotāji tiks pamesti novārtā.

Tomēr skolas ir grūti paturēt atvērtas, jo iedzīvotāju skaits Lietuvas reģionos samazinās un līdz ar to arī skolēnu ik gadu kļūst arvien mazāk.

Vaids Bacis (Vaidas Bacys), direktors vienā no Šauļu apgabala skolām, uzskata, ka lētāk būtu skolēnus vadāt ar autobusu uz mazāku skaitu skolu nekā uzturēt esošo tīklu. It īpaši, ja lauku skolas uzturēšana attiecībā pret skolēnu var izmaksāt pat trīs reizes vairāk nekā pilsētas skolas uzturēšana. Tā kā valdības finansējums ir atkarīgs no skolēnu skaita, skolu uzturēšanas nasta būtu jānes vietvarām.

Izglītības ministra vietnieks Valdemars Razums (Valdemaras Razumas) norāda, ka lēmums, par skolu tīkla optimizēšanu jāpieņem pašvaldībām, nevis valdībai. Ja vietvara vēlas mazo skolu darbības turpināšanos, tām pašām par to jāmaksā.

«Eiropas Komisija gadiem ilgi kritizējusi Lietuvu par tās pārmērīgo skolu tīklu, tāpēc valdības nostāja ir tāda, ka pašvaldībām pašām jāgādā par skolām ar dažiem skolēniem,» komentē Razums.

Valdošās partijas Lietuvas Zemnieku un Zaļo savienības līderis Ramūns Karbausks (Ramūnas Karbauskis) solījis prezentēt starppartiju vienošanos par to, kā reformēt izglītības sistēmu.

«Izglītības ministrijas un skolu kopienas vienotais mērķis ir izglītības kvalitātes nodrošināšana,» uzsver politiķis.

«Ja vien tas nekaitē izglītības kvalitātei, mums vajadzētu nodrošināt, ka skolu tīkls ir pēc iespējas tuvāks bērnu dzīves vietām.»

Viļņas Universitātes profesore un izglītības eksperts Vilija Targamadze (Vilija Targamadzė) norāda, ka ar skatīšanos uz skaitļiem vien nepietiks. Valstij jābūt visaptverošam redzējumam par izglītību, un tā nedrīkst lēmumu par neefektīvu skolu slēgšanu atstāt pašvaldību ziņā.

«Mēs nevaram izcelt vienu detaļu bez kopējās bildes aplūkošanas,» stāsta Targamadze. «Mums vispirms jāvienojas par kopējo redzējumu par izglītību. Pašvaldības ne vienmēr savos lēmumos ir objektīvas, jo pastāv politiskie apsvērumi. Turklāt koncentrēšanās uz ekonomiskajiem kritērijiem nav tas labākais piegājiens izglītībai.»

Razums informē, ka katru gadu Lietuvā slēdz aptuveni 20 mazās skoliņas, bet šos lēmumus pieņem pašvaldības un vietējās kopienas, nevis Izglītības ministrija.

Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1088239/politicians-promise-national-agreement-on-education-as-lithuania-s-rural-schools-struggle-to-stay-open


Pievienot komentāru

Krievijā izmeklē traģisko Sibīrijas zeltraču aizsprosta sabrukšanu

Par 15 cilvēku bojāeju Sibīrijā aizvadītajā nogalē, sabrūkot dambim uz Seibas upes, Krievijas varasiestādes uzsākušas krimināllietu par pārkāpumiem zeltraču kopmītņu ierīkošanā pie upes.

Atgādinājums: Turpinoties lietum, grants ceļi var būt grūti izbraucami

Pārmitrināti ceļi ar grants segumu zaudē nestspēju, uz tiem veidojas dubļi un bedres. Mitrums apgrūtina autoceļu uzturēšanu, jo slapjā laikā greiderēšana ir mazāk efektīva un bedres ātri vien veidojas atkārtoti.

Šonedēļ gaidāms līdz pat +17 grādiem

Pirmdien pūtīs lēns vējš, un naktī atsevišķos rajonos veidosies migla, savukārt otrdien no rīta pastiprināsies dienvidrietumu, rietumu vējš.

Latvijas attieksme pret seksuālajām minoritātēm viena no noraidošākajām ES

Latvijas iedzīvotāju attieksme pret seksuālajām minoritātēm ir viena no noraidošākajām Eiropas Savienībā, liecina Eirobarometra pētījums.

Tusks saņēmis Džonsona vēstuli ar lūgumu pagarināt Brexit termiņu

Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons nosūtījis Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam vēstuli ar lūgumu pagarināt Brexit termiņu.

Nedēļa Lietuvā: Aug nodokļi. Prezidenta pārmetumi Eiropai. Cīņa ar Seima priekšsēdētāju

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā valdība pieņēmusi vairākus lēmumus, kas paredz nodokļu sloga pieaugumu. Lietuvas prezidents Gitans Nausēda izteicis kritiku ES par paplašināšanās plāniem, bet Seimā notika spraigas cīņas ar parlamenta priekšsēdētāju.

BNN nedēļas apkopojums: Patriektais Gorkšs. Negaidītie miljoni. Nepilsoņu bērni

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Negaidītie miljoni, Nepilsoņu bērni, Gāztais prezidents, Pašvaldību reforma, Streiks, Dotācijas, Pensiju reforma, Kārtējā pauze un Ugunsgrēks.

Lielbritānijas parlaments lemj atlikt Brexit

Lielbritānijas parlaments nobalsojis par priekšlikumu, saskaņā ar kuru parlaments nevar apstiprināt Borisa Džonsona panākto Brexit vienošanos, kamēr parlamentā nav pieņemts vienošanās izpildes likums.

Katalāņu separātisti bloķē autosatiksmi uz Spānijas un Francijas robežas

Katalāņu separātisti bloķējuši satiksmi divos maršrutos starp Spāniju un Franciju, piekto dienu turpinot protestus pret deviņu savu līderu notiesāšanu.

Šteinbuka piekristu kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu, ja tiktu oficiāli uzrunāta

Fiskālās disciplīnas padomes locekle un bijusī Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka piekristu kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu, ja tiktu oficiāli uzrunāta.

Cīņa ar cilvēku tirdzniecību Eiropas līmenī. Rīko kampaņu, lai palīdzētu cietušajiem

Nereti cietušajiem trūkst iedrošinājuma vai vajadzīgās informācijas par viņu tiesībām, par to, kur doties un saņemt palīdzību.

Kalnmeieram neesot reputācijas traipu. AT plēnums neatlaiž ģenerālprokuroru

Lai gan no Tieslietu ministrijas izskanējuši skaļi iebildumi par Kalnmeiera atbilstību amatam, Augstākās tiesas plēnums vienbalsīgi atzinis, ka pašlaik neesot saskatāms pamats ģenerālprokurora atlaišanai.

Rīgas domes koalīcijas sakašķējas, lemjot par priekšlikumiem pašvaldības budžetam

Rīgas domes koalīcijas partiju deputātu vidū piektdien, 18.oktobrī, izcēlās kašķis, lemjot par atsevišķu koalīcijas deputātu iesniegtu priekšlikumu budžeta grozījumos, kā rezultātā uz nenoteiktu laiku pārtraukta arī tam veltītā sēde.

Vispārējais valdības budžeta deficīts Latvijā 214,3 miljoni eiro

Vispārējās valdības budžeta deficīts 2018.gadā bija 214,3 miljoni eiro jeb 0,7% no IKP, un vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds 2018.gada beigās bija 10,6 miljardi eiro jeb 36,4% no IKP.

Steigā vēlas pagarināt Lemberga, Vītoliņa, Blumberga un Ošenieka pilnvaras Ventspils brīvostā

Ventspils pilsētas dome negaidīti sasaukusi ārkārtas sēdi, kurā lems par Aivara Lemberga, Jāņa Vītoliņa, Gunta Blumberga un Didža Ošenieka pilnvaru pagarināšanu Ventspils Brīvostas pārvaldes valdē.

Pūce lūdz Ģenerālprokuratūrai izvērtēt Rīgas domes rīcību, lemjot nepiedzīt zaudējumus no bijušās Rīgas satiksmes valdes

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce aicina Ģenerālprokuratūru izvērtēt Rīgas domes amatpersonu rīcību saistībā ar lēmumu nepiedzīt zaudējumus no bijušajiem SIA Rīgas satiksmes valdes locekļiem.

Dailes teātra direktors Vītols nolemj atstāt amatu

Vītols par savu lēmumu ir informējis arī Kultūras ministriju, atzīmējot, ka turpinās pildīt pienākumus, kamēr konkursa kārtībā tiks atrasts jauns Dailes teātra valdes loceklis.

Slepkavības, narkotikas, cilvēku tirdzniecība. Meklē Eiropā meklētākās noziedznieces, arī Latvijas pilsoni

Kampaņā pastiprināta uzmanība tiek pievērsta Eiropas meklētākajām sievietēm noziedzniecēm, tostarp Angeļinai Sacjukai no Latvijas.

Kariņš: Nākamajam ES budžetam jābūt ambiciozam

Nākamajam ES budžetam jābūt ambiciozam, lai veicinātu visas ES izaugsmi un radītu priekšnoteikumus ekonomikas modernizācijai, tostarp klimata, digitālajā un inovācijas jomās, paudis Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Rinkēvičs: Patlaban pastāvīgo dzīvesvietu Lielbritānijā reģistrējusi mazāk nekā puse Latvijas valstspiederīgo

Latvijas valstspiederīgajiem Lielbritānijā ir jārēķinās ar dažādiem Brexit scenārijiem, un, lai pasargātu sevi, nepieciešams reģistrēt savu pastāvīgo dzīvesvietu minētās valsts Iekšlietu ministrijas mājaslapā, mudina ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Eiropas Savienības līderi apstiprina Brexit vienošanos

Eiropas Savienības 27 dalībvalstu līderi apstiprinājuši Brexit vienošanos.

Turcija, kurdi un ASV vienojas par pamieru Sīrijā

Turcija, kura Sīrijas ziemeļos īsteno uzbrukumu kurdu vadītiem spēkiem, ir vienojusies par piecas dienas ilgu pamieru ar kurdu vienībām un ASV.

Latvijas futbols bez vadības. Gorkšu atstādina no LFF prezidenta amata

Latvijas Futbola federācijas ārkārtas kongresā biedri lēmuši atstādināt no amata organizācijas prezidentu Kasparu Gorkšu.

Stājas spēkā spriedums Latvenergo kukuļošanas lietā

Stājies spēkā tiesas spriedums, ar kuru vienā no tā sauktajām Latvenergo kukuļņemšanas lietām Aigaram Meļko, Gunāram Cvetkovam un uzņēmuma Energy Consulting vadītājam Andrejam Livanovičam piespriesti reāli cietumsodi.

Nedēļas nogalē Latvijā bieži līs lietus

Piektdien, 18.oktobrī, debesīs būs daudz mākoņi, vienīgi dienvidu daļā debesis brīžiem skaidrosies.  Atsevišķos rajonos pa laikam līs.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->