Vai ZZS un Vienotība atmaksās ABLV bankas amatpersonu ziedoto naudu?

Ekrānšāviņš no LRA video

Pie varas esošajām partijām, tostarp  Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) un Vienotībai būtu jāatsakās no ABLV bank iegūtajiem ziedojumiem, uzskata partiju apvienība Latvijas Reģionu Apvienība (LRA). 

LRA uzsver, ka ABLV bankas amatpersonas ne vienu reizi vien ziedojušas pie varas esošajām partijām, tostarp  Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) un Vienotībai. Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) un ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) otrdien, 27.februārī, tikās ar LRA frakciju, taču nesniedza apstipronošu atbildi par to, vai minētās partijas atmaksās ABLV bankas amatpersonu ziedoto naudu.

Tiek atgādināts, ka ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkls (FinCEN) vērsies pret ABLV banku, apsūdzot to naudas atmazgāšanā, iespējamu sankciju režīma pret Ziemeļkoreju apiešanā un bankas amatpersonas kukuļdošanā. «Tie ir smagi apvainojumi bankas vadībai, kas jau iepriekš tika sodīta par pārskaitījumiem saistībā ar Moldovā nozagtu naudu,» uzsver LRA.

«Pieņemot ziedojumus no šādiem avotiem, tiek diskreditēta uzticība politiskajai sistēmai, politiskajām partijām un politiķiem, jo viņi, saņemot tāda veida ziedojumus, vienlaikus mēģina cīnīties ar subjektiem, kurus apvaino korupcijā un naudas atmazgāšanā. Līdz ar to LRA frakcija tikšanās laikā ar ministriem aicināja savus kolēģus no ZZS un Vienotības apsvērt iespēju atmaksāt ziedojumus, kas saņemti no ABLV bankas amatpersonām un apsūdzētā maksātnespējas administratora Māra Sprūda. Šos līdzekļus, kas iegūti naudas atmazgāšanas vai citu darbību ceļā, var uzskatīt par «netīru naudu» un tādas saņemšanu, kaut vai ziedojumu veidā, diskreditē politiķus un politisko vidi,» uzskata LRA pārstāvji.

LRA Saeimas frakcijas priekšsēdētājas vietnieks Juris Viļums norāda: «Danas Reiznieces-Ozolas un Arvila Ašeradena reakcija uz mūsu aicinājumu bija visai pārsteidzoša. Lai arī vairākas reizes jautājām finanšu ministrei, vai viņas partija būtu gatava atmaksāt naudu ziedotājam, tiešu atbildi tā arī nesaņēmām, vien izvairīgas frāzes. Arī Ašeradens nebija spējīgs atbildēt konkrēti, vien piebilda, ka esot jārunā ar partijas ģenerālsekretāru Arti Kamparu. Šāda atbilde gan raisa pārdomas, kurš patiesībā vada Vienotību – Ašeradens vai Kampars. Atgādinām, ka Nacionālā apvienība pēc žurnālistu spiediena 2016.gadā bija spiesta atskaitīt atpakaļ maksātnespējas administratora Māra Sprūda tēva Valda ziedojumu partijai.»

Tāpat partija apgalvo, ka no 2010.gada Vienotība saņēma ziedojumus no ABLV bankas amatpersonām Oļega Fiļa, Ernesta Berņa un Māra Kannenieka, savukārt ZZS ziedojumus saņēma no Oļega Fiļa un uzņēmēja Māra Sprūda, atzīmē LRA.

BNN jau vēstīja, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) naktī uz 24.februāri nolēma, ka ABLV Bank ir iestājusies noguldījumu nepieejamība.

FKTK padome, ņemot vērā, ka ECB nav devusi instrukciju atcelt noteiktos maksājumu ierobežojumus, ir pieņēmusi lēmumu par noguldījumu nepieejamību, lai varētu nodrošinātu garantēto atlīdzību izmaksu sākšanu bankas klientiem. 

ABLV Bank norādījis, ka FKTK padomes lēmums par AS ABLV Bank noguldījumu nepieejamības iestāšanos pēc būtības nozīmē, ka tuvākajā laikā var tikt uzsākts bankas likvidācijas process.

Banka uzskata, ka tā izpildīja visas regulatora prasības, lai atjaunotu darbību. Četru darba dienu laikā banka likviditātes stiprināšanai banka akumulējusi vairāk nekā 1,36 miljardus eiro, nodrošinot 86% no visiem pieprasījuma depozītiem. Bankas pārstāvji uzskata, ka tas bijis pilnīgi pietiekami, lai banka atsāktu maksājumu veikšanu un izpildītu klientu pieprasījumus.

FKTK lēmumu ABLV Bank saista ar politiskiem apsvērumiem. 

AS ABLV Bank ārkārtas akcionāru pilnsapulce pirmdien, 26.februārī, pieņēmusi lēmumu par pašlikvidāciju.

ABLV Bank uzskata, ka šādā veidā vislabāk spēs nodrošināt savu aktīvu aizsardzību, lai norēķinātos ar visiem klientiem, teikts bankas paziņojumā.

Ref:224.000.103.4036

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas