Karavīriem un zemessargiem maina kārtību, kā tie saucami pie atbildības

Ministru kabinets otrdien, 14.aprīlī, apstiprinājis likumprojektus, kuri paredz izmaiņas militārās disciplināratbildības regulējumā karavīriem un zemessargiem, informē Aizsardzības ministrijā.

Likumprojekts Militārās disciplināratbildības likums izstrādāts saistībā ar administratīvās atbildības regulējuma reformu, un tas vienkopus regulē karavīru un zemessargu militārās disciplīnas jautājumus, nosakot disciplināratbildības pamatu, karavīriem un zemessargiem piemērojamos disciplinārsodus, kā arī kārtību, kādā karavīri un zemessargi saucami pie disciplināratbildības.

Salīdzinot ar līdzšinējo tiesisko regulējumu, jaunais likumprojekts regulē arī karavīru un zemessargu administratīvās atbildības jautājumus, nosakot, ka par administratīvo pārkāpumu, kas izdarīts ārpus dienesta, karavīru vai zemessargu sauc pie administratīvās atbildības, bet par administratīvo pārkāpumu, ko karavīrs vai zemessargs izdarījis, pildot dienesta pienākumus – pie disciplinārās atbildības.

Militārās disciplināratbildības likums izslēdz tādu disciplinārsoda veidu kā arests un ievieš aizrādījuma institūtu,

lai gadījumos, kad karavīrs vai zemessargs izdarījis mazsvarīgu pārkāpumu, komandierim būtu iespēja vērsties pie pārkāpēja, izsakot aizrādījumu bez disciplinārsoda uzlikšanas.

Tā kā mūsdienu drošības vides apstākļos, īpaši hibrīdapdraudējumu situācijās, karavīru un zemessargu iesaiste valsts aizsardzības uzdevumu īstenošanā būtu kritiski svarīga arī pirms kara laika iestāšanās, jaunais likumprojekts kara laika režīmu papildina ar vēl vienu tiesisko režīmu – izņēmuma stāvokli, kas prasa karavīru un zemessargu paaugstinātu atbildību.

Savukārt Grozījumi Latvijas Republikas Zemessardzes likumā no šī likuma izslēdz normas, kas nosaka zemessargu disciplināratbildību, jo tās ietvertas Militārās disciplināratbildības likumā.

Grozījumi arī precizē likuma nosacījumus, kādi jāievēro no zemessardzes izslēgtajam zemessargam, valkājot karavīra formas tērpu, kā arī gadījumus, kad bijušajam zemessargam var tikt atņemtas tiesības valkāt karavīra formas tērpu.

Grozījumi Militārā dienesta likumā novērš atsevišķu, ar karavīru disciplināratbildību saistītu normu dublēšanos pēc likumprojekta Militārās disciplināratbildības likums stāšanās spēkā.

Likumprojektus vēl jāpieņem Saeimai, un tie stāsies spēkā vienlaikus ar Administratīvās atbildības likumu šī gada 1.jūlijā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas