Kariņš apliecina, ka prasīs Vitenberga demisiju, ja KPV LV frakcija to lūgs

Ja KPV LV Saeimas frakcija skaidri pateiks, ka vēlas politisko piederību mainījušā ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga (NA) demisiju, tad Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) šo demisiju pieprasīs.

To premjers apliecināja TV3 raidījumā 900 sekundes, atzīstot, ka saskaņā ar koalīcijas līgumu, kas noslēgts starp Saeimas frakcijām, viņam nemaz nebūtu citas izvēles kā vien izpildīt šādu KPV LV vēlmi.

Kariņš domā, ka ir diezgan plašs to cilvēku loks, kuri varētu sēsties ekonomikas ministra krēslā gadījumā, ja KPV LV frakcija nolems atsaukt Vitenbergu no šī amata. Uz jautājumu, vai būtu gatavs savā komandā sastrādāties ar uzņēmēju Šmidri, kurš varētu būt iespējamais KPV LV kandidāts ekonomikas ministra amatam, premjers konkrēti neatbildēja.

«Redzēsim, kāds ir KPV LV frakcijas lēmums, redzēsim, kā notikumi attīstās. Es jebkurā gadījumā turu atvērtu prātu,» sacīja valdības vadītājs.

Kopumā Kariņš pauda nožēlu par izveidojušos situāciju, ka laikā, kad valdībai būtu jāpieņem daudz svarīgu lēmumu, tā strīdas par varas pārdali, nevis par darāmajiem darbiem pēc būtības. «Diemžēl Nacionālā apvienība (NA) šobrīd ir izsitusi šo paritātes līdzsvaru. Es darīšu visu, kas ir manos spēkos, lai šo līdzsvaru koalīcijā atkal iegūtu, lai mēs varētu turpināt kopā darīt darbu, kuru esam apņēmušies,» solīja Kariņš.

Viņš apliecināja, ka līdz trešdienas, 12.maija, beigām gaidīs KPV LV atbildi par tās frakcijas viedokli ekonomikas ministra jautājumā.

Kā ziņots, Kariņš iepriekš paudis, ka Vitenberga lēmums pamest KPV LV un iestāties NA izraisa jautājumus par to, vai koalīcijas sadarbības līgums ir vai nav spēkā, kā arī liek vaicāt, kas notiek ar varas sadali starp partijām. Viņaprāt, šis nav jautājums par domstarpībām, kas saistās ar koalīcijas kopīgiem mērķiem, bet ministra partijas maiņu.

KPV LV Saeimas frakcijas deputāti 12.maijā vēlreiz spriedīs, vai Vitenbergs pēc KPV LV pamešanas drīkstētu saglabāt ekonomikas ministra amatu. Šis būtu otrais frakcijas balsojums šajā jautājumā. Iepriekšējā reizē viedokļi frakcijā dalījušies līdzīgās daļās.

Kā pieļāva KPV LV frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Aivars Geidāns, KPV LV Saeimas frakcijas 12.maijā gaidāmais balsojums varētu noslēgties par labu ekonomikas ministram Vitenbergam.

Geidāns skaidroja, ka vēl nav zināms, vai frakcijas sēdē formāli notiks balsojums. Reizē politiķis prognozēja, ka frakcijā četri deputāti balsotu par to, lai Vitenbergs saglabātu amatu, trīs balsotu par viņa noņemšanu un divi atturētos. Pie šāda scenārija Vitenbergs saglabātu amatu, un lielas pārmaiņas valdībā nebūtu gaidāmas vismaz līdz pašvaldību vēlēšanām, pauda politiķis.

Savukārt KPV LV Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Māris Možvillo pauda, ka frakcijas balsojums ir neprognozējams un ka pats savu nostāju paudīs sēdē. Politiķis uzsvēra, ka vēlas uzlabot politisko kultūru, lai jautājumi tiek risināti KPV LV iekšienē un priekšlaikus netiek iznesti laukā.

Politiķis pastāstīja, ka KPV LV valde 11.maijā «priekšizpētes» procesā, ja ekonomikas ministra amats kļūtu vakants, uzklausīja uzņēmēja Šmidres redzējumu. Šī tikšanās gan neesot tiešs apsolījums, ka konkrētais cilvēks būs arī kandidāts, tāpat arī valdes sanāksmē nekādi lēmumi netika pieņemti, atzīmēja Možvillo.

Vēl par šo tematu: Izskanējis iespējamā ekonomikas ministra aizvietotāja vārds

Deputāti Edgars Kronbergs, Janīna Kursīte un Ivars Puga apliecināja, ka nemainīs savu iepriekš pausto nostāju un frakcijas balsojumā atbalstīs Vitenberga palikšanu amatā.

Savukārt Publisko izdevumu un revīzijas komisijas priekšsēdētājs Kaspars Ģirģens (KPV LV) pauda, ka balsos par Vitenberga noņemšanu no ekonomikas ministra amata. Politiķis norādīja, ka jau iepriekš paudis, ka ministram pēc aiziešanas uz citu partiju ir pašam jāatkāpjas un, ja tas netiek darīts, tad frakcijai ir «jāpalīdz».

Saistībā ar šodien gaidāmo balsojumu politiķis esot dzirdējis, ka notiek «ļoti aktīva katra deputāta uzrunāšana», norādot, ka tas paliek kā jautājums, kā notiek attiecīgā pārliecināšana. Ģirģens arī pauda, ka, ja gadījumā KPV LV frakcijas priekšsēdētājs Možvillo rītdienas balsojumā, piemēram, atturētos, tad jautājums būtu, vai tas nav saistīts ar slēgtajām Siguldas sarunām, kur esot piedalījušies arī Možvillo, Vitenbergs un pāris NA vadības pārstāvji.

Saeimas deputāts Ēriks Pucens (KPV LV) partijas Saeimas frakcijas sanāksmē plāno balsot par Vitenberga atsaukšanu no ekonomikas ministra amata, lai tiktu ievērots koalīcijas līgumā noteiktais par ministru amatu sadalījumu partijām.

Pucens prognozēja, ka frakcijā būs vairākums Vitenberga demisijas prasīšanai, un politiķis cer, ka šo lēmumu atbalstīs arī frakcijas priekšsēdētājs Možvillo.

Vaicāts, kurš tādā gadījumā būtu KPV LV ekonomikas ministra amata kandidāts, deputāts pauda pārliecību, ka partijai būs spēcīgs amata kandidāts, kurš varēs sniegt atbilstošu ieguldījumu situācijā, kad ekonomikai ir grūti laiki.

Parlamentārietis Ralfs Nemiro (KPV LV) iepriekš nepiedalījās frakcijas balsojumā, kurā puse no frakcijas atbalstīja Vitenbergu. Nemiro šo balsojumu dēvē par «baltiem diegiem» šūtu un iepriekš norādīja, ka šodien KPV LV frakcijai būtu jābalso par sava ekonomikas ministra amata kandidāta izvirzīšanu.

Deputāte, KPV LV valdes priekšsēdētāja Ieva Krapāne publiski konsekventi paudusi valdes vairākuma apstiprināto pozīciju, ka Vitenbergam jāatkāpjas no amata, jo ekonomikas ministra amats atbilstoši koalīcijas līgumam pienākas KPV LV.

Turpretī NA līderis Raivis Dzintars, uz kura politisko spēku Vitenbergs pārnācis, iepriekš atzīmējis, ka tā būtu ļoti sarežģīta situācija, jo, NA ieskatā, būtisks ir ne tikai frakcijas balsojums, bet katra deputāta balsojums. Viņaprāt, KPV LV ir deputāti, kuri pēc būtības ilgstoši balso kopā ar opozīciju. «Cik taisnīgi ir neņemt vērā citu deputātu daļu, kas ir bijusi ar koalīciju un atbalstīja ministru? Mūsu skatījumā tā būtu netaisnīga situācija, un tā būtu dziļākā šīs valdības krīze,» izteicās Dzintars.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas