Kariņš: Latvijas valstij jāpārņem kontrole Conexus Baltic Grid

Eiroparlamenta deputāts Krišjānis Kariņš

Latvijas valstij jāiegādājas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora Conexus Baltic Grid akciju kontrolpaketi, savu uzskatu pauž Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš.

Viņš uzsver, ka Latvijas gāzes tirgū ilgstoši saimniekojis monopolists Latvijas gāze un Krievijas Gazprom, tāpēc šī ir iespēja Latvijas valstij atgūt kontroli pār kritisko infrastruktūru – Inčukalna krātuvi un maģistrālajiem gāzesvadiem.

Taujāts, vai nepietiek ar to, ka Conexus Baltiic Grid lielākajiem akcionāriem līdz gada beigām tāpat jāpārdod daļas uzņēmumā, «valstij ir pirmpirkuma un veto tiesības, turklāt tiesību akti jau regulē, kā Conexus Batlic Grid jāuzvedas brīvā tirgū, Kariņš atbildēja noliedzoši, uzsverot attiecīgā uzņēmuma nozīmi veiksmīgā brīvā gāzes tirgus funkcionēšanā un kopīga Baltijas valstu gāzes tirgus izveidē,» skaidro Kariņš.

Vienlaikus viņš piebilda – par spīti tam, ka pašreizējiem akcionāriem Conexus Baltic Grid daļas jāpārdod, «naudai kājas var augt no dažādiem virzieniem».

Tāpat Kariņš atzīmē, ka valstij uz šo jāskatās kā ilgtermiņa investīciju un gadījumā, ja valsts pārņemtu kontroli pār Conexus Baltic Grid, tas ļautu virzīties tālāk uz kopīga Baltijas valstu gāzes pārvades sistēmas operatora izveidi.

Kā ziņots, valdība devusi atļauju Ekonomikas ministrijai turpināt sarunas un potenciāli iegādāties akcijas Conexus Baltic Grid. Netiek atklāts, vai paredzēts iegādāties kompānijas akciju kontrolpaketi, taču valsts nelielo līdzdalību uzņēmumā plānots palielināt, lai veicinātu enerģētisko neatkarību, gāzes cenu izlīdzināšanos ar Centrāleiropas valstīm un vienota Baltijas gāzes tirgus izveidi.

Tāpat vēstīts, ka līdz ar dabasgāzes tirgus atvēršanu, 3.aprīlī spēkā stājās Enerģētikas likuma normas, kas paredz valsts pirmpirkuma tiesības attiecībā uz Conexus Baltic Grid.

BNN jau ziņoja, ka Conexus Baltic Grid lielākie īpašnieki ir tāda paši, kādi Latvijas gāzei. Tie ir Krievijas Gazprom (34,1%), pastarpināti Eiropas investīciju banku veidotais Marguerite Fund (29,1%), Vācijas Uniper Ruhrgas International GmbH (18,3%) un Itera Latvija (16%).

Tāpat BNN jau iepriekš norādīja, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes priekšsēdētājs Rolands Irklis arī uzskata, ka Latvijai ļoti nopietni vajadzētu apsvērt Conexus Baltic Grid akciju iegādi.

«Formāli mums kā regulatoram nav būtiski, kas ir īpašnieki. Vienlaikus pēdējā gada pieredze, kas ir saistīta ar AS Latvijas gāze un tagad arī ar Conexus Baltic Grid, man liek teikt, ka valstij ļoti nopietni vajadzētu apsvērt akciju iegādi. Īpašnieks lielā mērā definē uzņēmuma politiku,» pauda Irklis.

Viņš uzsvēra, ka Conexus Baltic Grid kā pārvades sistēmas operatoram starp abām pārējām Baltijas valstīm būs ārkārtīgi svarīga loma vienotā tirgus izveidē.

Ref:224.000.103.1020

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas