Karš nav mazinājis aizbraukušo iedzīvotāju interesi atgriezties Latvijā 

Šā gada pirmajā ceturksnī ar reemigrācijas koordinatoru atbalstu uz dzīvi Latvijā atgriezušies 111 cilvēki. Neskatoties uz pandēmijas izaicinājumiem un Krievijas agresiju Ukrainā, aizbraukušo iedzīvotāju interese atgriezties Latvijā saglabājas pietiekami augsta.

Tiesa gan, ārvalstīs esošie latvieši patlaban uz dzimteni pārceļas plānotāk un piesardzīgāk nekā iepriekš, vēsta lsm.

Rīgas reģionā ar reemigrācijas koordinatoru palīdzību četru gadu laikā kopumā atgriezušies 810 cilvēku. Arī Kurzemes un Latgales reģionos atgriezies līdzīgs skaits cilvēku.

Rīgas plānošanas reģiona koordinatore Daina Šulca norādīja, ka arī šogad pirmajā ceturksnī Latvijā atgriezušās 40 personas, ieskaitot bērnus. Viņa vērtēja, ka reemigrācijas procesu vairāk ietekmējusi Covid-19 pandēmija, bet arī līdz ar karu Ukrainā no ārvalstīs mītošajiem Latvijas pilsoņiem uz īsu brīdi interese par atgriešanos pierimās.

Rīgas reģiona koordinatore šajā laikā saņēmusi arī divus pieteikumus no Ukrainas iedzīvotājiem, kuri uz Ukrainu no Latvijas izbraukuši bērnībā un apsver iespēju repatriēties.

Savukārt Kurzemes reģionā šā gada sākumā kopumā atgriezušies 30 cilvēki un vēl tikpat plāno atgriezties. Kurzemes reemigrācijas koordinatore Agnese Berģe norādīja, ka globālie procesi katru reemigrantu ietekmē, bet daudzi, kas šobrīd atgriežas, to plānojuši jau ilgstoši. Viņa arī secināja, ka reemigranti vairāk nekā iepriekš interesējas tieši par īpašumiem lauku teritorijās.

Tāpat koordinatori norādīja, ka pandēmijas ietekmē šobrīd pieaug interese arī par attālināta darba iespējām, proti, dzīvot Latvijā, bet turpināt strādāt savā līdzšinējās dzīvesvietas valstī.

Tikmēr Latgales plānošanas reģiona reemigrācijas koordinatore Astrīda Leščinska sacīja, ka šogad šajā reģionā atgriezušies 11 cilvēku.

«Grūtāk iet pusaudžiem, kas nav pieraduši pie izglītības sistēmas Latvijā, un pat daži sākotnēji izmanto tulkošanas rīkus. Neskatoties uz dažādiem pēdējā laika izaicinājumiem, es neesmu saņēmusi nevienu e-pastu, kur kāds neplāno vairs atgriezties pandēmijas vai kara Ukrainā dēļ. Turklāt Latgale attīstās un man ir prieks, ka atgriežas cilvēki ar idejām, attīsta arī uzņēmējdarbību, dod jaunas darba vietas. Viņi atbrauc un uzreiz novēro, kur šeit viņu novadā ir brīvas nišas, kā skaistumkopšana, tūrisms. Tāpat atgriežas arī ģimenes, kas plāno bērnu un grib, lai piedzimst šeit Latvijā,» teica Leščinska.

Kopš reemigrācijas koordinatoru projekta sākuma no 2018. gada marta līdz šī gada aprīlim kopumā ar koordinatoru atbalstu uz dzīvi visā Latvijā atgriezušies vairāk nekā 3 000 cilvēku.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas