Katrā desmitajā datorā joprojām izmanto nedrošo Windows XP

Ir apritējuši divi gadi, kopš Microsoft vairs neuztur Windows XP, kas līdz tam bija viena no vispopulārākajām operētājsistēmām. Lai gan kopš tā laika nav laists klajā neviens vispārējs vai kādu drošības caurumu labojošs atjauninājums, šī sistēma joprojām darbojas gandrīz katrā desmitajā datorā.

Tomēr šo divu gadu laikā Windows XP lietotāju skaits samazinājies uz pusi: 2014.gada aprīlī, kad Microsoft apturēja šīs operētājsistēmas uzturēšanu, šādu lietotāju bija 27,7%. Taču jau tad viņi ne pārāk aktīvi atjaunināja izmantojamo platformu – mēnesi pēc tās oficiālās pastāvēšanas beigām tikai 2,4% pārgāja uz Windows 7 vai Windows 8.1.

Balstoties uz šogad martā publiskotajiem netmarketshare.com datiem, Windows XP joprojām tiek izmantots 10,9% datoru un ir trešā populārākā lietojamā sistēma, pirmās divas vietas atvēlot jaunākām operētājsistēmām – Windows 7 (52%) un Windows 10 (14%).

eScan antivīrusu programmu izstrādātāji atzīst, ka šāda neatjaunojamas un neuzturamas operētājsistēmas popularitāte datorlietotāju vidū ir grūti saprotama – sistēma nav pasargāta no jaunākajiem kiberapdraudējumiem.

«Neinstalējot kritiskus sistēmas atjauninājumus, dators kļūst ievainojams un nav pasargāts no ļaunatūrām, kas var zagt vai bojāt lietotāju datus. Turklāt šāda nepasargāta ierīce var viegli kļūt par vīrusu un citu kiberapdraudējumu izplatītāju uz citu lietotāju ierīcēm,» norāda eScan antivīrusu programmu izplatītāja uzņēmuma Baltimax reģiona menedžeris Sergejs Romanovskis.

Tāpēc ne velti Windows XP arvien vairāk vēlas nostumt malā ne tikai citas programmatūras izstrādātāji, bet arī pati Microsoft – kompānija jau ir pārtraukusi interneta pārlūka Internet Explorer vecāku versiju uzturēšanu, ieskaitot 6.0 versiju, kas bija paredzēta XP videi.

«Ņemot vērā to, ka Internet Explore drošības caurumu dēļ ir viena no visbiežāk labojamajām Microsoft komponentēm, Windows XP lietotāji spiesti izvēlēties citus interneta pārlūkus, cerot uz lielāku drošību, strādājot ar pēc būtības nedrošu platformu,» skaidro Baltimax pārstāvis.

Taču izvēles iespējas XP lietotājiem kļūst arvien mazākas – pagājušā gada novembrī Google Chrome pārstāvji paziņoja, ka no 2016.gada aprīļa apturēs pārlūka uzturēšanu vecākās Windows un Apple operētājsistēmās. Windows XP, Vista un Mac OS X 10.6, 10.7 un 10.8 operētājsistēmu lietotāji arī turpmāk var izmantot Chrome pārlūku, taču tās izstrādātāji vairs nenodrošinās atjauninājumus drošības caurumu aizlāpīšanai, norāda speciālisti.

Ref: 102.000.102.12460

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas