Katras septiņas sekundes viens cilvēks mirst no cukura diabēta

Katrs divpadsmitais pasaules iedzīvotājs slimo ar cukura diabētu, bet katras septiņas sekundes viens cilvēks pasaulē mirst no šīs slimības. Gadā kopumā tie ir četri miljoni – tik satraucošu realitāti atklāj jaunākie Starptautiskās Diabēta federācijas dati.

Saslimstība ar cukurslimību katru gadu pieaug. Pašlaik pasaulē ir aptuveni 387 miljoni diabēta slimnieku, bet tiek prognozēts, ka līdz 2035.gadam, pieaugot cilvēku skaitam un urbanizācijai, tas palielināsies līdz 592 miljoniem.

Svarīgi ir apzināties, ka ar cukura diabētu nepiedzimst, bet gan saslimst dzīves laikā. Tāpat maldīgs ir uzskats, ka cukurslimību nevar aizkavēt un novērst – līdz pat 80% diabēta gadījumu iespējams novērst ar diētas maiņu, fiziskajām aktivitātēm un dzīves kvalitātes uzlabošanu. Tādēļ ļoti svarīgs faktors diabēta profilaksē un ārstēšanā ir tā savlaicīga diagnostika.

«Uz šī gada 1.janvāri Latvijā ir reģistrēti 84 683 cukura diabēta pacientu, bet pasaules līmenī mirstības ziņā diabēts konkurē ar HIV/AIDS. Diabēts ir globāls slepkava, kas izplatīts dažādos vecumos gan vīriešiem, gan sievietēm visos sociālajos slāņos. Realitāte ir pārāk drūma, lai to ignorētu. Tādēļ šonedēļ veselības ministram Guntim Belēvičam iesniedzām priekšlikumus diabēta pacientu aprūpes uzlabošanai, kā arī aicinām ikvienu būt fiziski aktīvam, ēst veselīgi, reizi gadā pārbaudīt cukura līmeni asinīs un atcerēties, ka veselīgs uzturs sākas tieši ar brokastīm,» uzsver Latvijas Diabēta federācijas (LDF) prezidente M.D., Ph. D. Indra Štelmane.

Atzīmējot Pasaules Diabēta dienu, 14.novembrī, LDF Kalnciema kvartāla tirdziņā dalīs bezmaksas kuponus, ar kuriem ikviens interesents līdz šī gada beigām varēs Diabēta centrā (Riepnieku ielā 2, Rīgā) bez maksas pārbaudīt cukura līmeni asinīs. Līdzās kuponiem varēs nobaudīt īpašu tēju, kā arī uzklausīt uztura speciālista konsultācijas par veselīgām brokastīm.

Ref: 102.000.102.11144

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. ingvars rasa 2015. gada 14. novembris, 21:51

    Pasaules Diabēta diena 2015!Veselības pārbaudes liecina par diabēta pacientu veselības stāvokļa pasliktināšanos.pieaug cilv skaits, kuriem konstatē paaugstinātu glikozes līmeni asinīs.Latvijas Diabēta asociācija 2015.g.7.11.rīkoja pasākumu.Tā laikā 3,3% cilv pirmreiz konstatēja paaugstinātu glikozes līmeni.61% no pasākuma apmeklētājiem-asinsspiediens bija paaugstināts, bet 57% no cilv-to vai nu neārstē/vai to dara neregulāri.38% no cilvēkiem-tas bija ievērojami paaugstināts.Pārbaužu rezultāti ir satraucoši. Izmeklējumu, kompensējamo medikamentu, speciālistu konsultāciju pieejamība ir neapmierinoša.ģimenes ārstu sniegtā aprūpe nav efektīva un rezultatīva.to ierobežo kvotas un tas, ka cukura diabēta pacientiem noteiktais līdzmaksājums par kompensējamām zālēm, kas krīzes laikā tika palielināts no 50% uz 75%, vēl jorojām nav atgriezts pirmskrīzes līmenī.
    Ingvars Rasa Latvijas Diabēta asociācijas prezidents

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas