Katrs ceturtais bērns Eiropā dzīvo uz nabadzības sliekšņa

Bērnu nabadzība nav tikai trešo valstu problēma – arī Eiropā aptuveni viens no četriem bērniem dzīvo uz nabadzības vai sociālās atstumtības sliekšņa. Otrdien, 24.novembrī, Eiropas Parlamenta deputāti plenārsesijas balsojumā ar 569 balsīm par, 77 pret un 49 atturoties pieņēma ziņojumu, kurā aicina Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis stiprināt cīņu pret sociālo nevienlīdzību un bērnu nabadzību.

Saskaņā ar ANO Konvenciju par bērna tiesībām visiem bērniem būtu jānodrošina tiesības uz izglītību, veselības aprūpi, mājokli, atpūtu un veselīgu uzturu, taču Eiropā situācija ir tālu no ideālas. Saskaņā ar Eurostat 2014.gada datiem 26 miljoniem bērnu (zem 18 gadiem) draud nabadzība vai sociālā atstumtība. Tas nozīmē, ka 27,7% bērnu Eiropas Savienībā ir apdraudēti.

Visvairāk nabadzība bērnus skar Rumānija (51%), Bulgārijā (45,2%) un Ungārijā (41,4%), savukārt Dānijā (14,5%), Somijā (15,6%) un Zviedrijā (16,7%) šis rādītājs ir viszemākais.

Latvijā nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļauti 35,3% bērnu, kas ir sestais augstākais rādītājs Eiropas Savienībā.

Arī nepietiekama uztura problēma Eiropā pieaug. Saskaņā ar UNICEF datiem to bērnu skaits, kuri ikdienā nevar atļauties ēst gaļu vai zivis, kopš 2008.gada ir dubultojies Igaunijā, Grieķijā un Itālijā.

Nabadzība ir cieši saistīta ar sociālo atstumtību. Bērni cieš ne tikai no problēmām, kas saistītas ar nespēju nodrošināt pamatvajadzības – apģērbu, pārtiku un pajumti, bet arī no sociālajām sekām, kas saistītas ar nepietiekamu izglītību vai veselības aprūpi. Visvairāk nabadzības riskam pakļauti bērni, kurus audzina vientuļās mātes.

Eiropas Parlamenta deputāti otrdien pieņēma Ineses Kristīnas Zauberes (GUE/NGL, Portugāle) ziņojumu, kurā aicina dalībvalstis, plānojot savu politiku, uzskatīt bērnus par prioritāti un garantēt brīvas, iekļaujošas un kvalitatīvas publiskās izglītības pieejamību jebkurā vecumā. «Šī problēma ir taupības politikas sekas un tā turpina saasināties. Dalībvalstīm jānodrošina bērniem pieeja izglītībai, veselības aprūpei un sociālajiem pakalpojumiem, kā arī jācīnās pret bezdarbu, jānodrošina sabalansēta pārtika un pienācīga pajumte,» pirms balsojuma norādīja ziņotāja.

Ref: 102.000.102.11232

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas