Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs būtu gatavs aizņemties dzīves telpas uzlabošanai

Katrs piektais jeb 20% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 gadiem tuvākā gada laikā izskata iespēju aizņemties papildu līdzekļus savu ieceru īstenošanai, liecina Swedbank veiktā aptauja. 

Lielākajai daļai (69%) būtu nepieciešami līdz 2 000 eiro, ko visbiežāk (59%) izmantotu mājokļa labiekārtošanai. Visbiežāk tiek apsvērti uzlabojumi virtuvē (59%), jaunu mēbeļu iegāde (41%), remonts vannasistabā (34%) vai viesistabā (31%), kā arī jaunas elektrotehnikas iegāde (20%).

Tāpat trešdaļai iedzīvotāju aktuāla sadzīves tehnikas un elektronikas iegāde (36%), kā arī veselības uzlabošana (30%). Zīmīgi, ka iedzīvotājiem vecumā līdz 30 gadiem īpaši aktuāls ir finansējums studiju mācību maksas segšanai (69%).

«Cilvēku vajadzības, noskaņojums un ekonomiskā situācija kopumā ir tie faktori, kas ietekmē aizņemšanos. Šobrīd valdošais noskaņojums ir drīzāk pozitīvs, tāpēc arī vērojams pieprasījums pēc dažāda veida kredītiem, tostarp patēriņa. Tā aizvadītajā gadā izsniegto patēriņa kredītu apjoms sasniedzis jau 195 miljonus eiro. Redzam, ka iedzīvotāji pārsvarā rūpīgi un atbildīgi izvērtē potenciālo kredītsaistību apmēru, spēju aizņēmumu apmaksāt, kā arī to, vai attiecīgais pirkums tiešām ir nepieciešams,» BNN komentē Swedbank patēriņa finansēšanas virziena vadītājs Sergejs Romaņuks.

Viņš norāda, ka  cilvēki, kuri izvēlas patēriņa kredītu dzīves kvalitātes uzlabošanai, visbiežāk ir arī zināms uzkrājumu apjoms. «Patēriņa kredīts ir piemērots situācijām, kad nepieciešama konkrēta naudas summa noteiktam mērķim vai pirkumam. Piemēram, negaidīti saplīstot veļas mašīnai, bez kā ģimene ikdienā nevar iztikt, patēriņa kredīts ļauj neērto situāciju atrisināt nekavējoties, būtiski neietekmējot mājsaimniecības plānoto ikmēneša naudas plūsmu,» skaidro finansēšanas virziena vadītājs.

Papildus nepieciešamā finansējuma apmērs atkarīgs no ikmēneša ienākumiem – iedzīvotāji, kuru mēneša ienākumi ir līdz 500 eiro, visbiežāk (72%) būtu gatavi aizņemties līdz 1 000 eiro. Tikmēr iedzīvotāji, kuru ienākumu apmērs ir virs 500 eiro, biežāk aizņemtos līdz 2 000 eiro (34%). Interesanti, ka sievietes biežāk nekā vīrieši plāno aizņemties, lai labiekārtotu mājokli vai dotos ceļojumā, kamēr vīrieši aizņemtos jaunas sadzīves tehnikas un elektronikas iegādei, kā arī veselības uzlabošanai.

Swedbank dati rāda, ka vidējā summa, ko iedzīvotāji šobrīd aizņemas patēriņa kredītā, ir 1 650 eiro ar atmaksas termiņu uz diviem gadiem. Visbiežāk patēriņa kredīta iespēju izmanto precēti vīrieši (56%) vecumā no 31 līdz 45 gadiem (40%), ar augstāko izglītību. Zīmīgi, ka līdz ar iespēju saņemt patēriņa kredītu bankas mobilajā lietotnē, Swedbank izsniegto īstermiņa aizdevumu skaits lietotnē audzis pat 14 reizes, salīdzinot ar 2016.gada pirmo ceturksni.

Kopumā iespēju aizņemties patēriņam attālināti – mobilajā lietotnē – šobrīd izmanto gandrīz piektdaļa no visiem Swedbank patēriņa kredīta ņēmējiem, BNN skaidro bankā.

Swedbank aptaujā piedalījās 701 respondentu vecumā no 18 līdz 74 gadiem Rīgā, citās Latvijas pilsētās un lauku reģionos.

Ref:224.000.103.1324

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas