Kauņas pieteikšanās UNESCO apstājas strīdos par Krievijas prezidentūru

Šovasar gaidāmais lēmums par Kauņas modernisma arhitektūras iekļaušanu Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) Pasaules mantojuma sarakstā, ir neskaidrs un nav zināms, kad tas tiks pieņemts. Procesu varētu sarežģīt Krievijas prezidentūra UNESCO Pasaules mantojuma komitejā, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Kauņa savu pieteikumu UNESCO ir iesniegusi 400 lappušu garā dokumentā, kurā tā savu 20.gadsimta 20. un 30.gadu mantojumu raksturo kā «optimisma arhitektūru». Tomēr šobrīd optimisms ir piesardzīgs attiecībā uz to, vai pilsētas starpkaru perioda arhitektūra drīzumā tiks iekļauta pasaules mantojuma sarakstā.

Lēmumu Pasaules mantojuma komitejā, kuras sesiju vada Krievija, bija jāpieņem jūnijā Kazaņā, bet tas nenotika un nav skaidrs, vai tas notiks. Lietuvas kultūras ministrs Simons Kairs (Simonas Kairys) sacīja, ka visi ir iestrēguši dažādās diskusijās par to, kā formātam būtu jāattīstās tālāk.

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Lietuva aicināja organizācijas vadītāju apturēt Maskavas dalību UNESCO komitejās un programmās. Piecus mēnešus pēc kara nekādi lēmumi nav pieņemti.

Tāpat neesot panākta vienošanās arī par sesijas norises vietu un laiku. Eiropas valstis ierosina sasaukt ārkārtas sesiju, taču, lai tas notiktu 14 no 21 Pasaules mantojuma komitejas dalībvalstīm ir jādod tam piekrišana. Sesijā, visticamāk, tiktu iesniegts arī priekšlikums par Krievijas prezidentūras apturēšanu.

Pagājušajā sēdē Krievijas vēstnieks atklāti paziņoja, ka jebkurš nodoms mainīt priekšsēdētāju tiks uzskatīts par uzbrukumu Krievijas Federācijai un viņam.

Tas padara visu procesu politiski saspringtu, sacīja Lietuvas Nacionālās UNESCO komisijas pārstāve Renata Vaičekonīte-Kepežinskiene (Renata Vaičekonytė-Kepežinskienė).

LRT informē, ka Lietuvas vēstniece UNESCO Jolanta Balčiūniene (Jolanta Balčiūnienė) sacīja, ka komitejā ir četras Eiropas valstis, bet Lietuvas starp tām nav. Ir grūti pārliecināt locekļus no valstīm ārpus Eiropas un Ziemeļamerikas rīkot īpašu sesiju.

Neoficiāli Lietuva apsver iespēju atsaukt Kauņas modernisma pieteikumu, ja Krievija netiks izslēgta no komitejas. Kultūras ministrs apgalvo, ka Lietuva boikotēs sēdi, ja to vadīs Krievija.

Savukārt Ukraina aicina atņemt Krievijas Federācijai UNESCO dalībvalsts statusu, norādot, ka kara laikā tā iznīcinājusi vairāk nekā 250 kultūras pieminekļu.

Pilnu rakstu angļu valodā lasiet šeit: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1750773/kaunas-unesco-application-stalls-amid-controversy-over-russian-chairmanship

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas