Kazahstānā gāzes protesti noved pie valdības krišanas

Kazahstānā apjomīgas iedzīvotāju protesta akcijas pret pēkšņu sašķidrinātās dabasgāzes cenu kāpumu noveduši pie valdības demisijas, vēsta ASV raidorganizācija Radio Brīvā Eiropa.

Vidusāzijas valstī iedzīvotāju neapmierinātību svētdien, 2.janvārī, izsaukusi pēkšņa un strauja transportlīdzekļu degvielas – sašķidrinātās dabasgāzes – cenus paaugstināšana. Pirmās protesta akcijas notikušas valsts dienvidrietumos, Manghistavas apgabalā, taču drīz izcēlušās arī citās pilsētās, kuras atrodas dažādās valsts daļās.

Lasiet arī: Īrija ievieš minimālo alkohola cenu

Piketētāji prasījuši gāzes cenu samazināšanu un Kazahstānas valdības atkāpšanos. Otrdienas, 4.janvāra, vakarā valsts lielākajā pilsētā Almati vairāki simti neapmierinātu iedzīvotāju mēģinājuši ielauzties pilsētas domes ēkā, bet drošībnieki izmantojuši trokšņa granātas un centušies aizturēt nekārtību cēlājus. Mediji ziņo arī par žurnālistu aizturēšanām un policijas transportlīdzekļu dedzināšanu protesta akcijās.

Reaģējot uz strauji uzliesmojušo piketu un huligānisma vilni valstī, Kazahstānas prezidents Kasims Žomarts Tokajevs trešdien, 5.janvārī, izdevis rīkojumu par valdības demisijas pieteikuma pieņemšanu. Rīkojumā arī pausts, ka līdzšinējā Kazahstānas ministru prezidenta pirmais vietnieks tiek iecelts par pagaidu valdības vadītāju. Iepriekšējā vakarā valdība paziņoja, ka Manghistavas apgabalā atjauno gāzes cenas griestus 50 Kazahstānas tengu (0,10 eiro) apmērā par litru sašķidrinātās dabasgāzes, kas ir ievērojami zem energoresursa tirgus vērtības, vēsta Radio Brīvā Eiropa.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas