Kazahstānas prezidents paziņo par ārvalstu karavīru izvešanu

Vidusāzijā Kazahstānas prezidents Kasims Žomarts Tokajevs pavēstījis, ka Krievijas vadītā Kolektīvās drošības līguma organizācija (KDLO) šonedēļ sāks izvest tās militārpersonu vienības saistībā ar valsts drošības situācijas uzlabošanos, vēsta ASV medijs Radio Brīvā Eiropa.

Otrdien, 11.janvārī, Tokajevs uzstājies ar uzrunu Vidusāzijas valsts parlamentam, norādot, ka faktiska kārtības atjaunošana valstī ļauj organizēt KDLO spēku izvešanu, un to plānots pabeigt nākamo deviņu dienu laikā.

Krievijas Aizsardzības ministrija savukārt pavēstījusi, ka 11.janvārī no Kazahstānas lielākās pilsētas Almati Maskavā ielidojušas divas krievu Il-76 tipa militārās transporta lidmašīnas ar 145 Krievijas pilsoņiem katrā. Pēc Maskavas teiktā, Krievijas pilsoņu repatriācija no Kazahstānas «turpināsies līdz uzdevuma pilnīgai pabeigšanai».

Lasiet arī: Kazahstānā aizturēti jau turpat 8 000 cilvēku

Ārvalstu spēki Kazahstānā ieradušies 2022.gada pirmajā pilnajā nedēļā pēc Tokajeva aicinājuma iesūtīt miera uzturētājus, prezidentam saskaroties ar pēkšņiem iedzīvotāju protestiem, nemieriem un vandālismu.

Kazahstāna darbojas KDLO kopā ar Krieviju, Baltkrieviju, Armēniju, Kirgizstānu un Tadžikistānu.

BNN jau vēstīja, ka 2022.gada pirmajās dienā straujš sašķidrinātās dabasgāzes cenu kāpums sākumā valstī izraisīja protesta akcijas un huligānisma vilni, un to nav spējis apturēt arī prezidenta paziņojums par valdības demisijas pieņemšanu. Notiekošo nav apturējusi arī minētā degvielas veida cenas pazemināšana, ieviešot cenas griestus, kas ir krietni zem energoresursa tirgus vērtības. Iedzīvotāji protesta akcijās prasījuši arī, lai atkāpjas Tokajevs, kuru pēc savas aiziešanas no amata 2019.gadā izvēlējies Nursultans Nazarbajevs. Viņš savukārt bijis Kazahstānas prezidents kopš 1990.gada.

Vardarbīgās sadursmēs un nemieru apspiešanas operācijās Kazahstānā ir oficiāli apstiprināta 44 cilvēku nāve un nepilnu 8 000 cilvēku aizturēšana.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas