bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 23.01.2020 | Vārda dienas: Grieta, Rebeka, Strauta
LatviaLatvija

Kazāks: Nav iemeslu gaidīt tikpat spēcīgu krīzi, kāda bija 2008.gadā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Mārtiņš Kazāks, Latvijas banka, ekonomiskā krīze, ekonomikas lejupslīde, ekonomiskā izaugsme

Gan pasaulē, gan arī Latvijā ekonomikas izaugsme bremzējas, taču tas nenozīmē, ka tūliņ ir gaidāma ekonomikas lejupslīde, turklāt nav iemeslu, lai gaidītu tikpat spēcīgu krīzi, kāda bija iepriekšējā, izteicies Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.

«Tādu izaugsmi, kā mēs redzējām pirms gada, pirms diviem gadiem – tuvu 5% –, pašlaik gaidīt vairs nav nekāda iemesla. Ja runājam līdzībās ar gadalaikiem, tad vasara viennozīmīgi ir beigusies, bet tas nenozīmē, ka tūliņ būs ziema! Pa vidu vēl ir rudens un atvasara. Tāpat katru reizi nav jābūt ļoti bargai ziemai. Jā, mēs redzam, ka Latvijas ekonomikā straujākais izaugsmes posms ir aiz muguras. Taču ekonomika joprojām diezgan labi aug – tā aug lēnāk, bet joprojām aug!» uzsvēra Kazāks.

Viņš arī norādīja, ka pašlaik milzīgas nesabalansētības Latvijas ekonomikā nav, tostarp nav kredītburbuļu vai citu lietu, kas bija iepriekšējā krīzē. Tādēļ galvenie riski Latvijas ekonomikas izaugsmei ir globāli.

«Ja pasaules ekonomika turpinās augt, tad visdrīzāk augs arī Latvijas ekonomika. Savukārt, ja pasaules ekonomika ieslīdēs recesijā – un recesija viennozīmīgi kaut kad būs –, tas ievilks recesijā arī Latviju,» skaidro Kazāks.

«Taču, kā jau es minēju, milzīgu nesabalansētību Latvijā nav, tādēļ nevajag baidīties, ka krīze var būt kaut kas līdzīgs tam, ko mēs redzējām 2008. un 2009.gadā. Tam pašlaik vienkārši nav pamata,» sacīja Kazāks.

Viņš uzsvēra, ka no iekšējiem riskiem galvenie Latvijā ir meklējami finanšu sektorā.

«Tie ir riski, kuri ir saistīti ar naudas atmazgāšanu, sankcijām. Mums ar šīm lietām ir jātiek galā, un labā ziņa ir, ka mēs paši šos riskus lielā mērā varam vadīt un risināt. To, kā attīstīsies pasaules ekonomika, Latvija kontrolēt nevar, mēs tam varam tikai pielāgoties. Savukārt attiecībā uz pieminētajiem iekšējiem riskiem, daudzos gadījumos tas ir mūsu pašu rokās. Ar šīm lietām mums būtu jātiek galā pēc iespējas ātrāk, kamēr ekonomika turpina augt,» teica centrālās bankas vadītājs.

Tāpat viņš norādīja, ka Latvija nedrīkst atlikt strukturālās reformas, jo tikai tā ir iespējams ātrāk tuvoties vidējam Eiropas Savienības (ES) dzīves līmenim.

«Tā vienkārši «iešļūkt» pārticībā nav iespējams. Pašlaik ienākumi Latvijā ir mazliet virs 70% no ES vidējiem ienākumiem. 100% sasniegšana mums kā valstij kopumā joprojām ir tāls mērķis. Lai mēs sasniegtu ES vidējo pārticības līmeni, neatliek nekas cits, kā pārdomātā veidā ieviest visas strukturālās reformas. Jo ātrāk to izdarīsim, jo labāk mums pašiem klāsies. Tas attiecas gan uz ēnu ekonomikas mazināšanu, gan darba tirgus efektivitātes un prasmju celšanu, gan veselības aprūpi, gan izglītību, gan teritoriālajām izmaiņām. Bez reformām mēs ES pārticības vidējo līmeni Latvijā nesasniegsim nekad. Tam ir jābūt pārdomātam un neatlaidīgam darbam,» uzsvēra Kazāks.

Lasiet arī: Latvija dara visu, lai izvairītos no «pelēkā saraksta» scenārija, uzsver Kazāks

«Nu, piemēram, ēnu ekonomika. Nevajag dzīvot ilūzijā, ka ēnu ekonomiku ir iespējams izskaust vispār. Zināma ēnu ekonomikas daļa ir visās valstīs. Taču Latvijā mēs pašlaik redzam, ka ēnu ekonomika bremzē un nozog izaugsmes iespējas. Arī finanšu sektora tagadējās problēmas bremzē Latvijas izaugsmi. Ar šīm lietām mums vienkārši ir jātiek galā! Spēja to izdarīt ir tikai mums pašiem un tas ir vajadzīgs mums pašiem. Neviens cits mūsu vietā to neizdarīs. Pēdējais gads finanšu sektorā arī liecina, ka, ja vajag, tad mēs varam tīri labi iespringt,» piebilda Kazāks.

Jau vēstīts, ka Latvijas Banka decembrī samazināja iekšzemes kopprodukta pieauguma prognozi 2019. gadam no iepriekš lēstajiem 2,5%, pēc izlīdzinātajiem datiem, līdz 2,3%, bet ekonomikas izaugsmes prognoze 2020. gadam saglabāta 2,6% līmenī.


Pievienot komentāru

  1. janis teica:

    Cerams ka Tu šogad mazāk zagsi, tad Latvijas ekonomikā būs nedaudz kāpums.

Fon der Leiena: Eiropai ir nepieciešamas «ticamas militārās spējas»

Eiropas Savienība ir izveidojusi «ķieģeļus, no kuriem celt Eiropas aizsardzības savienību», tā trešdien, 22.janvārī, pavēstījusi Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, piedaloties Pasaules Ekonomikas forumā.

Britu namīpašnieki vēlas ES pilsoņiem kartītes kā tiesību pierādījumu

Pēc Brexit, kas sāksies janvāra beigās, viesstrādniekiem no Eiropas Savienības valstīm būs jāpierāda savas jauniegūtās tiesības uzturēties Lielbritānijā. Privātie namsaimnieki atbalstījuši īpašu kartīšu ieviešanu šim nolūkam, valdība nepiekrīt.

Saskaņa gatava Rīgas 2020.gada budžetu apstiprināt tikai pēc Burova atlaišanas

Partija Saskaņa neatbalstīs pašvaldības 2020.gada budžeta, pie varas esot mēram Oļegam Burovam,  informēja frakcijas vadītājs Maksims Tolstojs. 

Latvija uzlabo rezultātu OECD Atvērto datu indeksā

Latvija par astoņām vietām uzlabojusi savu pozīciju OECD Atvērto datu indeksā, informē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā.

Aptauja: 86% uzskata, ka autoceļiem ir jābūt starp valsts budžeta prioritātēm

Kopumā 86% valsts iedzīvotāju uzskata, ka autoceļu tīkla uzturēšanai un remontdarbiem ir jābūt starp valsts budžeta prioritātēm, par to liecina pētījumu centra SKDS veiktās Latvijas iedzīvotāju aptaujas rezultāti.

Kaljulaida Antarktīdā: Ikdienas darbu internetā var darīt, atrodoties jebkur

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida viesojas Antarktīdā, kur plāno veikt savus ikdienas darba pienākumus, demonstrējot interneta iespējas. Valsts galva arī vērsusi uzmanību uz Antarktīdā skaidri redzamām laikapstākļu pārmaiņām.

Ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā decembrī samazinājās par 1,1%

Salīdzinot ar 2018.gada decembri, 2019.gada novembrī ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir samazinājies par 1,1%, liecina CSP dati.

Pētījums: Pēdējā gada laikā ar velosipēdu pārvietojušies 35% Latvijas iedzīvotāju

Latvijā pēdējā gada laikā ar velosipēdu pārvietojušies 35% iedzīvotāju, savukārt ikdienā ar velosipēdu pārvietojas 6% iedzīvotāju, secināts pētījumā par velosatiksmi un velosatiksmes infrastruktūru nacionālā mērogā.

Krievijas lētajai elektrībai Baltijā vajadzīgs risinājums, tā eirokomisāre

Igaunijas eirokomisāre Kadri Simsone uzskata, ka ir vajadzīgs risinājums Krievijas un Baltkrievijas elektroenerģijas klātbūtnei Baltijas tirgū, jo kaimiņvalstis to var piedāvāt lētāk, nemaksājot Eiropas gaisa piesārņojuma nodokli.

Moneyval ziņojums: Latvija lielākoties izpildījusi rekomendācijas

Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas pasākumu novērtēšanas ekspertu komiteja Moneyval uzlabojusi Latvijas novērtējumu 11 rekomendāciju izpildē.

Bijušā velotreka vietā Rīgā būvēs jaunu Valsts drošības dienesta ēku, nevis parku

Rīgā, bijušā velotreka Marss vietā, plānots būvēt jaunu ēku Valsts drošības dienestam, tādējādi, visticamāk, nebūs lemts piepildīties VEF rajona nekustamo īpašumu attīstītāju un iedzīvotāju iecerei šajā teritorijā izveidot parku.

Meridian Trade Bank maina nosaukumu uz Industra Bank

Meridian Trade Bank trešdien, 22.janvārī, mainījusi nosaukumu uz Industra Bank, informē bankā.

Video: Tramps un Tunberga Davosā pauž krasi pretēju klimata skatījumu

«Importējiet mūsu naftu un dabasgāzi» pret «mūsu emisijas ir jāizbeidz» – ar tik atšķirīgiem skatījumiem uz klimata krīzi Pasaules Ekonomikas forumā uzstājušies ASV prezidents Donalds Tramps un klimata aktīviste Grēta Tunberga. Piedāvājam noskatīties abas uzrunas pilnā garumā.

Vitenbergs: Latvijas tautsaimniecībā būtiska ir katra investīcija

Investīcija ir brīvas tirgus ekonomikas pamatu pamats un Latvijas tautsaimniecībā būtisks ir ikkatrs ieguldījums, tā izteicies Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Jānis Vitenbergs.

Kariņš: Nepieļaujami, ja ministram ir doma mīkstināt nosacījumus VP priekšniekam, lai amatā ieliktu sev tīkamu cilvēku

Prasību mīkstināšana VP priekšnieka amata kandidātiem ir nepieļaujama un šāda rīcība rada aizdomas, ka procesā notiek «kas nelāgs», tā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma izteicies premjerministrs Krišjānis Kariņš.

Pastiprinās bažas par putnu gripas draudiem Latvijā

Putnu gripa mājputniem konstatēta Čehijā, Rumānijā, Ungārijā, Polijā, Slovākijā un Ukrainā, bet savvaļas putniem – Polijā un Vācijā.

Putins maina Krievijas valdības sastāvu

Krievijas prezidents Vladimirs Putins daļēji mainījis Krievijas valdības sastāvu, ieceļot jaunu apgaismības ministru un virkni citu, bet amatos ļaujot palikt līdzšinējiem aizsardzības, ārlietu un finanšu ministriem.

Par spīti siltajai ziemai dažviet autoceļi ir apledojuši

Apledojums 22.janvāra rītā Vidzemē, Latgalē un Kurzemē dažviet apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem.

Latvijas dzelzceļš darbinieku skaita samazināšanu sāka jau pērnā gada nogalē

VAS Latvijas dzelzceļš savu funkciju un procesu izvērtēšanu sāka pagājušā gada otrajā pusē, tāpēc darbinieku skaita samazināšana tika sākta pakāpeniski 2019.gada nogalē, informēja LDz pārstāve Ella Pētermane.

Saeimā: Svarīgi Latvijas–Baltkrievijas robežas izbūvē nepieļaut citur konstatētās kļūdas

«Ņemot vērā, ka šogad plānots uzsākt Latvijas–Baltkrievijas robežas joslas izbūvi, svarīgi, lai neatkārtotos Valsts kontroles ziņojumā par Latvijas Republikas robežas joslas infrastruktūras būvniecību un uzturēšanu atklātās kļūdas.»

Balsstiesīgie kūtri parakstās par pašvaldību vēlēšanu regulējuma referendumu

Referenduma ierosināšanai par saskaņā ar Saeimas opozīcijas pieprasījumu apturētajiem likumu grozījumiem, kas paredz izmaiņas pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumā, līdz šim parakstījušies 1 137 vēlētāji.

Interpola bijušo priekšnieku notiesā uz 13 gadiem cietumā

Starptautiskās kriminālpoliciju organizācijas Interpola bijušais priekšnieks Mengs Hongvei viņa dzimtajā Ķīnā notiesāts uz 13 gadiem cietumā par kukuļņemšanu.

Saeimas komisijā lemj par lēnāku akcīzes likmes kāpumu cukurotajiem dzērieniem

Saeimas Budžeta un finanšu komisija vienojusies noteikt zemāku akcīzes nodokļa likmi cukurotajiem dzērieniem, nekā tas tika atbalstīts agrākos likumprojekta lasījumos.

Spānijā postījumus rada stipra vētra

Spānijas dienvidaustrumus skārusi stipra vētra, ko amatpersonas saistījušas ar četru cilvēku bojāeju. Vētra nonākusi Francijā, kur to raksturo kā spēcīgāko ziemas vētru kopš 1982.gada.

Latvijā trešajā ceturksnī budžeta deficīts bijis līdzīgs ES vidējam rādītājam

Latvijas budžeta deficīts pērn trešajā ceturksnī veidojis 0,9% no iekšzemes kopprodukta, un tas līdzinājās vidējam līmenim Eiropas Savienībā.

Jaunākie komentāri


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!