bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 19.01.2020 | Vārda dienas: Alnis, Andulis
LatviaLatvija

Kazāks: Centrālā banka nedrīkst būt «ziloņkaula tornis»

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Latvijas Banka, Mārtiņš Kazāks, ekonomika, inovācijas, Latvijas ekonomika,

Latvijas Bankas padomes loceklis Mārtiņš Kazāks.

Latvijas Bankas padomei būtu jāpārņem valdes funkcijas, pirmdien, 25.novembrī, intervijā Latvijas Radio sacījis Latvijas Bankas prezidenta amata kandidāts, centrālās bankas padomes loceklis Mārtiņš Kazāks.

Viņš iezīmēja kopumā četras galvenās lietas, kuras būtu nepieciešamas, lai Latvijas Banka būtu jaudīgs pamats Latvijas ekonomikas izaugsmē.

Tostarp Kazāks minēja, ka ir daudzas lietas, kuras Latvijas Banka var darīt lētāk, nesamazinot kvalitāti.

«Efektivitātes uzlabošanas iespējas ir, un tās attiecas ne tikai uz bankas atsevišķām struktūrām, bet arī uz bankas vadību. Vadības darbinieku skaitu noteikti var samazināt, sākot jau ar pašu augstāko,» pauda Kazāks.

Viņš norādīja, ka Latvijas Bankā šobrīd ir divu līmeņu pārvaldība – padome un valde, taču nākotnē padome varētu pārņemt valdes funkcijas.

«Man šķiet, ka būtu mērķtiecīgi nākotnē virzīties uz viena līmeņa pārvaldību, kur paliek padome un tā pārņem valdes funkcijas. Mazāks cilvēku skaits bankas augstākajā vadībā būtu gan finansiāli efektīvāk, gan arī lēmumu pieņemšana būtu ātrāka un šī pārvaldības struktūra līdz ar to būtu demokrātiskāka,» pauda Kazāks.

Tāpat viņš minēja, ka Latvijas Banka var sniegt krietni lielāku atbalstu ekonomikai, piemēra, tehnoloģiju jomā.

«Latvijas Banka var būt krietni jaudīgāks atbalsts Latvijas ekonomikai, attīstot starpbanku maksājumus, veicinot zibmaksājumus, darot ekonomiku efektīvāku un ienākumus iedzīvotājiem potenciāli lielākus,» teica eksperts.

«Tas attiecas arī uz diskusiju sabiedrībā – centrālajai bankai jābūt atvērtākai, kurā ieklausās un kura ieklausās,» sacīja Kazāks.

Viņš atzīmēja, ka Latvijas Banka var būt arī spēcīgāks mugurkauls Latvijas finanšu sistēmai.

«Jau ir ieskicēti iespējamie risinājumi par Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) pievienošanu Latvijas Bankai. Manuprāt, tas ir saprātīgs risinājums. Apvienojot šīs funkcijas zem Latvijas Bankas jumta, es domāju, atbalsts Latvijas ekonomikai finanšu sektora izaugsmes ziņā nākotnē būtu krietni skaidrāks un spēcīgāks,» teica Kazāks.

Viņš arī piebilda, ka Latvijas Bankā šobrīd ir apmēram 480 darbinieku, bet FKTK ir apmēram 180 darbinieku, savukārt, ja šīs divas institūcijas tiktu apvienotas, četru gadu laikā darbinieku kopējais skaits varētu samazināties līdz apmēram 520.

Savukārt kā ceturto veicamo darbu, Kazāks minēja darbu Eiropā.

«Latvijas Banka ir ar vienu balsi, tāpat jebkura cita eirozonas valsts, un piedalīties eirozonas monetārās politikas diskusijās ir absolūti svarīgi, lai tiktu pieņemti pareizi lēmumi, lai Latvijas balss tur būtu pārstāvēta, jo spēcīga eirozona nozīmē arī spēcīgu Latvijas ekonomiku,» sacīja Kazāks.

Vienlaikus viņš arī uzsvēra, ka Latvijas Bankai ir jābūt plaši iesaistītai diskusijās par ekonomiku.

«Centrālā banka nedrīkst būt kā tāds ziloņkalna tornis, kas ik pa brīdim paver slēģus, pasaka kaut ko un pēc tam atkal attālinās,» pauda ekonomists.

«Centrālajai bankai ir jābūt iesaistītai diskusijās par ekonomiku, skaidrojot ekonomiku, skaidrojot centrālās bankas lēmumus, klausoties, kas ekonomikā ir svarīgi ikdienā,» pauda Kazāks.

Jau vēstīts, ka atbilstoši Saeimas Prezidija un Frakciju padomes lemtajam piektdien, 22.novembrī, sākas periods, kurā līdz 29.novembrim jāizvirza kandidatūras Latvijas Bankas prezidenta amatam.

Atbilstoši likumam Par Latvijas Banku centrālās bankas prezidentu amatā ievēlē Saeima pēc ne mazāk kā desmit parlamentāriešu ierosinājuma.

Lasiet arī: Latvijas Bankas prezidenta amata kandidātus aicina izvirzīt līdz 29.novembrim

Līdz šim starp Latvijas Bankas prezidenta amata iespējamajiem kandidātiem minēti Kazāks, Fiskālās disciplīnas padomes locekle Inna Šteinbuka un bijušais FKTK priekšsēdētājs Uldis Cērps, kuri ir apliecinājuši gatavību ieņemt šo amatu un jau tikušies ar atsevišķām partijām.

Latvijas Bankas pašreizējā prezidenta Ilmāra Rimšēviča amata pilnvaru termiņš beidzas 21.decembrī.


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Publicē iesaukuma sarakstus, policija meklē bērna nolaupītāju, cietumsods Krievijas spiegam paliek

Lietuvā aizvadītās nedēļas svarīgākie notikumi ziņas bija policijas rīcība iespējama bērna nolaupītāja atrašanai, obligātā dienesta jauniesaucamo saraksta publicēšana, septiņu gadu soda saglabāšana Krievijas spiegam un Baltkrievijas vēršanās ar lūgumu pēc naftas Lietuvā.

FKTK nosaka izņēmumus, kuros bankas drīkst apkalpot sankcionēto Lembergu

FKTK noteikusi gadījumus, kuros Latvijas finanšu tirgus dalībnieki drīkst apkalpot ASV sankcijām pakļauto Aivaru Lembergu un trīs ar viņu saistītās organizācijas.

Ministru prezidents ekonomikas ministram uzdod rast risinājumus dzīvojamā fonda jautājumā

«Gadiem nerisinātais novecojušā dzīvojamā fonda un nepietiekamo dzīvojamo platību jautājums skar lielu daļu mūsu sabiedrības. Tas kavē iedzīvotāju dzīves kvalitātes, sadzīves apstākļu uzlabošanos un ir steidzami jālabo.»

Martins Dukurs izcīna uzvaru Pasaules kausa piektajā posmā

Labākais Latvijas skeletonists Martins Dukurs piektdien, 17.janvārī, Austrijā izcīnījis uzvaru Pasaules kausa piektā posma sacensībās, Īglsas trasē izcīnot jau desmito panākumu pēc kārtas.

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasa no Irānas kompensācijas upuru tuviniekiem

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasījušas Irānai uzņemties pilnu atbildību par tās notriekšanu un izmaksāt kompensācijas upuru tuviniekiem.

Atlaistajiem LDz darbiniekiem sola piemeklēt piemērotākās vakances

NVA atlaistajiem VAS Latvijas dzelzceļš darbiniekiem piedāvās viņiem piemērotākās vakances, nepieciešamības gadījumā dodot iespēju arī pārkvalifikācijas, paaugstināt kvalifikāciju vai apgūt jaunu profesiju.

Pērn Pasažieru vilciens pārvadājis par 2% vairāk pasažieru

Aizvadītajā gadā AS Pasažieru vilciens kopumā pārvadājis 18,5 miljonus pasažieru, kas ir par 2,05% vairāk nekā 2018.gadā, informē uzņēmumā.

Ukrainas premjerministrs iesniedz atlūgumu pēc balss ieraksta nopludināšanas

Ukrainas premjerministrs Oleksijs Hončaruks ir iesniedzis atlūgumu no amata pēc tam, kad viņš ticis saistīts ar atklātībā nonākušu audio ierakstu, kur kāds vīrietis dzirdams kritizējam Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un viņa zināšanas ekonomikā.

Latvijā decembrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Augstāka inflācija pagājušajā mēnesī bijusi Ungārijā, Rumānijā, Slovākijā un Čehijā, Bulgārijā, Polijā, Nīderlandē un Lietuvā. Pēc Latvijas seko Slovēnija, Austrija, Luksemburga un Igaunija, Zviedrija, Francija un Vācija.

Igaunijā imigrācija turpina veidot iedzīvotāju skaita pieaugumu

Igaunijā pērn reģistrēts iedzīvotāju skaita pieaugums piekto gadu pēc kārtas un ir skaidrojams ar imigrāciju, liecina Igaunijas Statistikas pārvaldes dati par 2019.gadu.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos gaida vairāk nekā 35 000 dalībnieku

Svētku dalībnieku vidū būs gan Latvijas skolu, gan profesionālās izglītības iestāžu, gan mūzikas skolu audzēkņi, latviešu diasporas pārstāvji, kā arī bērni ar īpašām vajadzībām.

BNN pēta | Raunas ielas īpašumi: Klusais vietnieks ar «slepeno maku» Lemberga interesēs

Aizdomas, ka sankcionētais Aivars Lembergs «pārdevis» nekustamo īpašumu Raunas ielā 27, Rīgā, savai māsai «izskata pēc» vien. Tas varētu būt darīts, lai izvairītos no mantas konfiskācijas notiesājoša sprieduma gadījumā vai no iespējamā aresta uzlikšanas tai.

Dzēsts jau pirmais kūlas ugunsgrēks šajā gadā

Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad pirmais kūlas ugunsgrēks reģistrēts vairāk nekā mēnesi agrāk – 2019.gadā pirmais kūlas ugunsgrēks dzēsts 21.februārī Ugālē, kur pērnā zāle dega pushektāra platībā.

Austrālijā lietus palīdz apdzēst daļu ugunsgrēku

Austrālijas austrumus, kas cietuši apjomīgos un ilgos mežu ugunsgrēkos, ir sasnieguši lietus mākoņi. Ugunsdzēsēji pauduši cerību, ka lietus palīdzēs ierobežot liesmu izplatību.

Bordāns redz labus potenciālos AT priekšsēdētāja un ģenerālprokurora pēctečus

Redzu cilvēkus, kuri varētu godam mainīt Ģenerālprokuratūras un Augstākās tiesas darbības standartus, vaicāts, vai redz potenciālus kandidātus šo iestāžu vadībai.

Kariņš apstiprina naftas piegāžu iespēju Baltkrievijai caur Latviju

Pēc sarunas ar Lukašenko Kariņš žurnālistiem norādījis, ka abpusējo ekonomisko attiecību attīstīšanā pats loģiskākais ir pievērsties transportam un loģistikai, jo šajās nozarēs starp abām valstīm jau pastāv attiecības.

Nedēļas nogalē saglabāsies samērā silts laiks

Pūtīs mērens dienvidu, dienvidrietumu vējš, kas vietām brāzmās sasniegs 14 m/s. Gaisa temperatūra naktī būs 0…+5 grādu robežās, bet dienā termometra stabiņš pakāpsies līdz +3…+6 grādiem.

GKR palīdz gāzt Rīgas vicemērus un «pieliek punktu» līdzšinējai valdošajai koalīcijai

Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Anna Vladova un vietnieks Druvis Kleins ārkārtas sēdē zaudējuši savus amatus, jo par viņu gāšanu kopā ar opozīciju nobalsoja arī vairāki valdošajā koalīcijā esošās GKR deputāti

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu, tajā saskatot pārāk daudz nepilnību.

Latvijā mājokļu cenu kāpums trešajā ceturksnī bijis straujākais ES

Mājokļu cenas Latvijā pērn trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 13,5%, kas ir straujākais kāpums no 27 ES dalībvalstīm.

Krievijā apstiprina amatā Putina jauno premjerministru

Krievijas Valsts dome ceturtdien, 16.janvārī, apstiprinājusi valdības vadītāja amatā Mihailu Mišustinu, kura kandidatūru ierosinājis Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Pērn SEB banka izsniegusi studentiem kredītos izsniegusi 9,4 miljonus eiro

Pērn SEB banka studentiem piešķīrusi 1 469 aizdevumus ar valsts galvojumu un to kopsumma ir aptuveni 9,4 miljoni eiro, informē bankā.

Saeima pieņem paziņojumu par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību

Saeima ceturtdien, 16.janvārī, pieņēmusi paziņojumu par Latvijas okupāciju un Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību.

Latvijas dzelzceļš plāno atlaist 1 500 darbinieku

VAS Latvijas dzelzceļš līdz šā gada beigām plāno pārtraukt darba tiesiskās attiecības ar aptuveni 1 500 darbiniekiem.

Lietuvas vēlēšanu sliekšņa reformu aptur viena balss

Lietuvas vēlēšanu sistēmas reformēšanai valstī ir teju vispārējs atbalsts, taču mēģinājums pazemināt parlamenta vēlēšanu slieksni partijām no pieciem līdz trim procentiem šonedēļ cietis neveiksmi.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!