bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 23.02.2020 | Vārda dienas: Almants, Haralds
LatviaLatvija

Ķīļa reforma: studijas Latvijas augstskolās ES valodās

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+3 vērtējums, 3 balsojumi)

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) izstrādājusi virzīšanai reformu, kas paredz plašāku Eiropas Savienības valstu valodu lietošanu Latvijas augstskolās, kā arī starptautisku mācībspēku piesaisti lektoru, profesoru un rektoru vietām.

Izstrādātās reformas mērķis ir dot iespēju veidot starptautiskas studiju programmas Latvijas valsts augstskolās un nodrošināt 10% ārvalstu studentu īpatsvara kopējo studējošo skaitā un 5% – akadēmiskā personāla īpatsvara no ārvalstīm. Likuma un MK noteikumu grozījumus nākamajā pirmdienā, 5.novembrī, plānots skatīt Koalīcijas sadarbības padomē, BNN noskaidroja ministrijā.

Šobrīd Latvijā valsts dibinātās augstskolas studiju programmas īsteno galvenokārt tikai latviešu valodā un studijām citās valodās ir likta virkne dažādu šķēršļu. Piemēram, šobrīd studijas Eiropas Savienības oficiālajās valodās var būt tikai tur, kur studē ārzemju studenti. Papildus šiem nosacījumiem ārvalstu studējošajiem obligāti jāapgūst latviešu valoda, ja to studijas Latvijā ir paredzamas ilgāk par sešiem mēnešiem vai pārsniedz 20 kredītpunktus. Vēl pašreizējā kārtība paredz, ka ne vairāk kā vienu piekto daļu no studiju programmas kredītpunktu apjoma var īstenot Eiropas Savienības oficiālajās valodās. Taču šajā daļā nevar ietilpt gala un valsts pārbaudījumi, kā arī kvalifikācijas, bakalaura un maģistra darba izstrāde.

Rezultātā tiek būtiski ierobežota Latvijas augstskolu konkurētspēja – kā starptautiskā, tā vietējā līmenī. No tā visvairāk cieš studiju kvalitāte. Tā kā augstskolu akadēmiskā vide ir noslēgta, un konkurence uz profesoru vietām ir stipri ierobežota, tai visbiežāk nav stimulu profesionāli augt un sasniegt starptautisku līmeni. Starptautiska pieredzes apmaiņa un sadarbība ir pamatīgi kavēta, norāda ministrijā.

Otrkārt, Latvijas studenti, kas vēlas starptautisku līmeni, zināšanas un kontaktus, meklē un atrod iespējas studēt ārpus Latvijas. Rezultātā akadēmiskā vide noplicinās ne tikai mācībspēku, bet arī studējošo pusē. Kompānijas GFK veiktais pētījums uzrāda, ka, piemēram, Rīgas Tehniskajā universitātē 91% studentu vēlētos daļu no studiju kursiem apgūt svešvalodā.

Treškārt, strikto valodas ierobežojumu dēļ tiek būtiski kavēts izglītības eksports. Studenti no citām valstīm reti izvēlas studēt Latvijas valsts augstskolās, pirmkārt, jau tādēļ, ka tiem nav iespējas studēt kvalitatīvajās programmās angliski vai citā Eiropas Savienības valodā ar tikai dažiem izņēmumiem – piemēram, medicīnā, uzsver IZM.

Tādēļ ministrija ir izstrādājusi un virza reformu, kas paredz augstākās izglītības internacionalizāciju ar mērķi celt tās kvalitāti un veicināt starptautisku konkurētspēju. Papildus šī reforma nodrošinās, ka ārvalstu studentu līdzekļi simtu miljonu latu apmērā apgrozīsies Latvijas ekonomikā, jo studentu nauda tajā ieplūdīs, gan iepērkoties veikalos, gan maksājot par dzīvesvietu un saņemtajiem pakalpojumiem.

Reforma atļautu valsts augstskolās īstenot studiju programmas Eiropas Savienības oficiālajās valodās, tā veicinot Latvijas augstākās izglītības iekļaušanos vienotajā Eiropas augstākās izglītības telpā un paplašinot sadarbības iespējas. Tās rezultātā pavērsies jaunas nebijušas iespējas pētniecības projektiem un studentu apmaiņai.

Otrkārt, līdzīgi kā Lietuvā un Igaunijā, tā ļautu atlasīt profesorus un mācībspēkus atklātos starptautiskos konkursos, tādējādi radot konkurenci akadēmiskajā vidē. Šī vide vairs nebūtu noslēgta un pašpietiekama. Tas pavērtu durvis ciešākai starptautiskai pieredzes apmaiņai un sadarbībai arī profesoru un lektoru vidū. Treškārt, Latvijas augstskolas atvērtos ārzemju studentiem un, piedāvājot starptautiska līmeņa mācībspēkus un studiju programmas svešvalodās, Latvijas augstskolas varētu iegūt papildus līdzekļus no izglītības eksporta, norāda ministrijā.

Ref: 102.000.103.2803


Pievienot komentāru

Kazāks Latvijas Bankas prezidenta vietnieka amatā rosina apstiprināt Māri Kāli

Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks aicina Saeimu Latvijas Bankas prezidenta vietnieka amatā apstiprināt centrālās bankas valdes priekšsēdētāju Māri Kāli..

Latvijā janvārī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā salīdzinājumā ar decembri patēriņa cenas janvārī pieaugušas par 0,3%, Igaunijā tās mēneša izteiksmē samazinājušās par 0,6%, bet Lietuvā tās pieaugušas par 0,2%.

FATF neiekļauj Latviju «pelēkajā sarakstā»

Pasaules centrālā organizācija naudas atmazgāšanas apkarošanai Finanšu darījuma darba grupa lēmusi nepakļaut Latviju pastiprinātai uzraudzībai, tādējādi Latvija netiks iekļauta tā dēvētajā valstu «pelēkajā sarakstā».

Latvijā janvārī būtiski mazinājusies elektroenerģijas cena

Vidējā elektroenerģijas biržas cena Latvijas apgabalā bija 30,82 Eur/MWh, kas ir par 46% mazāk nekā pērn, šajā pašā laika periodā.

Rinkēvičs uzsver Vāciju kā nozīmīgu stratēģisko partneri

Vācija ir stratēģiski svarīgs ekonomikās sadarbības partneris Latvijai, tādēļ Latvija esot  atvērta vēl plašākai sadarbībai, īpaši uzsverot Vācijas investīcijas Latvijā.

LOK prezidenta amatam virza tikai vienu kandidātu

LOK biedri ievēlēšanai par individuālajiem locekļiem, prezidentu, ģenerālsekretāru, kā arī par Izpildkomitejas un Revīzijas komisijas locekļiem ir izvirzījuši 71 kandidatūru.

Ķīnā koronavīrusa uzliesmojums skāris cietumus, inficējot 500 ieslodzītos un sargus

Ķīnā, kur turpinās bīstamā koronavīrusa uzliesmojums, ieslodzījuma vietās konstatēti vairāk nekā 500 saslimšanas gadījumi. Tikmēr nāves gadījumu skaits no vīrusa komplikācijām valstī sasniedzis 2 236, tā vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Latvijā ražotājcenu līmenis janvārī krities par 1,3%

Eksportam uz eirozonas valstīm cenas samazinājušās par 1,7%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm par – 1,3%.

Sprūda lietā Raituma advokāte piesaka noraidījumu cietušā pārstāvim

Saskaņā ar apsūdzību Sprūdam uzņēmumu Dzimtā sēta un Peltes īpašumi maksātnespējas procesos tiek inkriminēta aptuveni 2,6 miljonu eiro piesavināšanās.

Igaunija vaino Krieviju apjomīgā kiberuzbrukumā Gruzijai

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu norādījis, ka liela apjoma kiberuzbrukuma sarīkošanā pret Gruziju 2019.gada rudenī Igaunija, tāpat kā Gruzija un virkne Rietumvalstu, vaino Krievijas izlūkdienestu, tā vēsta paziņojums Igaunijas Ārlietu ministrijas tīmekļa vietnē.

Pagaidām neieviesīs e-veselības trešo kārtu

«Sagaidu aktīvu NVD un piesaistīto speciālistu darbu, lai pēc iespējas ātrāk varētu informēt par tālākajiem soļiem. Līdz tam brīdim būs pieejami esošie e-veselības pakalpojumi.»

Pērn TV nelegālā satura pieeja liegta 11 000 mājsaimniecībām

Aizvadītajā gadā kopumā TV nelegālā satura pieeja liegta aptuveni  11 000 Latvijas mājsaimniecību.

Īrijā parlamenta uzticību zaudē premjerministrs Varadkars

Īrijā no premjerministra amata atkāpies ilggadējais valdības vadītājs Leo Varadkars, kurš parlamenta jaunā sasaukuma pirmajā sēdē zaudējis parlamenta vairākuma uzticību, ziņo britu ziņu portāls The Guardian.

Saeima nolemj samazināt paredzēto akcīzes likmes kāpumu alkoholam

No šī gada 1.marta paredzētais akcīzes nodokļa likmes kāpums alkoholiskajiem dzērieniem plānots mērenāks.

Saūda Arābijā strādājošajiem Latvijas uzņēmumiem nodrošinās stabilu nodokļu maksāšanas režīmu

Latvijas un Saūda Arābijas uzņēmējiem nodrošinās stabilu nodokļu maksāšanas režīmu otrā līgumslēdzējā valstī, kuru neietekmēs otras valsts nodokļu normatīvo aktu grozījumi.

NEPLP vienojas par padomes locekļu pienākumu sadalījumu

NEPLP līdz ar divu jaunu padomes locekļu ievēlēšanu vienojusies par padomes locekļu pienākumu sadalījumu.

Vācijā piemin Hānavas šaušanas upurus; uzbrukumus izmeklē kā terorismu

Vācijā šonedēļ Hānavā notikušo šaušanas uzbrukumu upuru skaits pieaudzis līdz deviņiem cilvēkiem. Policija norādījusi uz aizdomās turētā labēji ekstrēmistiskiem uzskatiem un noziegumus izmeklē kā terorismu, ziņo BBC un DW.

Brīvdienās vējš atkal pieņemsies spēkā

Latvijā pūtīs stiprs dienvidrietumu vējš, kas brāzmās sasniegs 17–22 m/s, bet piekrastes rajonos līdz pat 25–28 m/s. Kopā ar vēju sestdien ir gaidāmi ilgstošie un intensīvi nokrišņi – gan lietus, gan slapjš sniegs.

Radzevičs no Rīgas namu pārvaldnieka valdes atcēlis Pāvilsonu

Radzevičs savu lēmumu pamatoja, sakot, ka Pāvilsons pēc likumsargu vizītes zaudējis viņa uzticību, kā arī kopumā viņa reputācija radot šaubas.

Lietuvas siltākā ziema pēdējās desmitgadēs rada jukas dabā un veikalu plauktos

Šī ziema, kas Lietuvā ir bijusi ārkārtīgi silta, ir samulsinājusi slēpošanas kūrortu, apkures un citus uzņēmumus, kā arī radījusi jukas dabā un veikalu plauktos.

Vidējās izglītības iestādēs plāno ieviest obligātas valsts aizsardzības mācības

Saskaņā ar likuma projekta anotāciju, paredzēts noteikt, ka jaunsargu interešu izglītības programmu un valsts aizsardzības mācību īstenot būs tiesīgas tikai tās personas, kuras ir profesionālā dienesta karavīri, zemessargi vai rezerves karavīri.

Par Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāju iecelts Zeps, par vietnieku – Rebenoks

Rīgas brīvostas valdes sēdē par valdes priekšsēdētāju ievēlēts Rīgas domes deputāts Viesturs Zeps, savukārt par priekšsēdētāja vietnieku – ar bēdīgi slavenajās Olainfarm sarunās iesaistītais advokāts Pāvels Rebenoks.

Latvijā sācies meteoroloģiskais pavasaris

Šī ir trešā reize, kad kādā Latvijas reģionā nav bijusi meteoroloģiskā ziema, iepriekšējās bija 1974./75.gada un 1991./92.gada ziemas.

Somijā attaisno Baltijas alkohola interneta veikalu uzturētāju

Tiesa Somijā ir attaisnojusi vīrieti, kurš apsūdzēts par izvairīšanos no nodokļu nomaksas 1,6 miljonu eiro apmērā, jo Latvijā un Igaunijā tirgojis somu klientiem alkoholu tīmekļa vietnēs, ziņo Somijas sabiedriskais medijs YLE.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!