bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 22.09.2019 | Vārda dienas: Maigurs, Mārica, Māris
LatviaLatvija

Ķildas uz robežas. Arī robežsardze grib izmeklēt kontrabandas lietas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lai arī Valsts robežsardze regulāri aiztur kontrabandistus, kas no Krievijas un Baltkrievijas cenšas ienest cigaretes, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas policija ir atbildīga par kontrabandas lietu izmeklēšanu. Tagad arī robežsargi grib izmeklēt šos nodarījumus, tomēr Valsts ieņēmumu dienests (VID) no palīdzības kategoriski atsakās, jo atbildības dalīšana radīšot jucekli. Robežsargu iniciatīva rada aizdomas, ka tā īsti neuzticas muitai, pauž raidījumā Nekā personīga.

«Cigaretes ir galvenā prece, ko «uzņēmīgi darboņi» no Krievijas un Baltkrievijas cenšas dabūt pāri Latvijas robežai. Peļņa ir iespaidīga. To cena robežas austrumu pusē ir piecas reizes zemāka. Organizētas noziedznieku grupas cigarešu saiņus ierok oglēs dzelzceļa vagonos, slēpj smago auto kravās, stiepj pāri robežai vai pludina kā plostus pa Daugavu,» stāsta raidījumā.

Cīņa ar kontrabandu ir Muitas uzdevums. Muitas punktos tiek aizturētas lielākās kontrabandas cigarešu kravas, un reizi pa reizei līdz ar kontrabandistiem «iekrīt» arī kāds muitnieks, ko izmeklētāji pieķēruši piesedzam nelikumīgo biznesu, piebilst Nekā personīga.

Tāpat raidījumā tiek uzsvērts, ka lielo nelegālās preces plūsmu muitniekiem joprojām neizdodas apturēt. Kontrabanda aizņem piekto daļu tabakas tirgus. Ik gadus gar valsts kasi aiziet ap 60 miljoniem eiro, kas netiek samaksāts nodokļos, un pār mūsu robežu slepus vestās cigaretes nonāk arī Eiropā – līdz pat Lielbritānijai.

Nekā personīga turpina: «Robežsargiem jāpalīdz muitai kontrabandistu ķeršanā. Ja tas izdodas, tad aizturētais jānodod Nodokļu un muitas policijai, kas turpina izmeklēšanu. Robežsargi to vairs nevēlas darīt un grib šos noziegumus izmeklēt paši.»

Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts stāsta: «Robežsardze šo ideju virza tikai kontekstā, izmeklēt tikai tos noziedzīgos nodarījumus, kurus paši arī būsim konstatējuši. Robežsardzes likumā mums pašreiz ir uzlikts par pienākumu nepieļaut akcizēto preču nelikumīgu pārvietošanu bez muitas kontroles.»

Piecu gadu laikā robežsargi uzsākuši 216 procesus par cigarešu, alkohola un degvielas kontrabandu. Robežsardzei ir priekšrocība, ka Daugavpils, Ludzas un Viļakas pārvaldēs tai ir izmeklētāji, kas īsā brīdī var ierasties nozieguma vietā. Arī prokuratūras ir Latgalē, līdz ar to muitas izmeklētājiem katrā procesā garais ceļš jāmēro vairākkārt, atzīmē Nekā personīga.

Tikmēr Pujāts raidījumam skaidro: «Tas ekonomētu resursus arī šai nodokļu un muitas policijai. Jo pašreiz ir tā, ka mēs aizturam, tālāk mēs apsargājam stundām ilgi. Mums, protams, ir parakstīta vienošanās par sadarbību ar Nodokļu un muitas policiju, ka viņi pārņem, bet viņiem izmeklētāji ir dislocēti Rīgā. Attiecīgi šādas izmeklēšanas komandas savākšana, ceļš no Rīgas līdz Latgalei stundām ilgi. Mums tai laikā ir jānodrošina aizturēto personu apsardze, mantu nodošana pēc tam procesa, pēc piekritības. Diezgan laikietilpīgs pasākums.»

Robežsardze ir sagatavojusi labojumus likumos un tie nodoti Iekšlietu ministrijai. Sandis Ģirģens (KPV LV) pauž, ka iecere vēl jāapspriež ar ministrijas ekspertiem. Kontrabandas kontrole esot jāstiprina, taču izmeklēšanas dalīšana ar robežsardzi, iespējams, tomēr neesot īstais risinājums.

Iekšlietu ministrs komentē: «Tas, ko es redzu, ka vajadzētu sakārtot arī Valsts ieņēmumu dienesta atbildībā esošās struktūras, un kādā veidā novērst korupcijas riskus un kādā veidā daudz efektīvāk sadarboties robežsardzi kontrabandas apkarošanā. Uz doto brīdi esmu saņēmis indikācijas, ka procesi nenotiek, tā kā tiem vajadzētu notikt. Valsts robežsardze uz mana  pieprasījuma ir norādījusi uz konkrētiem riskiem, uz doto brīdi mēs apkopojam priekšlikumus Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektorei, nosūtīsim konkrētus risinājumus, kā ko vajadzētu darīt.»

Raidījumā turpina stāstīt, ka robežsargi ar muitniekiem robežpunktos strādā «plecu pie pleca». «Abām iestādēm ir sava operatīvā izlūkošana un dienesti ir labi informēti par otra neveiksmēm un pārkāpumiem. Ministrs satraucas, ka ieņēmumu dienests gatavojas samazināt fizisko robežas šķērsotāju kontroli, lielāku varu, ko kontrolēt un ko ne, atstājot muitniekiem.»

Ģirģens piebilst: «Bez šaubām, katram jādara savs darbs, kvalitatīvi jādara. Nav jāsamazina, visticamāk, kaut kādas pārbaudes balstoties uz riskiem. Ir tieši vairāk jāpastiprina kontrole uz robežām, lai apturētu kontrabandas ieplūšanu Latvijas Republikā.»

Tikmēr Valsts ieņēmumu dienestā par robežsargu iniciatīvu palīdzēt cīņā ar kontrabandu nepriecājas, jo tas radīšot jucekli. Dienestam esot pieredzējuši izmeklētāji un braukāšana uz pierobežu esot nenozīmīgs sīkums izmeklēšanas procesā. Turklāt muitai esot laboratorijas un eksperti, kas nav robežsardzei. Dienesta vadītāja arī noliedz, ka būtu paredzētas izmaiņas muitas darbā.

«Godīgi sakot es neredzu pamatu, kāpēc šis darbs būtu jādara divās valsts struktūrās, jo šajā brīdī VID tiek galā ar muitas lietām,» neizpratni pauž VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

Arī finanšu ministrijā neviens muitas funkcijas negrasās dalīt ar robežsargiem. Diskusijas par kontrabandas izmeklēšanas uzticēšanu robežsardzei esot bijušas jau iepriekš, taču ideja vienmēr noraidīta, atzīmē Nekā personīga.

Finanšu ministra padomnieks nodokļu, muitas un ēnu ekonomikas ierobežošanas jautājumos Kaspars Čerņeckis pauž: «Diskusijas dažkārt ir bijušas tādas asas, parasti tiek iesaistīta ģenerālprokuratūra un ģenerālprokuratūras viedoklis bija viennozīmīgs, ka noziedzīgi nodarījumi uz robežas ir izmeklējami muitas policijā.»

Čerņeckis pieļauj, ka ideja atkal uzvirmojusi, jo robežsardzes jaunais vadītājs cenšas ieviest kaut ko jauno iestādes darbā. Taču šis neesot tas pasākums, ko varētu atbalstīt.

Uz Nekā personīga žurnālistu jautājumu «Vai jūs neredzat tajā priekšlikumā kaut kādu neuzticību muitas darbiniekiem?» Čerņeckis atbild: «Diez vai, grūti spriest. Tāpat mēs varētu jautāt muitniekiem, viņi varētu atrast kādu darvas pilienu robežsardzes darbinieku rīcībā un arī robežsardzes darbiniekiem gadās, ka viņi iekrīt par kādām prettiesiskām darbībām. Diez vai. Es domāju, ka nē.»


Pievienot komentāru

Bildēs: Pasaule vienojas klimata aizsardzībai

Piektdien daudzviet pasaulē ar sevišķi lielu aktivitāti norisinās iknedēļas protesta akcija Piektdiena nākotnei. ko aizsākuši skolēni, lai panāktu, ka valstu valdības un ietekmīgu uzņēmumu vadītāji sāk iestāties pret siltumnīcefekta gāzu izplūdēm.

ERAB domā pārdot Šiauliu bankas akcijas, bet neplāno aiziet no bankas Citadele

Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka gatavojas pārdot Lietuvas Šiauliu bankas akcijas, tomēr pagaidām neplāno aiziet no bankas Citadele.

Uzņēmums: Rīgā vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Lietuvu

Rīgas īres tirgu ir salīdzinoši neliels maza izmēra dzīvokļu piedāvājums, savukārt vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Viļņu un Tallinu.

Konkurences padome atļāvusi Bauskas alus kapitāldaļu pārdošanu Cido grupai

Konkurences padome ir apstiprinājusi SIA Bauskas alus 100% kapitāldaļu pārdošanu CIDO Grupai bez īpašiem nosacījumiem. Darījumu paredzēts pilnībā noslēgt pāris mēnešu laikā.

Līdz šim deviņiem bērniem no Siguldas atklāta salmoneloze, bet pieciem – zarnu nūjiņu infekcija

Līdz šim salmoneloze laboratoriski apstiprināta deviņiem, bet šiga toksīnu veidojošās zarnu nūjiņas izraisītā infekcija jeb STEC – pieciem bērniem no Siguldas puses, informē Slimību profilakses un kontroles centrā.

Rimšēvičs: Komercbankas Latvijas Bankā glabā piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» ekonomikā

Patlaban komercbankas Latvijas Bankā glabā aptuveni piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» valsts ekonomikā, informē centrālās bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Latvijas Banka IKP pieauguma prognozi šim gadam samazina līdz 2,5%

Latvijas Banka samazinājusi IKP pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš lēstajiem 2,9%, pēc izlīdzinātajiem datiem, līdz 2,5%, bet nākamajam gadam–- no 3,1% līdz 2,6%.

ES pārliecināta par jaunu Krievijas-Ukrainas gāzes līgumu, Ukraina kritiska

Sarunās Briselē par ilgtermiņa līgumu starp Krieviju un Ukrainu par Krievijas gāzes tranzītu uz Eiropas Savienības valstīm sperti soļi, lai panāktu jauna līguma noslēgšanu. Ukraina tikmēr atkārtojusi iespēju pārtraukt gāzes tranzītu cauri savai teritorijai.

Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs

Ēdinātājs Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības un pieļāvis pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs Ieviņa un Saulīte.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā samazinājās par 0,1%

Salīdzinot ar 2019.gada jūliju, augustā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos prokurora amatam Latvijas skaļāko korupcijas lietu nodaļā

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos uz Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora amata vakanci.

Igaunija nokļūst Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras Direktoru valdē

Igaunija pirmoreiz ievēlēta Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras vadībā, kur tās mērķi ir iestāties pret kodolieroču izplatību un par radioaktīvo atkritumu iespējami drošu noglabāšanu.

EP rosina noteikt atceres dienu cīnītājiem pret totalitārismu

Eiropas Parlamenta deputāti rosina noteikt 25.maiju, kas ir Aušvicas varoņa Vitolda Pilecka nāvessoda gadadiena, par Starptautisko dienu varonīgo cīnītāju pret totalitārismu atcerei.

Rīgas Centrāltirgus kļuvis pieejamāks iedzīvotājiem ar kustību traucējumiem

Ņemot vērā iedzīvotāju iebildumus, Rīgas Centrāltirgus Gastronomijas paviljons tagad padarīts pieejamāks cilvēkiem ar kustību traucējumiem un ērtāks pārdevējiem.

Ministrs: Igaunija pat neapspriedīs centralizētu ES migrantu uzņemšanu

Eiropas Savienības dalībvalstis aicina pārskatīt bloka migrācijas politiku, lai panāktu visu dalībvalstu līdzdalību migrantu uzņemšanā. Starpvalstu diskusiju atteicies apmeklēt Igaunijas iekšlietu ministrs, norādot, ka Igaunija nevēlas pat apspriest priekšlikumu.

Aptur Saeimas ēkas atsevišķu telpu ekspluatāciju

Lai veiktu padziļinātu būvkonstrukciju izpēti, Saeimas Prezidijs pieņēma lēmumu ierobežot atsevišķu telpu ekspluatāciju Saeimas ēkā Jēkaba ielā 11.

Ievestā benzīna apmērs septiņos mēnešos sarucis par 6,7%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad septiņos mēnešos samazinājies par 6,7% salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 0,1% vairāk.

Ryanair Olīrijam piesolīta 99 miljonu eiro piemaksa

Eiropā lielākās lidsabiedrības Ryanair akcionāri ar 50,5% balsīm apstiprinājuši jaunu piemaksu kārtību uzņēmuma izpilddirektoram Maiklam Olīrijam. Ļoti veiksmīgas darbības gadījumā tā paredz piecos gados viņam izmaksāt 99 miljonus eiro.

Kad studenti «pazūd» darba tirgū un neatgriežas. Saruna ar RISEBA rektori

Vēlme ātrāk kļūt patstāvīgiem un pelnīt pašiem savu naudu nereti izkonkurē vēlmi studēt, sarunā ar BNN pauž RISEBA rektore Irina Senņikova, runājot par nepabeigtu mācību problēmu Latvijā.

Austrija bloķē ES-Dienvidamerikas tirdzniecības līgumu lietusmežu, darba tiesību dēļ

Brīvās tirdzniecības līgums starp ES un Dienvidamerikas lielāko tirdzniecības bloku Mercosur gatavots 20 gadus, taču Austrijas valdošās koalīcijas partijas ir to noraidījušas ar mērķi saglabāt Amazones mežus un darba tiesību ievērošanu.

Plāno liegt pašvaldībām reģistrēt savus plašsaziņas līdzekļus

Likumprojekts paredz, ka pašvaldībām līdz 2019.gada 31.decembrim būs jāiesniedz Uzņēmumu reģistram pieteikumu par to īpašumā esošo masu informācijas līdzekļu izslēgšanu no reģistra.

PVD: Pārbaudēs Siguldas bērnudārzos zarnu nūjiņas vairāk nav konstatētas

Izmeklējot zarnu infekcijas izplatības cēloni Siguldā, ir izdarīts maksimālais, lai jauni saslimšanas gadījumi nenotiktu, piektdien, 20.septembrī, intervijā Latvijas Radio sacījis PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

Vēl saglabāsies lietains un vējains laiks

Brīvdienās laika apstākļus turpinās noteikt ciklonu darbība, tādēļ debesis skaidrosies tikai brīžiem, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Maršruts nedēļas nogalei: Ābolu svētki, Miķeļu gaviles un Baltu vienības uguns

Rudens vēsais laiks nav nobiedējis pasākumu rīkotājus, un Latvijas iedzīvotāji un viesi aicināti gan uz ābolu talku, gan uz inovatīvu kopā būšanu diennakts garumā, gan uz gardēžu tikšanos par godu Miķeļiem un rudens ražai.

«Ieklausieties zinātniekos,» klimata aktīviste Thunberga aicina ASV Kongresu

Amerikas Savienoto Valstu Kongresā dots vārds pusaudžu klimata aizsardzības aktīvistei Grētai Thunbergai. Ņemot vērā ASV valdības nevēlēšanos uzņemties saistības, kas paredzētas Parīzes klimata nolīgumā, zviedriete norādījusi, ka zinātniski fakti nav viedoklis, kam var piekrist vai nepiekrist.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->