Ķildas uz robežas. Arī robežsardze grib izmeklēt kontrabandas lietas

Lai arī Valsts robežsardze regulāri aiztur kontrabandistus, kas no Krievijas un Baltkrievijas cenšas ienest cigaretes, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas policija ir atbildīga par kontrabandas lietu izmeklēšanu. Tagad arī robežsargi grib izmeklēt šos nodarījumus, tomēr Valsts ieņēmumu dienests (VID) no palīdzības kategoriski atsakās, jo atbildības dalīšana radīšot jucekli. Robežsargu iniciatīva rada aizdomas, ka tā īsti neuzticas muitai, pauž raidījumā Nekā personīga.

«Cigaretes ir galvenā prece, ko «uzņēmīgi darboņi» no Krievijas un Baltkrievijas cenšas dabūt pāri Latvijas robežai. Peļņa ir iespaidīga. To cena robežas austrumu pusē ir piecas reizes zemāka. Organizētas noziedznieku grupas cigarešu saiņus ierok oglēs dzelzceļa vagonos, slēpj smago auto kravās, stiepj pāri robežai vai pludina kā plostus pa Daugavu,» stāsta raidījumā.

Cīņa ar kontrabandu ir Muitas uzdevums. Muitas punktos tiek aizturētas lielākās kontrabandas cigarešu kravas, un reizi pa reizei līdz ar kontrabandistiem «iekrīt» arī kāds muitnieks, ko izmeklētāji pieķēruši piesedzam nelikumīgo biznesu, piebilst Nekā personīga.

Tāpat raidījumā tiek uzsvērts, ka lielo nelegālās preces plūsmu muitniekiem joprojām neizdodas apturēt. Kontrabanda aizņem piekto daļu tabakas tirgus. Ik gadus gar valsts kasi aiziet ap 60 miljoniem eiro, kas netiek samaksāts nodokļos, un pār mūsu robežu slepus vestās cigaretes nonāk arī Eiropā – līdz pat Lielbritānijai.

Nekā personīga turpina: «Robežsargiem jāpalīdz muitai kontrabandistu ķeršanā. Ja tas izdodas, tad aizturētais jānodod Nodokļu un muitas policijai, kas turpina izmeklēšanu. Robežsargi to vairs nevēlas darīt un grib šos noziegumus izmeklēt paši.»

Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts stāsta: «Robežsardze šo ideju virza tikai kontekstā, izmeklēt tikai tos noziedzīgos nodarījumus, kurus paši arī būsim konstatējuši. Robežsardzes likumā mums pašreiz ir uzlikts par pienākumu nepieļaut akcizēto preču nelikumīgu pārvietošanu bez muitas kontroles.»

Piecu gadu laikā robežsargi uzsākuši 216 procesus par cigarešu, alkohola un degvielas kontrabandu. Robežsardzei ir priekšrocība, ka Daugavpils, Ludzas un Viļakas pārvaldēs tai ir izmeklētāji, kas īsā brīdī var ierasties nozieguma vietā. Arī prokuratūras ir Latgalē, līdz ar to muitas izmeklētājiem katrā procesā garais ceļš jāmēro vairākkārt, atzīmē Nekā personīga.

Tikmēr Pujāts raidījumam skaidro: «Tas ekonomētu resursus arī šai nodokļu un muitas policijai. Jo pašreiz ir tā, ka mēs aizturam, tālāk mēs apsargājam stundām ilgi. Mums, protams, ir parakstīta vienošanās par sadarbību ar Nodokļu un muitas policiju, ka viņi pārņem, bet viņiem izmeklētāji ir dislocēti Rīgā. Attiecīgi šādas izmeklēšanas komandas savākšana, ceļš no Rīgas līdz Latgalei stundām ilgi. Mums tai laikā ir jānodrošina aizturēto personu apsardze, mantu nodošana pēc tam procesa, pēc piekritības. Diezgan laikietilpīgs pasākums.»

Robežsardze ir sagatavojusi labojumus likumos un tie nodoti Iekšlietu ministrijai. Sandis Ģirģens (KPV LV) pauž, ka iecere vēl jāapspriež ar ministrijas ekspertiem. Kontrabandas kontrole esot jāstiprina, taču izmeklēšanas dalīšana ar robežsardzi, iespējams, tomēr neesot īstais risinājums.

Iekšlietu ministrs komentē: «Tas, ko es redzu, ka vajadzētu sakārtot arī Valsts ieņēmumu dienesta atbildībā esošās struktūras, un kādā veidā novērst korupcijas riskus un kādā veidā daudz efektīvāk sadarboties robežsardzi kontrabandas apkarošanā. Uz doto brīdi esmu saņēmis indikācijas, ka procesi nenotiek, tā kā tiem vajadzētu notikt. Valsts robežsardze uz mana  pieprasījuma ir norādījusi uz konkrētiem riskiem, uz doto brīdi mēs apkopojam priekšlikumus Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektorei, nosūtīsim konkrētus risinājumus, kā ko vajadzētu darīt.»

Raidījumā turpina stāstīt, ka robežsargi ar muitniekiem robežpunktos strādā «plecu pie pleca». «Abām iestādēm ir sava operatīvā izlūkošana un dienesti ir labi informēti par otra neveiksmēm un pārkāpumiem. Ministrs satraucas, ka ieņēmumu dienests gatavojas samazināt fizisko robežas šķērsotāju kontroli, lielāku varu, ko kontrolēt un ko ne, atstājot muitniekiem.»

Ģirģens piebilst: «Bez šaubām, katram jādara savs darbs, kvalitatīvi jādara. Nav jāsamazina, visticamāk, kaut kādas pārbaudes balstoties uz riskiem. Ir tieši vairāk jāpastiprina kontrole uz robežām, lai apturētu kontrabandas ieplūšanu Latvijas Republikā.»

Tikmēr Valsts ieņēmumu dienestā par robežsargu iniciatīvu palīdzēt cīņā ar kontrabandu nepriecājas, jo tas radīšot jucekli. Dienestam esot pieredzējuši izmeklētāji un braukāšana uz pierobežu esot nenozīmīgs sīkums izmeklēšanas procesā. Turklāt muitai esot laboratorijas un eksperti, kas nav robežsardzei. Dienesta vadītāja arī noliedz, ka būtu paredzētas izmaiņas muitas darbā.

«Godīgi sakot es neredzu pamatu, kāpēc šis darbs būtu jādara divās valsts struktūrās, jo šajā brīdī VID tiek galā ar muitas lietām,» neizpratni pauž VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

Arī finanšu ministrijā neviens muitas funkcijas negrasās dalīt ar robežsargiem. Diskusijas par kontrabandas izmeklēšanas uzticēšanu robežsardzei esot bijušas jau iepriekš, taču ideja vienmēr noraidīta, atzīmē Nekā personīga.

Finanšu ministra padomnieks nodokļu, muitas un ēnu ekonomikas ierobežošanas jautājumos Kaspars Čerņeckis pauž: «Diskusijas dažkārt ir bijušas tādas asas, parasti tiek iesaistīta ģenerālprokuratūra un ģenerālprokuratūras viedoklis bija viennozīmīgs, ka noziedzīgi nodarījumi uz robežas ir izmeklējami muitas policijā.»

Čerņeckis pieļauj, ka ideja atkal uzvirmojusi, jo robežsardzes jaunais vadītājs cenšas ieviest kaut ko jauno iestādes darbā. Taču šis neesot tas pasākums, ko varētu atbalstīt.

Uz Nekā personīga žurnālistu jautājumu «Vai jūs neredzat tajā priekšlikumā kaut kādu neuzticību muitas darbiniekiem?» Čerņeckis atbild: «Diez vai, grūti spriest. Tāpat mēs varētu jautāt muitniekiem, viņi varētu atrast kādu darvas pilienu robežsardzes darbinieku rīcībā un arī robežsardzes darbiniekiem gadās, ka viņi iekrīt par kādām prettiesiskām darbībām. Diez vai. Es domāju, ka nē.»

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas