Ķīnas elpceļu maskas: Dāvātam zirgam zobos neskatās?

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Īstu draugu atrod nelaimē, vēsta Lietuvā populārs teiciens. Taču tā nav ar Ķīnu, brīdina vairāki lietuviešu analītiķi, kuru skatījumā Ķīna atsūtīja Lietuvai lērumu ļoti nepieciešamu elpceļu masku tikai tādēļ, lai gūtu politiskās labvēlības punktus. Jāatzīst gan, ka no parastajiem sabiedrotajiem – ES un ASV – pandēmijas laikā atbalsta nav bijis.

COVID-19 izplatība ir stipri politizēta

Lietuvas sabiedriskais medijs LRT nesenā pētījumā secināja, ka elpceļu maskām, kas ir saņemtas no Ķīnas, ir apšaubāma kvalitāte. Šis atklājums tikai pielej eļļu ugunī diskusijā, kas valstī risinās starp Ķīnas atbalstītājiem un oponentiem.

«Pandēmija jau kopš tās sākuma ir bijusi stipri politizēta gan Lietuvā, gan citviet pasaulē,» sarunā ar ziņu portālu BNN vērtē laikraksta Lietuvos Rytas komentētājs Vītauts Bruveris (Vytautas Bruveris). «Attiecībā uz palīdzību no Ķīnas tāda lieta kā brīvpusdienas nepastāv.

Autoritārais Pekinas režīms dara visu, ko spēj, lai nomazgātu dubļus no tā starptautiskās reputācijas, ko smagi iedragāja COVID-19 aizsākums Ķīnas pilsētā Uhaņā,»

norāda komentētājs.

Ķīnieši, apgalvo Brūveris, bez tam vēlas likt visiem noticēt, ka tieši Ķīna, nevis pārējā pasaule ir tā, kura vislabāk tiek galā ar šo sabiedrības veselības satricinājumu. «Vēstījums, ko viņi pauž ir skaidrs: «Redziet, liberālās Rietumu sabiedrības nespēj to apturēt. Tikai ar stingrību pārvaldītas valstis kā Ķīna spēj ar to cīnīties efektīvi,» tā Bruveris.

Sliktas kvalitātes respiratori

Nīderlande, Somija, Spānija un Lielbritānija ir paziņojušas, ka no Ķīnas importētas elpceļu maskas ir nekvalitatīvas. Valstis secinājušas, ka maskas neatbilst drošības prasībām.

Lietuvas nacionālā raidsabiedrība LRT veica pētījumu un atklāja, ka Lietuvā Ķīnas elpceļu masku sūtījumiem trūkst vajadzīgo dokumentu un ka muitas dienests tos nav pārbaudījis. Vēl jo vairāk, Lietuvas uzņēmumi ir lietojuši viltotus dokumentus, lai panāktu Ķīnas elpceļu masku ievešanu valstī.

Marta nogalē Viļņas pašvaldība ar lepnumu pavēstīja, ka ir saņēmusi no Ķīnas 22 tūkstošus respiratoru. Aprīļa sākumā pienāca sūtījums ar pusmiljonu elpceļu masku, sešiem tūkstošiem respiratoru un citu vīrusu aizsargaprīkojumu. Izskatās, ka daļa no šiem sūtījumiem, tiks sūtīti atpakaļ to ražotājiem, jo ticis atsūtīts lēts un zemas kvalitātes aprīkojums.

Lietuva pēdējos mēnešos ir saņēmusi arī citus liela apjoma medicīniskā aizsargaprīkojuma sūtījumus Ķīnas.

Viļņas pašvaldības pārvaldes direktors Povils Poderskis (Povilas Poderskis) norādīja LRT, ka Viļņa plāno sūtīt atpakaļ aptuveni 2 000 nekvalitatīvu respiratoru.

Amatpersona atturējās komentēt, vai Ķīna atsūtījusi sliktas kvalitātes preces apzināti. Galvaspilsētas pašvaldība ir lūgusi Kauņas Tehnoloģiju universitātes pētniekiem rūpīgi pārbaudīt to kvalitāti.

Universitātes profesors Daiņus Martuzevičs (Dainius Martuzevičius), kura komandai uzdots izvērtēt respiratoru lietderību, norāda, ka tai ir jābūt ap 95%.

«Mēs nevaram tos novērtēt, piemērojot visus Eiropas standartus, jo tie atšķiras no valsts uz valsti, tomēr mēs uzskatām, ka kopumā Ķīnas respiratori dara savu darbu – aiztur daļiņas, tomēr to efektivitāti prasa augstāku,» tā profesora pausto citē LRT pētnieciskie žurnālisti.

Ķīna: Rīkojamies godprātīgi

Ķīnas Vēstniecība Viļņā tomēr noraida aizdomas par negodprātīgu rīcību aizsargaprīkojuma sūtīšanā uz Lietuvu.

Vēstniecība arī ir aicinājusi Ķīnas uzņēmumiem turpināt praksi atbalstīt COVID-19 slimības izplatības kontroli un novēršanu Lietuvā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas