Klajā nāk Kristovska grāmata Ielauzties NATO

Girta Valda Kristovska grāmatas prezentācija

Izdevniecība Lauku Avīze laidusi klajā Ģirta Valda Kristovska grāmatu Ielauzties NATO, kas ir atskats uz Latvijas valsts veikumu aizsardzības un ārlietu jomā vairāk nekā piecu gadu garumā, lai panāktu Latvijas iestāšanos NATO 2004.gadā.

Tā ir autora unikāla liecība par cilvēkiem, kas ar pašaizliedzīgu darbu sekmējuši mūsdienu Latvijas vēstures vienu no svarīgākajiem notikumiem, BNN norāda redakcijā.

Grāmatas autors uzsver, ka esošās drošības pamatā ir cilvēki, kuri tālredzīgi spēja izvirzīt profesionālus mērķus, tiecās tos sasniegt, uzņēmās pienākumus, pieņēma izaicinājumus un riskus, iesaistījās cīņā un radīja paliekošu vērtību, nododot to turpmākajiem aizsardzības jomas vadītājiem.

«Tā laika aizsardzības ministrs Ģirts Valdis Kristovskis uzskata, ka Latvijai ir laimējies, ka laikā no 1998. līdz 2004.gadam Aizsardzības ministrijai un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem palīgā nāca virkne patriotisku, latviešu izcelsmes ekspertu, kuri pieredzi bija guvuši NATO valstu militārajos spēkos. Tādējādi, balstoties uz Rietumu padomnieku mērķtiecīgo pienesumu, izdevās pilnībā mainīt Latvijas kursu uz NATO no bezcerīgas atpalicējas 1998.gadā līdz vienai no sekmīgāk sagatavotajām jaunajām NATO dalībvalstīm 2004.gadā,» vēsta Lauku Avīze.

Grāmatas autors uzskata, ka līdz šim par šo tēmu ir rakstīts nepiedodami maz. «Šodien, nestabilitātes laikmetā, arvien vairāk cilvēku saprot, cik nozīmīgs un izšķirošs ir bijis laiks, kad Latvija stājās NATO. Ikvienam ir vērts zināt un saprast, ka politika var būt arī mērķtiecīga, ka to sekmēja daudzu ļaužu uzupurēšanās, lai retorisko «būt vai nebūt» izšķirtu par labu Latvijai laikā, kad tās neatkarība un valsts drošība bija vēl trausla. Tāpēc grāmata ir veltīta personībām, kuras ziedojušās šim izcilajam Latvijas drošības mērķim»!

Grāmatas priekšvārdā Latvijas Universitātes profesore Žaneta Ozoliņa raksta: «Grāmatā ir sniegta konceptuāla starptautiskās drošības situācijas analīze pirms NATO paplašināšanās posma, kad drošības politikas veidotājiem bija jāsaskaras ar sīvu pretdarbību Latvijas kļūšanai par alianses pilntiesīgu dalībnieci gan kaimiņos, gan pašu mājās. Ar diplomātisko līdzekļu palīdzību bija jāveido sabiedroto loks un jāattīsta valsts militārās spējas, lai spētu pildīt starptautiskās saistības».

Viņa uzsver, ka grāmatas īpašā vērtība ir tajā iekļautie arhīvos, intervijās un politiskos dokumentos iegūtie fakti, kuri līdz šim nav bijuši pieejami plašākai sabiedrībai un veido bagātu pierādījumu un ilustrāciju klāstu. «Šī grāmata nav tikai savu atmiņu pārstāsts, bet sekošana noteiktiem datiem un viedokļiem, kas apkopoti ilgstoša darba rezultātā.»

Ozoliņas skatījumā  Kristovska grāmata ir lieliska dāvana Latvijai tās simtgadē, stāstot par laiku, kas veicinājis Latvijas neatkarības nostiprināšanu un uzticamu starptautisko sabiedroto loka paplašināšanu.

Ref:224.000.103.868

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas