Klāt spārnotākais pasākums – Putnu dienas 2019

Līdz ar pavasara atnākšanu Latvijā atgriezušies arī vairums gājputnu. Tradicionāli Latvijas Ornitoloģijas biedrība, Dabas aizsardzības pārvalde un citi Putnu dienu organizatori un draugi arī šopavasar aicina kopā iepazīt Latvijas putnu un dabas pasauli, par to stāsta Putnu dienu koordinatore Lāsma Semerova.

Aprīlis – Putnu mēnesis

Šopavasar Putnu dienu centrālie datumi ir 6. un 7.aprīlis, taču Putnu dienu pasākumi notiek jau sākot ar marta beigām un turpinās visu aprīli. Izvēlies kādu no pasākumiem www.putnudienas.lv, piesakies pie pasākuma vadītāja un dodies uz kādu no putnu vērošanas aktivitātēm visā Latvijā, atzīmē Semerova.

Ekskursijas un pastaigas vadīs pieredzējuši ornitologi un dabas vērotāji, kuri palīdzēs atpazīt dažādās putnu sugas un stāstīs par to dzīves paradumiem, savukārt radošās darbnīcas un spēles būs vairāk piemērotas ģimenēm ar bērniem!

Brauc ar vilcienu – atklāj Ķemeru Nacionālā parka dabas vērtības!

Putnu dienās iesaistījušies jauni papildspēki un sadarbībā ar AS Pasažieru vilciens šogad īpaši izceļam maršrutu Rīga-Ķemeri, kas jau tradicionāli ir viena no populārākajām Putnu dienu pasākumu vietām. Ķemeru Nacionālais parks gaida interesentus uz Putnu dienu pasākumiem 6. un 7.aprīlī un aicina izzināt parka vērtības arī citos gadalaikos!

«Ķemeru Nacionālais parks no četriem nacionālajiem parkiem ir galvaspilsētai Rīgai vistuvākais. Tikai stundas brauciens ar vilcienu – un nokļūstam pavisam citā pasaulē, ko ieskauj neskarti meži un purvi. Te novērots vairāk nekā 250 putnu sugu, 67 no tām aizsargājamas. Salīdzinoši vieglas pastaigas laikā iespējams iepazīt teju visus Latvijā mītošos dzeņus, rāmos pavasara vakaros saklausīt Latvijas mazākās pūcītes – apodziņa – mazliet skumjo svilpošanu, kā arī izbaudīt masveidīgus putnu pasaules priekšnesumus vienā no pasaules vērtīgākajiem mitrājiem – Kaņiera ezerā. Lielākā daļa apskates objektu ir atvērti un pieejami bez maksas jebkurā gada un diennakts laikā – izplāno maršrutu, ņem līdzi draugus, kāpiet vilcienā un dodieties atklāt Ķemeru Nacionālā parka noslēpumus.» stāsta pasākuma rīkotāji.

Rīgas Zooloģiskais dārzs, EKO Getliņi, kultūras centri un pastaigas mežos un pļavās

Semerova norāda, ka aizraujošas būrīšu darbnīcas ģimenēm, izzinošas pastaigas dabā, netradicionālas putnu vērošanas vietas – Putnu dienu ietvaros iespējams iepazīt dažādas Latvijas vietas!

Daļa Putnu dienu pasākumu notiek brīvā dabā, tādēļ dalībnieki aicināti padomāt par atbilstošu apģērbu un apaviem aprīļa mainīgajos laika apstākļos. Lai dabas vērošana būtu sekmīgāka iespēju robežās centīsimies nodrošināt ar papildus binokļiem.

Dažos gadījumos var būt vajadzīga iepriekšēja sagatavošanās, piemēram, nodrošināšanās ar inventāru, pusdienām, ieejas biļeti Zoodārzā u.tml.

Šajā pavasarī Putnu dienas notiks mežirbes zīmē

Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) par 2019.gada putnu izvēlējusies mežirbi Bonasa bonasia. Mežirbe ir mežos mītoša nometnieku putnu suga, kas Eiropas Savienībā ir īpaši aizsargājama. Kopš 2005.gada mežirbju skaits Latvijā ir strauji samazinājies. LOB turpinās izzināt populācijas sarukuma cēloņus un aicinās šajā darbā iesaistīties arī sabiedrībai.

Putnu dienu tradīcija Latvijā

«Putnu dienas Latvijā notiek divas reizes gadā – pavasarī un rudenī! Pasākumam ir sena vēsture – aizsākumi meklējami jau 1928.g. Šodien Putnu dienas”ir viens no lielākajiem pasākumiem, kas veltīts Latvijas putnu un dabas pasaulei. Pasākums ne tikai iesaista plašu interesentu auditoriju, bet arī izveidojis arī dažādu dabas ekspertu un entuziastu vadītāju komandu. Pasākumu veido gan individuāli dabas eksperti, gan izglītības un sabiedriskas organizācijas, gan arī uzņēmumi,» stāsta Semerova.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas