bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 16.06.2019 | Vārda dienas: Justīne, Juta
LatviaLatvija

Ekskluzīvi | Puntulis: Nevajadzētu Nacionālo koncertzāli uztvert tikai kā elitāru būvi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(-1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Nauris Puntulis

Domāju, ka lēmums par Nacionālās koncertzāles būvēšanu jāpieņem šogad, intervijā BNN uzsver kultūras ministra amata kandidāts, pašreizējais Rīgas domes deputāts un operdziedātājs Nauris Puntulis.

Uz jautājumu, kad potenciālie klausītāji varētu cerēt uz pirmo koncertu Nacionālajā koncertzālē, Puntulis norāda, ka tas varētu būt aptuveni pēc desmit gadiem – ilgāk noteikti nebūs jāgaida. Precīzu termiņu gan deputāts nesteidzās nosaukt.

Jāpiebilst, ka pašreizējā kultūras ministre Dace Melbārde koncertzāles izmaksas lēš aptuveni 100 miljonu apmērā.

«Jauno Nacionālo koncertzāli redzu Daugavas malā. Esmu padziļināti izvērtējis AB Dambja versiju. Varbūt ne tik dziļi, bet esmu aplūkojis arī Andrejostas un Kongresu nama versijas un arī tādu variantu, ka no jauna nebūvē neko, tikai pārveido Lielo Ģildi. Šo iespēju es šobrīd izslēgtu. Tāpat ne pārāk atbalstu ideju par Kongresu namu. Ātri atbildot, teiktu, ka mani joprojām vairāk uzrunā ideja, ka koncertzālei jābūt ūdens tuvumā, tātad – pie Daugavas.»

Turpinot runāt par Nacionālās koncertzāles projekta termiņiem, ministra amata kandidāts atzīmē: «Jāņem vērā, ka jebkurš projekts, kas nav uz AB Dambja, procesu paildzina par diviem gadiem. Te būs atkal diskusija, ja mēs izvēlamies ko citu – ne AB Dambi –, vai šie divi gadi, kas nāk klāt, attaisnojas vai nē.»

«Tanī krastā vai šinī krastā – jā, es tiešām gribētu vairāk iedziļināties projektu piedāvājumos, bet, manuprāt, ēkai jābūt ar milzīgu pievienoto vērtību – arhitektonisko vērtību, kā pilsētas simbolam. Līdzīgi kā nacionālajai operai ar savu saturu ir jābūt spožai un starptautiski atzītai, tā arī mūsu koncertzālei ir jābūt izcilai gan vizuāli, gan saturiski. Tāds ir mans redzējums,» stāsta operdziedātājs.

«Izcila koncertzāle sevi ļoti ātri atpelna»

Runājot par sabiedrībā izteiktajām bažām, ka koncertzāle nav vajadzīga, jo tā prasa milzīgus līdzekļus un tā jau īsti nepietiek algām, kā arī tā Latvijai būtu lieka greznība, Puntulis norāda: «Bet tad jau īsti nav jēgas arī visam pārējam. Galu galā, arī opera ir greznība. Par tiem valsts dotētajiem aptuveni astoņiem miljoniem, kas katru gadu tiek piešķirti operai, lai tā nodrošinātu savu darbību, droši vien daudz cilvēku teiktu: labāk tos miljonus izmantojam citādi, jo personīgi man tā opera nav vajadzīga un nekad savā mūžā neesmu tur kāju spēris un arī nesperšu – līdzīgi ir ar [uzskatiem par] koncertzāles nepieciešamību.»

Viņš uzsver, ka uz koncertzāles būves nepieciešamību var paskatīties arī no ekonomiskā viedokļa. «Ir pierādīts, ka izcila koncertzāle sevi ļoti ātri atpelna ar tās pievienoto vērtību, vispirms jau ar tūrismu.»

Mūzikas skolās ir jāaudzina arī nākamais klausītājs

«Tas ir fakts, ka Rīgā nevar uzņemt izcilus orķestrus un diriģentus tādēļ, ka nav tam piemērotas koncertzāles. Tomēr es uzsveru, ka šī koncertzāle netiek celta tikai tādēļ, lai uzaicinātu pasaules mēroga orķestrus un diriģentus. Prioritāri Nacionālā koncertzāle tiek būvēta tādēļ, lai tam mazajam puikam, kurš Baldones mūzikas skolā pūš trompeti, muzicēt šajā koncertzālē būtu viņa dzīves mērķis – ka tieši viņš tur spēlēs savu trompeti!» redzējumu par Nacionālās koncertzāles pienesumu Latvijas kultūras dzīvē skaidro Puntulis.

«Esmu gandarīts, ka tik daudzi bērni mācās mūzikas skolās, jo, kā vienmēr esmu apgalvojis, ka ir jāaudzina ne tikai nākamais simfoniskā orķestra mūziķis, bet arī nākamais klausītājs.»

Tāpat viņš uzsver, ka «noteikti nevēlētos, ka jaunā koncertzāle tiktu uztverta par kaut ko ļoti ekskluzīvu, elitāru». «Būtu muļķīgi domāt, ka koncertzāle tiktu celta tikai viena orķestra un dažu ekskluzīvu gadījumu dēļ, kad uz Latviju atbrauc pasaules klases diriģenti, un tad Rīgas turīgākie ļaudis varētu to baudīt.»

«Es redzu to, ka šī jaunā koncertzāle tiek būvēta tieši tiem cilvēkiem, kuri tiek izaudzināti mūzikas skolās.»

Viņš turpina: «Kāds no tiem skolēniem sēdēs pie pirmās pults, kāds sēdēs klausītāju rindās un spēs to saprast un novērtēt.»

Lielā cīņa – lielāks budžets Kultūras ministrijai

Jāatzīmē, ka Nacionālā koncertzāle nav vienīgā prioritāte, ko, esot ministra amatā, Puntulis ir apņēmies īstenot. Viņš arī piekrīt pašreizējās kultūras ministres prioritātei – celt algas kultūras jomā: «Mana pirmā lielā cīņa būs par lielāku budžetu Kultūras ministrijai. Es zinu konkrētu skaitli, cik naudas ir vajadzīgs, lai šo algas līmeni paceltu līdz vidējam atalgojumam sabiedriskajā sektorā. Un es iešu un cīnīšos par to. Esmu pārliecināts, ka tas izdosies, citādi droši vien nemaz nesāktu, ja man nebūtu pārliecības, ka to var izdarīt.» Puntulis gan pagaidām neatklāj skaitli, kas viņam padomā iecerētā algu paaugstinājuma panākšanai.

Kā norāda Kultūras ministra amata kandidāts, tas būs sarežģīts uzdevums, tādēļ viņš ļoti cer uz partijas atbalstu. «Ja reiz esmu piekritis izaicinājumam – būt par kultūras ministru –, tad, domāju, arī partijai ir svarīgi palīdzēt man darbā pie nākamā gada budžeta.»

Algu apmērs – spekulācija ar sirds darbu

«Visiem vajag [algas paaugstinājumu]. Visbiežāk bešā paliek mediķi, tad skolotāji un tad kultūras darbinieki. Mēs savu valsti esam radījuši un veidojuši kā kultūras nācija. Kādēļ gan mirklī, kad runājam par atalgojumu, tas tiek piemirsts? Tiek uzskatīts, ka «nav jau tik svarīgi, gan jau viņi kaut kā izdzīvos». Un liela daļa, kādēļ tas tā ir, – šis kultūras darbs joprojām balstās vairāk uz entuziasmu. Tā nedrīkstētu būt,» ir pārliecināts Puntulis.

«Kultūras darbs – tas ir sirds darbs. Un ar to gadiem ilgi tiek spekulēts, kad runa ir par atalgojumu, jo cilvēks, kura sirds aicinājums ir būt uz skatuves, būs ar mieru to darīt, arī tad, ja viņam maksās maz.»

«Ja tavs sirds aicinājums ir būt par ārstu, tu būsi ārsts arī tad, ja maksās maz. Tieši tāpat ir ar pedagogiem un kultūras darbiniekiem. Savukārt, ja tu dari kādu darbu, kas nav tik cieši saistīts ar sirds aicinājumu, svarīgākā motivācija ir alga. Tu nekad nedarīsi darbu, kas tev nav sirdij ļoti tuvs, ja par to nesaņemsi adekvātu atalgojumu. Savukārt kultūras jomā ir tāda neliela spekulācija: viņš jau vienalga grib dziedāt vai viņš vienalga grib būt aktieris. Kur tad viņš liksies? Viņš to tik ļoti grib, un viņš būs arī ar mieru par niecīgu atalgojumu to darīt. Te arī atklājas, kādēļ sabiedriskā sektorā atalgojuma līmenis visu laiku tiek paaugstināts, bet atalgojums kultūras darbiniekiem netiek tam līdzi,» norāda Latvijas kultūras ministra amata kandidāts.


Pievienot komentāru

 1. Emma teica:

  Tā būs elitāra būve “”elitei””Vienkāršs mirstīgais tikai pa gabalu varēs apskatīt sienas.Nevajag pūst pīlītes,nevies lauku cilvēks tur nevarēs apmaksāt biļetes.

  • Jānis teica:

   Nevajag pārspīlēt, paskatieties cik šodien maksā biļetes uz lnso koncertiem. Nav dārgi, un sēdvietu skaits jaunajā koncertzēlē būs daudz lielāks, biļetes būs lētākas.

 2. Liene teica:

  Kas grib kaut ko babu redzēt, tiem vienmēr ir atlicināta nauda.Līdz šim, visi koncerti un teātru izrādes ir izpārdotas, katru mēnesi 1-2 reizēm kolektīvi, no laukiem, braucam uz pasākumiem, plus vēl ceļa izdevumi.Cilvēkiem vajag mazāk pirkt dažādas drazas, pilnīgi nevajadzīgas.

Nedēļa Lietuvā: Deputāta Gražuļa «solis» līdz izdošanai. Lietuvā pārspēti karstuma rekordi

Aizvadītajā nedēļā Lietuva atzīmēja Sēru un cerību dienu. Nopietnās apsūdzībās iesaistīts Seima deputāts, bet kāds bijušais deputāts ar 1 500 eiro sodīts par seksuālu uzmākšanos savai asistentei.

BNN nedēļas apkopojums: Jauna kultūras ministra gaidās. Bičkoviča maldināšana. Lielās pārmaiņas FKTK

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas, Plāns, Cenu cīņas, Tiesības, Amats, Izaugsme, Argumenti, Atbalsts.

Sāremā pašvaldība rīkos konkursu par prāmju satiksmi maršrutā Mentu-Ventspils

Igaunijas Sāremā pašvaldība nolēmusi rīkot konkursu, lai izraudzītos prāmju satiksmes operatoru maršrutam starp Mentu ostu Sāmsalā un Ventspili, vēsta reģionālais laikraksts Saarte Haal.

Polijā saistībā ar Smoļenskas aviokatastrofu par nolaidību bijušajam Tuska kancelejas vadītājam piespriež 10 mēnešus cietumā

Bijušajam Polijas premjerministra kancelejas vadītājam piespriests desmit mēnešu ilgs nosacīts cietumsods par nolaidību, gatavojot 2010.gadā augstāko amatpersonu lidojumu, kurā gāja bojā toreizējais prezidents Lehs Kačiņskis.

Deputātu iesniegums par Kalnmeiera atbilstības amatam vērtēšanu nosūtīts AT

Deputātu iesniegums saistībā ar Jaunās konservatīvās partijas politiķu rosināto pārbaudi ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbilstības amatam izvērtēšanai nosūtīts Augstākajai tiesai.

Aiztur divus VUGD darbiniekus par kokaīna glabāšanu realizācijas nolūkā

Par iespējamu narkotisko vielu glabāšanu realizācijas nolūkā un realizēšanu Iekšējās drošības birojs aizturējis VUGD amatpersonu.

Krievija: Trampa lēmums uz Poliju nosūtīt vēl 1 000 karavīru «destabilizēs» Eiropu

Krievija brīdinājusi NATO, ka ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums palielināt Polijā dislocēto militāro kontingentu par 1 000 vīru «destabilizēs» Eiropu.

Europol: Baltijas valstīs joprojām pastāv riski Krievijas naudas atmazgāšanai

Baltijas valstīs joprojām pastāv riski Krievijas naudas atmazgāšanai, paziņoja Eiropas policijas aģentūras Europol amatpersona Pedru Felisiu, kas Eiropas Savienības policijas aģentūrā atbild par cīņu pret naudas atmazgāšanu.

Vējonis prasa Sabiedrības integrācijas fonda likuma grozījumu otrreizēju caurlūkošanu

Valsts prezidents Raimonds Vējonis 14.jūnijā nodevis Saeimai otrreizējai caurlūkošanai 2019.gada 6.jūnijā pieņemto likumu Grozījumi Sabiedrības integrācijas fonda likumā.

Tiesās personu par mazgadīgo pavešanu netiklībā, izmantojot sociālos tīklus

Tiesai nosūtījusi krimināllietu vienas personas apsūdzībā par 12 mazgadīgu un vienas nepilngadīgas personas pavešanu netiklībā.

Francija: ES finanšu ministri vienojušies par eirozonas budžeta izveidi

Eiropas Savienības dalībvalstu finanšu ministri vienojušies par eirozonas budžeta ieviešanas vispārējiem principiem, ziņo Francijas finanšu ministrs Bruno Lemērs.

Tiesa noraida SIA Rīgas meži pieteikumu pret Konkurences padomi

Administratīvā rajona tiesa 11.jūnija spriedumā atzīst, ka SIA Rīgas meži pieteikums par Konkurences padomes faktiskās rīcības atzīšanu par prettiesisku ir noraidāms.

Ebreju kopiena: Labas gribas atlīdzinājums ir īpašs risinājums vēsturiskai situācijai

«Diskusijas ietvaros par labas gribas atlīdzinājuma likumdošanas iniciatīvu jāuzsver, ka šis ir jautājums, kurš nav skatāms īpašumu denacionalizācijas un konkrētu īpašumtiesību atjaunošanas kontekstā,» norāda Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes Valdes loceklis Dmitrijs Krupņikovs.

Dati: Nodokļu parāds pēdējā pusgadā bijis 47,3% ēdināšanas uzņēmumu

Nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 eiro, pēdējo sešu mēnešu laikā reģistrēts 47,3% ēdināšanas nozares uzņēmumiem, liecina Lursoft dati.

Joprojām liela daļa nodokļu parādnieku nav iesnieguši deklarāciju VID

Ievērojama iedzīvotāju daļa, kuriem gada ienākumu deklarācija par 2018.gadu ir jāiesniedz obligāti, joprojām to nav izdarījuši.

Politiskās partijas amatpersona nevarēs būt publiskās kapitālsabiedrības valdē

Saeima lēmusi, ka par valdes vai padomes locekli publiskā kapitālsabiedrībā nevarēs ievēlēt personu, kas pēdējo divu gadu laikā ir bijusi politiskās partijas amatpersona.

Rosina Rīgas domes pakļautībā esošajos bērnudārzos mācīt tikai latviešu valodā

Rīgas domē iesniegts priekšlikums, ka, sākot ar 2020./2021. mācību gadu, visās Rīgas domes pakļautībā esošajās pirmsskolas izglītības iestādēs mācības noritētu latviešu valodā.

Malkas apkures krāsnis lielajās pilsētās neaizliegšot

Gaisa piesārņojuma samazināšanas rīcības plānā 2019.–2030.gadam iekļautā iecere atteikties no malkas apkures iekārtām lielajās pilsētās neparedz to aizliegšanu.

Lietuvas uzņēmums apsūdz Getliņi EKO negodīga iepirkuma īstenošanā

Lietuvas uzņēmums Ekoatliekos vērsies KNAB par SIA Getliņi EKO veikto bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtas izveides iepirkumu.

Latvijā gaidāmas pērkona lietusgāzes un krusa

Lai arī piektdien, 14.jūnijā, dienā pastiprināsies augsta spiediena atzara ietekme, tomēr debesis vietām joprojām klās mākoņi un daudzviet gaidāmas pērkona lietusgāzes, kuras vietām būs stipras kā arī iespējama arī krusa.

Naftas cenas kāpj pēc uzbrukumiem tankkuģiem

Naftas cenas pasaulē pieauga pēc uzbrukumiem diviem tankkuģiem Omānas līcī, kas pastiprinājuši saspīlējumu ar jēlnaftu Tuvo Austrumu reģionā.

Maršruts nedēļas nogalei: Brīvdabas kino, Drosmes skrējiens un spēļu diena lielajiem

Lai karstās vasaras nedēļas nogales būtu saturīgākas, visā Latvijā norit gan dažādi koncerti, gan aktīvi pasākumi ārā.

Rosina atļaut alkoholisko dzērienu tirdzniecību internetā 

Ekonomikas ministrija sagatavojusi grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, ar kuriem paredzēts atļaut alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību internetā.

Autotransporta direkcija: Lux Express nav tiesīgs veikt pasažieru pārvadājumus maršrutā Rīga-Birži-Daugavpils

Pasažieru starptautiskais autopārvadātājs Lux Express nav tiesīgs veikt pasažieru pārvadājumus ar autobusiem maršrutā Rīga-Birži-Daugavpils, pauž Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone.

Putniņš un Razāne par atkāpšanos varēs saņemt 80% no gada mēnešalgas

Ja FKTK padomes priekšsēdētājs Pēters Putniņš un viņa vietniece Gunta Razāne atkāpsies no amatiem līdz šā gada 1.augustam, viņiem izmaksās vienreizēju kompensāciju 80% apmērā no gada mēnešalgas.