KNAB aicina noteikt, kam jāpārbauda amatpersonu deklarāciju patiesums

Ilze Jurča

Lai novērstu tiesisko nenoteiktību amatpersonu deklarāciju pārbaudē un sadalītu kompetenci starp valsts iestādēm, līdz šā gada beigām jāizstrādā atbilstošs tiesiskais regulējums, otrdien, 24.maijā, Saeimas tā dēvētajā Pretkorupcijas parlamentārajā izmeklēšanas komisijā norādīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītāja vietniece Ilze Jurča.

Viņa norādīja, ka pašlaik likumā nevienai iestādei tieši nav uzdots veikt valsts amatpersonu deklarācijā sniegtās informācijas patiesuma pārbaudi. Saskaņā ar likumiem KNAB deklarācijas izmanto kā palīginstrumentu interešu konflikta konstatēšanai, savukārt Valsts ieņēmumu dienests (VID) vērtē, vai tās ir aizpildītas likumā noteiktā kārtībā.

KNAB resursi nav pietiekoši, lai uzņemtos veikt amatpersonu deklarāciju patiesuma pārbaudi, komisijas sēdē norādīja biroja priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks.

Tāpat viņa norādīja, ka KNAB ir gatavs rosināt stingrāku interešu konflikta novēršanas regulējumu attiecībā uz politiskiem lēmumiem.

Deputāts Jānis Dombrava norādīja, ka KNAB ar savu atzinumu par bijušo Ekonomikas ministrijas valsts sekretāru Juri Pūci ir devis piemēru, ka jebkura valsts sekretāra dzīves biedre var dibināt biedrību un vākt ziedojumus.

Arī deputāts Ringolds Balodis atzīmēja, ka Pūce nesaņēma negatīvu atzinumu no KNAB. Savukārt par Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisijā secināto, ka viņš ir atzīstams par politiski atbildīgo, Pūce «iesmej», izteicās Balodis.

Jurča skaidroja, ka, izvērtējot Pūces situāciju, netika konstatēts, ka viņš būtu pieņēmis lēmumu par kādu no organizācijām, kas bija veikušas attiecīgos ziedojumus. KNAB vadītāja vietniece aicināja paskatīties tiesu praksi, kas parāda, ka iestāde nevar amatpersonām inkriminēt šķietamus interešu konfliktus.

Viņa skaidroja – ja deputāti ir gatavi, KNAB var izstrādāt stingrāku regulējumu politiskiem lēmumiem un lēmumiem, kas skar valsts amatpersonu pilnvaru izmantošu. Līdz šim nav bijis pietiekamas politiskās gribas, lai, piemēram, noteiktu, ka nedrīkst pieņemt lēmumus, kas nāk par labu partijas ziedotājiem, skaidroja Jurča, norādot, ka viņas pārstāvētā iestāde jau iepriekš ir rosinājusi pastiprināt interešu konflikta novēršanas regulējumu.

Dombrava komisijas sēdē vērsa uzmanību arī jautājumiem par to, ka partijas Saskaņa Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs esot pārvietojies nevalstiskajai organizācijai piederošā automašīnā, kā arī tam, kā ir mainījušies ekspremjera Aigara Kalvīša ienākumi pēc Latvijas-Krievijas robežlīguma noslēgšanas.

Parlamentārās izmeklēšanas sanāksme otrdien rīkota, lai diskutētu par darbu ar valsts amatpersonu deklarācijām VID un KNAB. Deputātu mērķis cita starpā ir izvērtēt līdzšinējo normatīvo aktu piemērošanu un izpratni par mērķiem, kuri ir sasniedzami ar valsts amatpersonas deklarācijām.

Ref: 102.000.102.12790

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas