KNAB izbeidzis kriminālprocesu pret Valaini un Nemiro

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nav saskatījis kukuļdošanu un izbeidzis kriminālprocesu pret Saeimas deputātiem Viktoru Valaini (ZZS) un Ralfu Nemiro (Neatkarīgie).

KNAB informēja, ka birojs iepriekš bija saņēmis kāda Dobeles novada pašvaldības deputāta iesniegumu, kurā bija pausta nostāja, ka šogad 9.septembrī parlamenta telpās Rīgā Saeimas deputāti «personu grupā pēc iepriekšējās vienošanās piedāvāja viņam kā kukuli Dobeles novada pašvaldības priekšsēdētāja vietnieka amatu par to, lai viņš, izmantojot savu dienesta stāvokli, apvienojoties ar pašvaldībā ievēlētajiem deputātiem balsotu par «neuzticības izteikšanu» tā brīža Dobeles novada pašvaldības priekšsēdētājam».

Portāls pietiek.com iepriekš vēstīja, ka Dobeles novada domniekam Mārim Feldmanim (KPV LV) kādā sarunā Saeimā, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcijas telpās, piesolīts domes priekšsēdētāja vietnieka amats.

Pēc sarunas Dobelē notika varas maiņa – no amata tika gāzts toreizējais domes priekšsēdētājs Edgars Gaigalis (NA), par jauno domes priekšsēdētāju ievēlēja Ivaru Gorski (LZS), bet Feldmanis, kuram bija izšķirošā balss šajos balsojumos, ieguva domes priekšsēdētāja vietnieka amatu, kuru gan ļoti drīz pameta.

KNAB pēc saņemta iesnieguma 17.septembrī sāka kriminālprocesu, lai pārbaudītu, vai, lemjot par Dobeles novada domes priekšsēdētāja maiņu, varētu būt pieļauts Krimināllikuma minētais noziedzīgs nodarījums – kukuļdošana personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā iegūtie pierādījumi liecinot, ka Dobeles novada domes deputātam piedāvātais politiskais priekšsēdētāja vietnieka amats apmaiņā pret vēlamo balsojumu par konkrētu domes priekšsēdētāja kandidatūru ir uzskatāms nevis kā personisks vai nepienācīgs labums, bet kā daļa no jaunas koalīcijas veidošanas procesa, situāciju novērtējis KNAB.

Izteiktais piedāvājums paredzēja turpmāku sadarbību koalīcijas ietvaros līdz novada domes pilnvaru termiņa beigām, kā arī iespēju deputātam plašāk īstenot novada domē ievēlētas amatpersonas pilnvaras, atzīmē KNAB.

Tāpat iegūtie pierādījumi norāda, ka priekšsēdētāja vietnieka amats netika piedāvāts nedz kopā ar naudu, nedz ar iespēju saņemt atlīdzību bez amata pienākumu veikšanas.

Ievērojot minēto, izmeklēšanā secināts, ka aicinājums pašvaldības domes deputātam balsot noteiktā veidā, pretī apsolot atbalstu šā deputāta iecelšanai pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieka amatā, vērtējams kā tiesisks arī likuma Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā tvērumā. Politisko amatu piedāvāšana un pieprasīšana, nepieļaujot likuma pārkāpumu, ir neatņemama daļa no politisko koalīciju veidošanas procesa.

Izvērtējot iegūtos pierādījumus, KNAB un Ģenerālprokuratūra guva pārliecību, ka konkrētajā gadījumā piedāvātais politiskais amats Krimināllikuma izpratnē nav uzskatāms par kukuli, un šonedēļ pieņēma lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu.

Šajā lietā Valainim un Nemiro bija piemērots statuss – persona, pret kuru sākts kriminālprocess.

KNAB priekšnieka vietniece izmeklēšanas darbību jautājumos Ineta Cīrule norāda, ka korupcijas apkarošanā izšķiroša loma ir sabiedrības aktīvai rīcībai, kas tostarp izpaužas kā gatavība ziņot par aizdomīgiem, iespējams, ar korupciju saistītiem darījumiem. Šādos gadījumos KNAB augstu vērtē katra iesniedzēja pieņemto lēmumu sazināties ar tiesībaizsardzības iestādi, uzticot KNAB izmantot likumā noteiktās pilnvaras un pārliecinoties, vai konkrētie darījumi varētu būt veikti koruptīvu noziedzīgu nodarījumu rezultātā.

Lai gan rezultātā nav izdevies atklāt koruptīvu nodarījumu, šajā lietā tas ļāva definēt papildu kritērijus, kā tiesisku amata piedāvājumu nošķirt no koruptīva amata piedāvājuma. Tas savukārt atvieglos turpmāku līdzīgu gadījumu izvērtēšanu un korupcijas atklāšanu, norāda Ģenerālprokuratūras Korupcijas apkarošanas koordinācijas nodaļas prokurors Māris Urbāns.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas