KNAB lūdzis FIB palīdzību pārbaudē par ASV uzliktajām sankcijām Lembergam

KNAB priekšnieks Jēkabs Straume

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir lūdzis ASV Federālā izmeklēšanas birojam (FIB) informāciju saistībā ar ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) pērn izplatīto paziņojumu, ka Aivars Lembergs ietekmējis un korumpējis amatpersonas.

KNAB jau februārī stāstīja, ka lūdzis informāciju ASV pusei, taču neminēja tieši kurai iestādei lūgums nosūtīts.

Tagad KNAB skaidroja, ka birojs, reaģējot uz ASV OFAC paziņojumu, atbilstoši resoriskai pārbaudei veicis vairākas darbības, lai noskaidrotu apstākļus saistībā ar iespējamiem no pienākumiem atstādinātā Ventspils mēra pieļautiem pārkāpumiem.

KNAB pārbaudes laikā iegūtās ziņas iekļāvis savā informācijas sistēmā, kā arī atbilstoši kompetencei turpinot uzraudzīt OFAC noteikto sankciju ievērošanu, piemēram, saistībā ar politisko partiju finansējuma izlietošanu.

25.augustā KNAB arī apliecināja, ka pārbaudes laikā KNAB nosūtījis informācijas pieprasījumu FIB, taču FIB atbildi vēl nav sniedzis.

Jāatzīmē, ka ASV Valsts kases preses pārstāvis Zaks Īzakovics (Zach Isakowitz) iepriekš saziņa ar BNN uzsvēra, ka «Amerikas Savienotās Valstis turpina cieši sadarboties ar Latvijas valdību, lai risinātu korupcijas jautājumus, jo korupcija liedz Latvijas tautai resursus, būtiskus pamata pakalpojumus un ekonomiskās iespējas».

Vēl par šo tematu: BNN STĀSTA | ASV turpina vērtēt, kā mainās Latvijas izturēšanās pret sankcionēto Lembergu

Kā ziņots, OFAC pērn 9.decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteica sankcijas Lembergam un četrām ar viņu saistītām juridiskām personām – Ventspils Brīvostas pārvaldei, Ventspils Attīstības aģentūrai, Biznesa attīstības asociācijai un Latvijas Tranzīta biznesa asociācijai. Vēlāk gan OFAC paziņoja par sankciju atcelšanu pret Ventspils brīvostu un Ventspils brīvostas pārvaldi.

Kā norādīja OFAC, Lembergs ir Ventspils mērs kopš 1988.gada un viņš atkārtoti apsūdzēts par naudas atmazgāšanu, kukuļošanu un varas ļaunprātīgu izmantošanu. Lembergs kontrolē struktūras ar politisko partiju un korumpētu politiķu palīdzību un sistemātiski izmanto šīs struktūras un personas savam personīgajam ekonomiskajam labumam, apgalvoja OFAC.

Saskaņā ar OFAC vēstīto, Lembergs izmantojis savu ietekmi pār politisko partiju vadību, lai veidotu valdības personālu un amatos ieliktu noteiktas valdības amatpersonas, kā arī izjauktu citu valdības amatpersonu nokļūšanu vadošos amatos.

Turklāt Lembergs ietekmējis un korumpējis tiesībsargājošo iestāžu amatpersonas, lai aizsargātu savas intereses un gāztu politiķus, kurus viņš nespēj kontrolēt, paziņojis OFAC.

Tāpat ziņots, ka Rīgas apgabaltiesa vairākus gadus skata krimināllietu, kurā Lembergs apsūdzēts par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem. Lietā apsūdzēts arī Lemberga dēls Anrijs Lembergs un Lemberga biznesa partneris Ansis Sormulis.

Prokurori tiesas debatēs lūguši Lembergam piemērot astoņus gadus ilgu brīvības atņemšanu ar mantas konfiskāciju, kā arī 64 500 eiro naudas sodu.

Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, ko prokuratūra tiesai nodeva 2008.gada otrajā pusē. Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā no jauna sāka skatīt 2009.gada 20.augustā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas