KNAB pērn sācis 47 kriminālprocesus, tomēr kriminālvajāšanai nosūtīto lietu skaits – samazinājies

Korupcijas apkarošanas jomā 2019.gadā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sasniedzis labāko rezultātu pēdējo desmit gadu laikā – uzsākti 47 kriminālprocesi, teikts KNAB ziņojumā, kurā uzskaitīts pērnajā gadā paveiktais.

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pārskata gadā uzsākto kriminālprocesu skaits ir palielinājies par 24%. Lai gan kriminālvajāšanai nosūtīto krimināllietu skaits ir samazinājies, jāuzsver, ka 2019.gadā KNAB lietvedībā bija vairāki apjomīgi un sarežģīti kriminālprocesi, kuru sekmīgai izmeklēšanai nepieciešami lieli laika un cilvēku resursi, skaidro KNAB.

2019.gadā kriminālvajāšanas uzsākšanai prokuratūras iestādēm birojs nosūtīja 15 kriminālprocesus pret 31 personu, savukārt 15 biroja lietvedībā esoši kriminālprocesi izbeigti.

Visvairāk personu 2019.gadā rosināts saukt pie kriminālatbildības par dokumentu viltošanu un viltotu dokumentu izmantošanu, kā arī krāpšanu, kukuļdošanu un kukuļņemšanu.

Kopā pagājušā gadā tiesa piespriedusi brīvības atņemšanas sodu desmit personām. Pusei no šīm personām sods ir reāla brīvības atņemšana. Kopējais piespriestā soda ilgums – 27 gadi. Naudassods piespriests septiņām personām un kopēja summa veido 107 500 eiro.

Lasiet arī: Korupcijas apkarotāji: Korupcijas uztveres indekss Latvijā pērn nedaudz pasliktinājies

2019.gada 25.maijā Latvijā norisinājās Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Attiecīgi pārskata periodā viens no KNAB prioritārajiem uzdevumiem bija nodrošināt priekšvēlēšanu izdevumu apmēra un priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumu ievērošanas kontroli. Vienlaikus organizēta partiju un trešo personu iespējamās slēptās kampaņas monitorēšana sociālajos tīklos, kā arī sekots KNAB lietotnes Ziņo KNAB! aktualitātēm.

Nozīmīgākie sasniegumi politikas plānošanas jomā 2019.gadā saistīti ar politisko partiju finansiālās neatkarības stiprināšanu un valsts budžeta finansējuma izlietojuma uzraudzību, atzīmē KNAB. «Lai mazinātu naudas lomu politikā, Saeima atbalstīja KNAB priekšlikumus politisko organizāciju (partiju) finansēšanas noteikumu un to kontroles uzlabošanai.»

Ar mērķi mazināt valsts amatpersonu prettiesisku rīcību ar publiskas personas mantu un finanšu līdzekļiem, kā arī izskaust koruptīvus noziedzīgus nodarījumus publiskas personas institūcijās, KNAB 2019.gadā kā prioritārās jomas bija noteicis publiskos iepirkumus, īpašu uzmanību pievēršot iepirkumiem Eiropas Savienības finansētajos projektos, iepirkumiem veselības nozarē, būvniecības nozarē un Latvijas lielākajās pašvaldībās, norāda birojā.

Analizējot situāciju dažādās tautsaimniecības nozarēs, tika identificētas vairākas problēmas un uzsāktas aktivitātes, lai mazinātu korupcijas riskus, kā arī sabiedrības iecietībai pret korupciju, atzīmē KNAB.

Saskaņā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumā noteikto pienākumu KNAB 31.janvārī ziņojumu Par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbību 2019.gadā iesniedza izskatīšanai Ministru kabinetā un Saeimā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas