KNAB vērtē, vai Lembergam piemērotās sankcijas būtu pamats valsts finansējuma izmaksu pārtraukšanai ZZS

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis vērtēt, vai no pienākumiem atstādinātajam Ventspils mēram Aivaram Lembergam (Latvijai un Ventspilij) piemērotās ASV sankcijas varētu būt pamats valsts finansējuma izmaksu pārtraukšanai Zaļo un Zemnieku savienībai (ZZS).

KNAB apliecināja, ka birojs patlaban vērtē, vai un kā pret minēto personu piemērotās ASV sankcijas attiecas uz partiju Latvijai un Ventspilij un ZZS.

Patlaban ZZS saskaņā ar 2018.gadā notikušo 13.Saeimas vēlēšanu rezultātiem gadā pienākas 59 409 eiro valsts finansējums. Šogad gan Saeima nolēma palielināt finansējumu partijām, līdz ar to atbilstoši plānotajām izmaiņām likumā provizoriski ZZS, sākot ar 2020.gadu, gadā saņems 489 163 eiro. Partiju kontos pirmais maksājums KNAB ir jāveic līdz 2020.gada 15.janvārim.

Lembergs ir Latvijai un Ventspilij valdes priekšsēdētājs. Latvijai un Ventspilij ir ZZS sadarbības partija.

Lasiet arī: Prokurors: Uzņēmumi, kuros nav Lemberga ietekmes, netiks pakļauti sankcijām

Kā ziņots, ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) 9.decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteicis sankcijas Lembergam un četrām ar viņu saistītām juridiskām personām – Ventspils brīvostas pārvaldei, Ventspils attīstības aģentūrai, Biznesa attīstības asociācijai un Latvijas Tranzīta biznesa asociācijai.

Pēc 2020.gada 8.janvāra jebkādi finansiāli darījumi ar četrām sankcionētajām juridiskajām personām nebūs iespējami, jo bankas tos neapkalpos. Savukārt Lembergs varēs paturēt vienu kontu, lai veiktu maksājumus, kas nepieciešami pamatvajadzību apmierināšanai, proti, pabalsti, pensija, nodokļu, valsts nodevu apmaksa, maksājumus par pārtikas produktiem, īri vai hipotēku, komunālajiem pakalpojumiem, atlīdzība par izdevumiem saistībā ar juridiskiem pakalpojumiem u.c.

Turklāt sankcijas attiecas arī uz uzņēmumiem, kurus kontrolē Lembergs vai kuros viņš minēts kā patiesais labuma guvējs. Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ir izstrādājusi noteikumus, kādā veidā bankas var pārliecināties, vai uzrādītais uzņēmuma patiesais labuma guvējs ir īstais patiesais labuma guvējs.

Valsts iestādes un juristi iesaka darījumos izvairīties no sadarbības ar sankciju sarakstā iekļautām personām un struktūrām. Sadarbojoties ar OFAC sankcionētām personām pastāv risks tikt pakļautam OFAC sekundārajām sankcijām vai citiem ierobežojumiem, piemēram, var tik uzlikts liegums veikt transakcijas ASV dolāros, ieceļošanas aizliegums ASV u.tml.

Tikmēr Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) rīkojumu izveidota darba grupa Ventspils brīvostas nepārtrauktas darbības nodrošināšanai.

Otrdien, 17.decembrī, Ministru kabinets atbalstīja Satiksmes ministrijas (SM) rosinājumu dibināt VAS Ventas osta, kas pārņems Ventspilī esošās ostas teritorijas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu. Kompānijas pamatkapitāls būs 35 000 eiro, bet kapitāldaļu turētāja būs SM. Šodien šo jautājumu sāks vērtēt Saeimā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas