Ko nozīmē par Gada vārdu 2019 atzītais «notumse»?

Noslēgusies Rīgas Latviešu biedrības (RLB) Latviešu valodas attīstības kopas (LVAK) un Latvijas Rakstnieku savienības ikgadējā, septiņpadsmitajā akcijā Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens par Gada vārdu atzīts «notumse», ieteikts angļu blackout vietā kā īss un ērts apzīmējums reizēm, kad pazūd elektriskā strāva, informē LVAK.

No visiem par spārnotiem atzītiem teicieniem šoreiz līderos tikusi izglītības ministres Ilgas Šuplinskas norāde: «Man nav Pandoras lādes, no kurienes es jums varu paņemt šo atalgojumu!», kas ne vien ataino aizgājušā gada peripetijas ap valsts budžetu, bet arī plašās masās aktualizējusi interesi par sengrieķu mitoloģiju, atzīmē akcijas rīkotāji.

Savukārt titulu Gada nevārds 2019 ieguvis vārds «episki», kas pēdējā laikā šķiet sevi pieteicis kā jaunu liekvārdu jeb tukšvārdu, piepulcējoties jau zināmajiem «baigi», «klasiski» vai «cieti».

Gada nevārda kategorijā pieteicēji ierindo, pašuprāt, skaužamus un nevēlamus vārdus. Tur nereti iekļūst ne tikai tieši pārcēlumi no svešvalodām vai netīkami ievazājumi, bet arī jaunparādījušies apzīmējumi, kas savu vietu latviešu valodā vēl tikai meklē.

Par samudžinājumu līderi jeb Gada savārstījumu šoreiz uzskatāmi pērn daudzviet piesauktie «patiesā labuma guvēji», kaut arī likumos teikts «patiesie labuma guvēji» (true beneficiaries – no angļu val.).

Sabiedrības aptaujā apkopoti spilgtākie priekšlikumi 2019.gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena kategorijās.

Šogad rīkotāju deleģētajā žūrijā strādāja RLB Latviešu valodas attīstības kopas vadītājs Uģis Nastevičs, literatūrfilozofe un tulkotāja Ieva Kolmane (Latvijas Rakstnieku savienība), literārais redaktors, tulkotājs un terminologs Aldis Lauzis, sociolingviste, Latvijas Okupācijas muzeja vadošā pētniece Vineta Poriņa, komunikācijas praktiķis Pēteris Pūrītis, valodnieks, LU profesors un LZA akadēmiķis Andrejs Veisbergs, laikraksta Diena žurnālists, publicists Egīls Zirnis un literatūrzinātniece, Rīgas Franču liceja latviešu valodas un literatūras skolotāja Lita Silova.

Akcijas rīkotāji atgādina, ka zīmīgākos pamanītos vārdus un teicienus uz e-pasta adresi gadavards@inbox.lv var iesūtīt visu gadu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas