Koalīcija gatava apspriest ieceri ļaut ziedot partijām tikai noteiktu daļu ieņēmumu

Koalīcijas partijas gatavas diskutēt par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) gaidāmo rosinājumu ļaut personām ziedot partijām tikai noteiktu daļu ieņēmumu. Vairāku politisko spēku pārstāvji lielākoties pozitīvi vērtē šo ieceri.

Vienotībai par nostāju šajā jautājumā vēl būs jādiskutē, taču, paužot personīgo viedokli, Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns ierosinājumu vērtē kā saprātīgu. Viņš šo pieeju salīdzināja ar kredīta ņemšanu bankā, kur viņam ikmēneša maksājums tika noteikts 40% apmērā no ienākumiem.

Smiltēns uzskata, ka Latvijā ir jānostiprinās politiskajām partijām, lai neveidotos «partijas-viendienītes». Vācijā partijām biedra naudas maksā simtiem tūkstošu biedru, un arī mūsu valstī partiju biedru skaitam ir jākļūst lielākam, lai varētu segt politiskā spēka darbības un politiskās kampaņas izdevumus. Politiķis piekrīt, ka tādējādi samazinātos atsevišķu ļoti bagātu cilvēku pārāk lielā ietekme uz partijām.

Reformu partijas valdes priekšsēdētājs Edmunds Demiters uzskata, ka šo ierosinājumu ir vērts apspriest plašākā diskusijā. Viņam gan nesaprotams šķiet konkrētais vienas desmitās daļas piedāvājums, jo kāpēc gan kā risinājumi netiek piedāvāta viena puse, viena divdesmitā daļa vai viena trīsdesmitā daļa. Arī viņš velk paralēles ar banku politiku attiecībā uz kredītmaksājumu lielumu.

Demiters norādīja, ka ir labi, ja partiju sponsori savus ziedojumus atklāti uzrāda, un daudz sliktāk būtu, ja tas nenotiktu. Vaicāts, vai tādējādi viņš uzskata, ka iespējamām izmaiņām nevajadzētu izraisīt naudas nonākšanu «melnajā kasē», RP valdes priekšsēdētājs atbildēja apstiprinoši.

Nacionālā apvienība Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK) panākumus vēlēšanās gūst ar maziem līdzekļiem, tāpēc par ierobežojumu noteikšanu nesatraucas un neiespringst, sacīja politiskā spēka līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars. Viņš norādīja, ka partijā šis piedāvājums pagaidām nav skatīts, tāpēc pašlaik vēl nevar par to paust politiskā spēka pozīciju.

Arī Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) nav lēmusi par šo jautājumu, taču ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis pozitīvi vērtē KNAB ierosinājumu. Politiskais spēks jau iepriekš bijis pret plašām priekšvēlēšanu kampaņām un atbalstījis reklāmu ierobežošanu televīzijā.

Kā ziņots, KNAB kā savu tuvākā laika mērķi izvirzījis cīņu ar partiju “melnajām kasēm”, rosinot ļaut partijām ziedot tikai noteiktu daļu no ieņēmumiem. Pašlaik kā viens no variantiem tiek apsvērts ļaut ziedot vien desmito daļu ienākumu, informēja LTV raidījums De facto.

Kā vēstīja LTV, aptuveni desmitā daļa no ziedotājiem, kuri nolēmuši savus līdzekļus atvēlēt politiskajām partijām Latvijā, tām ziedojuši pilnīgi visus savus ieņēmumus, kas rada jautājumus par ziedoto līdzekļu faktisko izcelsmi.

KNAB ieskatā, daudz jautājumu rodas ne tikai tad, ja kāds partijai ziedo visus savus ieņēmumus, bet arī tad, ja kāds izvēlas partijai atvēlēt, piemēram, 80% vai pusi no saviem gada ieņēmumiem.

Aptuveni desmitā daļa ziedotāju, tas ir, pat vairāki simti cilvēku, kādai no partijām spēj noziedot pat pilnīgi visus savus ienākumus. Šie ziedojumi rada aizdomas, ka partiju kasēs joprojām ieplūst nauda, kuras patiesā izcelsme vismaz kontroles pusei nav zināma. Cīņu pret partiju «melnajām kasēm» KNAB pasludinājis par savu prioritāti, tomēr, nemainot normatīvos aktus, šo cīņu ir visai vienkārši zaudēt. Tāpēc birojs jau šogad izstrādās jaunus grozījumus Partiju finansēšanas likumā.

102.000.102.6505

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas