bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 18.01.2020 | Vārda dienas: Antis, Antonijs, Antons
LatviaLatvija

Komisijā saspringtas diskusijas par iespēju Rīgas domi ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem. Lēmumu atliek

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Rīgas dome, atlaišana, likumprojekts, Saeimas komisija, atliek, lēmums

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija otrdien, 10.decembrī, pēc plašām diskusijām nolēmusi 11.decembrī turpināt skatīt grozījumus, kas Rīgas domes iespējamās ārkārtas vēlēšanās ļautu pašvaldības domi ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem.

Grozījumus rosinājuši koalīcijas deputāti.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) padomnieks Valdis Verners atbalstoši izteicās par piedāvātājām izmaiņām norādot, ka Satversmes tiesa ir konstatējusi, ka Saeimai ir plaša rīcības brīvība regulēt pašvaldības ievēlēšanas kārtību.

Verners atsaucās uz konstitucionālo tiesību eksperta Edgara Pastara pausto, kurš esot norādījis, ka administrācijas iecelšana uz 15 mēnešiem nebūtu demokrātiskākais risinājums. Līdzīgi Tieslietu ministrijas pārstāve norādīja, ka lielajās pašvaldībās ir jāpieņem nozīmīgi politiskie lēmumi, tāpēc pašlaik spēkā esošie 15 mēneši administrācijas darba laikam nav atbilstoši.

Ņemot vērā arī 1,6 miljonu izmaksas Rīgas domes vēlēšanām, nav lietderīgi rīkot divas vēlēšanas nosacīti īsākā laika periodā, skaidroja Verners.

Pūces padomnieks norādīja, ka tagad, kad jautājums ir aktuālāks, arī būtu jānosaka, ka administrācija tās iecelšanas gadījumā strādātu mazāku laiku.

Deputāts Sergejs Dolgopolovs (S) vaicāja, kāpēc šo jautājumu iepriekš nevirzīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Diskusija par grozījumu mērķi komisijas sēdē raisījās starp deputātiem Regīnu Ločmeli-Luņovu (S) un Danielu Pavļutu (AP).

Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs norādīja, ka jau vēsturiski ticis runāts par objektivitātes nodrošināšanu, kad politiķiem iespējams lemt subjektīvi. Tolaik kā priekšlikums rosināts noteikt, ka tiesas skata jautājumus par pašvaldību atlaišanu nepieciešamības gadījumā. Viņš norādīja, ka arī tagad šāds jautājums būtu jāizšķir tiesai.

Radzevičs norādīja, ka variācijas spēles ar termiņiem neveicina tiesisko noteiktību, jo attiecīgie termiņi var tikt izmantoti arī nākotnē politiskā izdevīguma vārdā. Pēc viņa uzstāšanās deputāts Uldis Budriķis (JKP) vaicāja, vai Radzevičs uzstājas kā izpilddirektors vai kā Rīgas domes valdošās partijas Gods kalpot Rīgai.

KPV LV Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Ēriks Pucens rosināja atlikt lēmumu pieņemšanu par likumprojektiem uz vienu nedēļu. Priekšlikumam atbalstu pauda opozīcijas deputāti Karina Sprūde, Ločmele-Luņova un Sergejs Dolgopolovs (S). Lēmums par to, kad komisija lems par likumprojektiem netika pieņemts.

Ločmele-Luņova norādīja, ka grozījumi skaršot Latvijas demokrātisko iekārtu, tāpēc sasteigti lēmumi šajā jautājumā būtu negatīvi vērtējami. Deputāte aicināja lūgt viedokli arī no Satversmes tiesas.

Lasiet arī: Pūce iesniedz Saeimai likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu

Dolgopolovs norādīja, ka demokrātija sākas no apakšas, tā ir tautas vara. Viņš pauda, ka katras domes darbā var atrast negatīvus piemērus un Rīgas dome nav izņēmums. Problēmas apsaimniekošanas jomā liecina par labas pārvaldības trūkumu valstī, jo jautājumu bija iespējams risināt valsts līmenī, skaidroja deputāts. Viņš arī aktualizēja jautājumu par to, kā tiesa vērtētu lēmumu par kādas domes atlaišanu.

Latvijas Lielo pilsētu asociācijas pārstāvis norādīja, ka būtu jāskatās plašāk uz nepieciešamajām izmaiņām, pēc kuru izvērtēšanas varētu atgriezties pie iesniegto grozījumu vērtēšanas.

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa norādīja, ka nav labā prakse īsi pirms iespējamām vēlēšanām veikt izmaiņas vēlēšanu regulējumā. Viņa norādīja, ka, ja 2021.gadā nenotiks pašvaldību vēlēšanas Rīgā, pastāv iespēja, ka Rīgas iedzīvotāji, izpildot likuma nosacījumus par saistību ar citu pašvaldību, varēs nobalsot citā pašvaldībā. Par to, ka rīdziniekiem varētu būt divas balsis, raisījās diskusija komisijas sēdē.

Bērziņa pauda, ka varētu vērtēt, vai noteikt kādus ierobežojumus laika ziņā pašvaldības domes atlaišanas rosināšanai līdzīgi kā ir noteikti ierobežojumi Saeimas atsaukšanas rosināšanai.

Deputāte Sprūde pauda, ka grozījumi tiek virzīti saistībā ar plānu atlaist Rīgas domi un rīkot ārkārtas vēlēšanas. To norādīja arī komisijas vadītājs Inga Goldberga (S).

Atbildīgo personu uzstāšanās secības un laika trūkuma dēļ savu pozīciju nesanāca paust Valsts prezidenta Egila Levita padomniekam tiesību politikas jautājumos Jānim Plepam.

Iepriekš pēc koalīcijas sanāksmes, pamatojot grozījumu nepieciešamību, Attīstība/Par! (AP) līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts aicināja šos grozījumus automātiski nesaistīt ar Rīgu, jo šie grozījumi attiektos uz visām ārkārtas situācijām visās pašvaldībās Latvijā. Jaunais regulējums attieksies uz pašreizējo situāciju Rīgā, ja tiks pieņemts līdz ārkārtas vēlēšanām, norādīja Pavļuts.

Jaunais regulējums būtu atbilstošs, jo citādāk, vai Rīgas domē 15 mēnešus «saimniekotu administratori» vai arī Rīgas dome tiktu ievēlēta tikai uz priekšvēlēšanu laiku līdz 2021.gada jūnijam, agrāk norādīja AP politiķis.

Viņš vērsa uzmanību, ka ievēlēšana uz priekšvēlēšanu laiku nebūtu atbilstoša, kad Rīgas domē ir «izsaimniekota kase» un gaidāma ārkārtīgi sarežģīta budžeta veidošana.

Jaunās konservatīvās partijas Saeimas frakcijas vadītāja Juta Strīķe iepriekš publiski norādījusi, ka viennozīmīgi par šādām izmaiņām. Ievēlot Rīgas vai kādas citas pašvaldības domi «uz vienu gadu», jāņem vērā, ka tas būtu «priekšvēlēšanu, pēcvēlēšanu un atkal pirmsvēlēšanu periods». Politiķe vērsa uzmanību, ka pie pašreizējā regulējuma ievēlētajiem deputātiem būtu uzreiz jāsāk domāt par nākamajām vēlēšanām, kā arī tie būtu lieli izdevumi vēl vienām vēlēšanām 2021.gadā.

Nacionālās apvienības Visu Latvijai!Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL–TB/LNNK) politiķis, Saeimas deputāts Jānis Iesalnieks pirmdien pēc koalīcijas sanāksmes pauda, ka situācijā, kad Rīga desmit gadus «izsaimniekota», visticamāk, nav tādas superkomandas, kas situāciju var atrisināt viena gada laikā. Līdz ar to atbalstāmas izmaiņas, ka nav ik pa gadam jārīko vēlēšanas un lai būtu nedaudz vairāk kā pieci gadi Rīgas sakārtošanai, pauda politiķis.

Kā ziņots, grozījumi paredzēs jaunu kārtību, ja pašvaldības dome tiek atlaista, kad līdz tās pilnvaru beigām palikuši no deviņiem līdz 24 mēnešiem. Paredzēts noteikt, ka pēc atlaišanas jaunievēlētās domes pilnvaru laiku veidotu gan iepriekšējās domes atlikušais termiņš, gan arī pilnais četru gadu termiņš, kas paredzēts pēc kārtējām vēlēšanām.

Līdz Rīgas domes pilnvaru beigām pašlaik ir vairāk nekā deviņi mēneši un mazāk nekā 24 mēneši, tāpēc, kamēr šie apstākļi ir spēkā, Rīgas domes atlaišanas gadījumā uz pēc tam ievēlamo jauno domes sasaukumu attiektos šīs izmaiņas.


Pievienot komentāru

FKTK nosaka izņēmumus, kuros bankas drīkst apkalpot sankcionēto Lembergu

FKTK noteikusi gadījumus, kuros Latvijas finanšu tirgus dalībnieki drīkst apkalpot ASV sankcijām pakļauto Aivaru Lembergu un trīs ar viņu saistītās organizācijas.

Ministru prezidents ekonomikas ministram uzdod rast risinājumus dzīvojamā fonda jautājumā

«Gadiem nerisinātais novecojušā dzīvojamā fonda un nepietiekamo dzīvojamo platību jautājums skar lielu daļu mūsu sabiedrības. Tas kavē iedzīvotāju dzīves kvalitātes, sadzīves apstākļu uzlabošanos un ir steidzami jālabo.»

Martins Dukurs izcīna uzvaru Pasaules kausa piektajā posmā

Labākais Latvijas skeletonists Martins Dukurs piektdien, 17.janvārī, Austrijā izcīnījis uzvaru Pasaules kausa piektā posma sacensībās, Īglsas trasē izcīnot jau desmito panākumu pēc kārtas.

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasa no Irānas kompensācijas upuru tuviniekiem

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasījušas Irānai uzņemties pilnu atbildību par tās notriekšanu un izmaksāt kompensācijas upuru tuviniekiem.

Atlaistajiem LDz darbiniekiem sola piemeklēt piemērotākās vakances

NVA atlaistajiem VAS Latvijas dzelzceļš darbiniekiem piedāvās viņiem piemērotākās vakances, nepieciešamības gadījumā dodot iespēju arī pārkvalifikācijas, paaugstināt kvalifikāciju vai apgūt jaunu profesiju.

Pērn Pasažieru vilciens pārvadājis par 2% vairāk pasažieru

Aizvadītajā gadā AS Pasažieru vilciens kopumā pārvadājis 18,5 miljonus pasažieru, kas ir par 2,05% vairāk nekā 2018.gadā, informē uzņēmumā.

Ukrainas premjerministrs iesniedz atlūgumu pēc balss ieraksta nopludināšanas

Ukrainas premjerministrs Oleksijs Hončaruks ir iesniedzis atlūgumu no amata pēc tam, kad viņš ticis saistīts ar atklātībā nonākušu audio ierakstu, kur kāds vīrietis dzirdams kritizējam Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un viņa zināšanas ekonomikā.

Latvijā decembrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Augstāka inflācija pagājušajā mēnesī bijusi Ungārijā, Rumānijā, Slovākijā un Čehijā, Bulgārijā, Polijā, Nīderlandē un Lietuvā. Pēc Latvijas seko Slovēnija, Austrija, Luksemburga un Igaunija, Zviedrija, Francija un Vācija.

Igaunijā imigrācija turpina veidot iedzīvotāju skaita pieaugumu

Igaunijā pērn reģistrēts iedzīvotāju skaita pieaugums piekto gadu pēc kārtas un ir skaidrojams ar imigrāciju, liecina Igaunijas Statistikas pārvaldes dati par 2019.gadu.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos gaida vairāk nekā 35 000 dalībnieku

Svētku dalībnieku vidū būs gan Latvijas skolu, gan profesionālās izglītības iestāžu, gan mūzikas skolu audzēkņi, latviešu diasporas pārstāvji, kā arī bērni ar īpašām vajadzībām.

BNN pēta | Raunas ielas īpašumi: Klusais vietnieks ar «slepeno maku» Lemberga interesēs

Aizdomas, ka sankcionētais Aivars Lembergs «pārdevis» nekustamo īpašumu Raunas ielā 27, Rīgā, savai māsai «izskata pēc» vien. Tas varētu būt darīts, lai izvairītos no mantas konfiskācijas notiesājoša sprieduma gadījumā vai no iespējamā aresta uzlikšanas tai.

Dzēsts jau pirmais kūlas ugunsgrēks šajā gadā

Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad pirmais kūlas ugunsgrēks reģistrēts vairāk nekā mēnesi agrāk – 2019.gadā pirmais kūlas ugunsgrēks dzēsts 21.februārī Ugālē, kur pērnā zāle dega pushektāra platībā.

Austrālijā lietus palīdz apdzēst daļu ugunsgrēku

Austrālijas austrumus, kas cietuši apjomīgos un ilgos mežu ugunsgrēkos, ir sasnieguši lietus mākoņi. Ugunsdzēsēji pauduši cerību, ka lietus palīdzēs ierobežot liesmu izplatību.

Bordāns redz labus potenciālos AT priekšsēdētāja un ģenerālprokurora pēctečus

Redzu cilvēkus, kuri varētu godam mainīt Ģenerālprokuratūras un Augstākās tiesas darbības standartus, vaicāts, vai redz potenciālus kandidātus šo iestāžu vadībai.

Kariņš apstiprina naftas piegāžu iespēju Baltkrievijai caur Latviju

Pēc sarunas ar Lukašenko Kariņš žurnālistiem norādījis, ka abpusējo ekonomisko attiecību attīstīšanā pats loģiskākais ir pievērsties transportam un loģistikai, jo šajās nozarēs starp abām valstīm jau pastāv attiecības.

Nedēļas nogalē saglabāsies samērā silts laiks

Pūtīs mērens dienvidu, dienvidrietumu vējš, kas vietām brāzmās sasniegs 14 m/s. Gaisa temperatūra naktī būs 0…+5 grādu robežās, bet dienā termometra stabiņš pakāpsies līdz +3…+6 grādiem.

GKR palīdz gāzt Rīgas vicemērus un «pieliek punktu» līdzšinējai valdošajai koalīcijai

Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Anna Vladova un vietnieks Druvis Kleins ārkārtas sēdē zaudējuši savus amatus, jo par viņu gāšanu kopā ar opozīciju nobalsoja arī vairāki valdošajā koalīcijā esošās GKR deputāti

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu, tajā saskatot pārāk daudz nepilnību.

Latvijā mājokļu cenu kāpums trešajā ceturksnī bijis straujākais ES

Mājokļu cenas Latvijā pērn trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 13,5%, kas ir straujākais kāpums no 27 ES dalībvalstīm.

Krievijā apstiprina amatā Putina jauno premjerministru

Krievijas Valsts dome ceturtdien, 16.janvārī, apstiprinājusi valdības vadītāja amatā Mihailu Mišustinu, kura kandidatūru ierosinājis Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Pērn SEB banka izsniegusi studentiem kredītos izsniegusi 9,4 miljonus eiro

Pērn SEB banka studentiem piešķīrusi 1 469 aizdevumus ar valsts galvojumu un to kopsumma ir aptuveni 9,4 miljoni eiro, informē bankā.

Saeima pieņem paziņojumu par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību

Saeima ceturtdien, 16.janvārī, pieņēmusi paziņojumu par Latvijas okupāciju un Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību.

Latvijas dzelzceļš plāno atlaist 1 500 darbinieku

VAS Latvijas dzelzceļš līdz šā gada beigām plāno pārtraukt darba tiesiskās attiecības ar aptuveni 1 500 darbiniekiem.

Lietuvas vēlēšanu sliekšņa reformu aptur viena balss

Lietuvas vēlēšanu sistēmas reformēšanai valstī ir teju vispārējs atbalsts, taču mēģinājums pazemināt parlamenta vēlēšanu slieksni partijām no pieciem līdz trim procentiem šonedēļ cietis neveiksmi.

Mūrniece lūdz Dānijas vēstnieku rast risinājumu, lai Kristīne Misāne netiku izdota Dienvidāfrikas Republikai

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece informējusi Dānijas vēstnieku Latvijā par Saeimas lēmumu par Kristīnes Misānes tiesību aizsardzību un lūgusi Dāniju sniegt atbalstu, lai Misāne netiktu izdota Dienvidāfrikas Republikai kriminālvajāšanai.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!