Konkurences padome atklāj karteļa vienošanos privātā iepirkumā; ES fondu nauda jāatmaksā

Konkurences padome (KP) 4.augustā pieņēmusi lēmumu, kurā konstatēja, būvniecības uzņēmumu SIA PK Serviss, SIA Koro būve un SIA Tavs laikmets aizliegtu vienošanos par dalības nosacījumiem privātā iepirkumā, otrdien, 16.augustā, preses konferencē paziņoja KP.

Pārkāpums izpaudās kā aizliegta vienošanās privātā pasūtītāja SIA Lyngson organizētajā un Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansētā projekta ietvaros, karteļu dalībniekiem savstarpēji apmainoties ar informāciju un vienojoties par dalības noteikumiem iepirkumā.

Objekts, uz kuru ir attiecināms finansējums, ir ražošanas ēka Olainē, kas jau ir uzbūvēta.

Konstatētais pārkāpums ietekmēja Eiropas Savienības struktūrfondu piešķirto līdzekļu taisnīgu un tiesisku izlietošanu 780 733,12 eiro apmērā. Nauda tika atmaksāta ES fondam.

Kartelī iesaistīto dalībnieku darbību rezultātā SIA Lyngson saņēma saskaņotus, nevis patiesas konkurences apstākļos gatavotus piedāvājumus. Pretendenti apmainījās ar komerciāli sensitīvu informāciju par vienas vienības izmaksām, tādējādi izslēdzot konkurenci iepirkumā konkurentu starpā.

Kā informē KP, SIA PK Serviss bija vienojies ar pasūtītāju par iepriekš sarunātu uzvaru konkrētajā iepirkumā.

«Viss notika klasiski – kā ierastā karteļa gadījumā,» konferencē sacīja KP Aizliegtu vienošanos departamenta direktore Ieva Šmite.

Viņa pastāstīja, ka būvniecības uzņēmumi savā starpā vienojās par dalības noteikumiem iepirkumā, kas izpaudās, SIA PK Serviss sagatavojot gan SIA Koro būve, gan SIA Tavs laikmets finanšu piedāvājumus, kuri tika iesniegti kā aizsega piedāvājumi bez patiesas vēlmes konkurēt un uzvarēt iepirkumā.

Šmite sacīja, ka izmeklēšanas laikā noskaidrojies, ka PK Serviss un Lyngson jau iepriekš bija vienojušies par ražotnes būvniecību, bet tad radusies iespēja projektam piesaistīt ES finansējumu, tāpēc nolemts rīkot fiktīvu iepirkumu. 

Šmite skaidroja, ka izmeklēšanas gaitā no kartelī iesaistīto uzņēmumu un pasūtītāja e-pasta sarakstes atklāts, ka iepirkumā varētu būt bijis vismaz viens cits pretendents, kura piedāvājums būtu par 142 000 eiro lētāks nekā PK Serviss piedāvājums.

Kā informē KP, izpētes laikā tika secināts, ka pasūtītājs iepirkuma organizēšanu neveica pastāvīgi. Respketīvi, SIA Lyngson sarunāto iepirkuma uzvarētāju SIA PK Serviss informēja gan par potenciālajiem pretendentiem, gan piesaistīja iepirkuma nolikuma pielikumā esošās finanšu piedāvājuma formas sagatavošanā.

Tāpat karteļa dalībnieks SIA PK Serviss konsultēja pasūtītāju SIA Lyngson par to, kā iespējams noraidīt citu pretendentu iesniegtos piedāvājumus.

Lai arī izmeklēšanā tika vērtēta atrastā 2019.gada savstarpējā e-pasta sarakste starp pasūtītāju un SIA PK Serviss, tā nekonstatēja pasūtītāja dalību vai atbalstu karteļa lēmumā.

Tomēr vienlaikus, pamatojoties uz procesuālo darbību rezultātā iegūto informāciju un pirmšķietamajām bažām, ka iepirkums nav rīkots atbilstoši tiesību normām, KP sadarbojās ar tiesībsargājošām iestādēm, sniedzot lietas izpētes laikā iegūto informāciju.

Ņemot vērā minēto, Eiropas prokuratūra uzsāka kriminālprocesu, kā rezultātā pasūtītājs – SIA Lyngston – veica ES saņemtā līdzfinansējuma atmaksu 780 733,12 eiro apmērā.

Pārkāpumā iesaistītajiem uzņēmumiem KP ir piemērojusi naudas sodus, kas aprēķināti procentos no uzņēmumu iepriekšējā finanšu gada neto apgrozījuma.

«Šī karteļa lieta ir signāls privātajiem uzņēmumiem, ka konkurences tiesības ir attiecināmas uz viņu iepirkumiem arī. Kā redzams, karteļi un aizdomīgas situācijas nav tikai publiskos iepirkumos, bet arī privātos,» preses konferencē sacīja Finanšu ministrijas ES fondu revīzijas departamenta direktore Nata Lasmane.

Kā atzina KP, izmeklēšanas gaitā palīdzēja tas, ka divi no trim kartelī iesaistītajiem uzņēmumiem – SIA PK Serviss un SIA Tavs laikmets sadarbojās un atzina savu vainu. Tādējādi tika izbeigts tiesiskais strīds lietā, uzņēmumiem piekrītot KP konstatētajiem faktiem, kā arī apņemoties nepārsūdzēt KP lēmumu.

Savukārt uzņēmums SIA Koro būve neslēdza izlīgumu ar KP.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas