Kopējais zāļu realizācijas apjoms Latvijā pērn sasniedzis teju 375 miljonus eiro

Pērn kopējais zāļu realizācijas apjoms Latvijā sasniedza teju 375 miljonus eiro ar pievienotās vērtības nodokli (PVN), liecina Zāļu valsts aģentūras (ZVA) ikgadējais pārskats Zāļu patēriņa statistika, kurā ietverti dati par zāļu patēriņu Latvijā no 2012. līdz 2016.gadam.

Recepšu un bezrecepšu zāļu patēriņa attiecība pēc realizācijas apjoma eiro pērn bijusi līdzīga kā iepriekšējos gados – 82% no tirgus veidoja recepšu zāles, savukārt 18% – bezrecepšu zāles.

Saskaņā ar ZVA apkopotajiem datiem 2016.gadā turpināja pieaugt arī Latvijā realizēto nereģistrēto* zāļu patēriņš, salīdzinot ar 2015.gadu, kad par 27% palielinājies realizēto zāļu iepakojumu skaits un par 34% – realizācijas apjoms eiro, vēsta aģentūras dati.

Kopš 2012.gada pieaudzis gan Latvijā licencēto, gan Latvijā atzīto Eiropas Ekonomikas zonu (EEZ) valstīs licencēto lieltirgotavu skaits. 2016. gadā Latvijā darbojās 84 zāļu lieltirgotavas.

Analizējot zāļu patēriņu 2016.gadā sadalījumā pēc organisma orgānu vai sistēmas, uz kuru zāles iedarbojas, jāatzīmē, ka pirmo reizi visvairāk patērētā zāļu grupa pēc realizācijas apjoma eiro bija sistēmiski lietojamie pretinfekcijas līdzekļi. Iepriekšējos gados lielāko tirgus daļu veidoja sirds un asinsvadu (kardiovaskulārās) sistēmas slimību ārstēšanai paredzētās zāles, norāda aģentūras pārstāvis.

Latvijas ražotāji pērn realizēja zāles par 17 miljoniem eiro. Kopš 2012.gada Latvijas ražotāju zāļu realizācijas apjoms ir palielinājies aptuveni par četriem miljoniem eiro. Visvairāk pārdotās Latvijas ražotāju zāles 2016.gadā gan pēc realizācijas apjoma eiro, gan pēc iepakojumu skaita bija aktīvo vielu meldonijs saturošas zāles, informē aģentūra.

Būtiski atzīmēt, ka valdība turpmāk neskatīs jautājumus par samazinātā PVN atcelšanu medikamentiem, bet meklēs citus risinājums veselības nozares finansēšanai, tā otrdien, 18.aprīlī, pēc koalīcijas partneru sēdes atzina premjers Māris Kučinskis (ZZS), iepriekš akcentēja BNN.

Viņš stāstīja, ka samazinātā PVN atcelšana medikamentiem bija Latvijas Darba devēju konfederācijas priekšlikums, ko izvērtēja Veselības ministrija un secināja, ka šāds priekšlikums nav atbalstāms.

*Ārvalstīs reģistrētas zāles, kuru izplatīšanai Latvijā Zāļu valsts aģentūra izsniegusi izplatīšanas atļauju.

225.000.224.680

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas