bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 19.01.2020 | Vārda dienas: Alnis, Andulis
LatviaLatvija

KP: Banku konkurencei par labu nenāk zemā patērētāju mobilitāte

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUKonkurences padome (KP) banku klientu mobilitātes tirgus uzraudzībā konstatējusi, ka vairums Latvijas patērētāju bankas nomaiņu uzskata par dārgu, sarežģītu un laikietilpīgu procedūru un tāpēc nemeklē cenas un kvalitātes ziņā pievilcīgākus piedāvājumus. Savukārt zemā patērētāju mobilitāte neveicina banku savstarpējo konkurenci cīņā par jauniem klientiem.

KP uzraudzības laikā veiktajā iedzīvotāju aptaujā vairāk nekā puse – 52% – no 500 respondentiem atzina, ka uztur kontus vairākās bankās un nevēlas veikt nepieciešamās darbības, lai pilnībā pārslēgtos starp bankām.

Tikai 26% respondentu pēdējo piecu gadu laikā ir mainījuši banku, kurā izmanto ikdienas pakalpojumus. Vienlaikus arī uzraudzībā pētīto banku klientu skaita izmaiņu dinamika pa gadiem neliecina par būtisku patērētāju aktivitāti bankas pakalpojumu sniedzēja maiņā, secina padomē.

Respondenti norādīja, ka, apsverot bankas maiņu, tie par būtiskākajiem šķēršļiem uzskata kredītu esamību, pārslēgšanās izmaksas, banku piedāvātos īpašos piedāvājumus, filiāļu un bankomātu fizisko pieejamību, kā arī laiku, lai sagatavotu nepieciešamos dokumentus.

KP guva apstiprinājumu, ka pakalpojumu sniedzēja maiņu aktīvāk veic klienti, kuriem nav ilgtermiņa saistību ar banku. Analizējot banku kredītu standartlīgumus, KP nekonstatēja tiešus klientu mobilitāti kavējošus noteikumus.

Aptaujātie klienti atzina, ka noslēgto ilgtermiņa kredītlīgumu gadījumā pārslēgšanos uz citu banku var kavēt noteikumi par likmēm un papildu pakalpojumiem, par kuriem tiek panākta vienošanās individuāli ar klientiem, piemēram, par uzkrājumiem 3.pensiju līmenī.

KP pārliecinājās, ka pakalpojumu komplektu iegāde, īpaši ilgtermiņa saistību gadījumā, var apgrūtināt ātru un vieglu klientu pāreju uz citu banku. Turklāt komplekti starp bankām atšķiras, un tie var būt individualizēti, kā rezultātā patērētājiem var nebūt pilnīgas izpratnes par patiesajām katra pakalpojuma izmaksām.

«Ieguvumu aprēķināšanu bankas nomaiņas gadījumā apgrūtina arī informācijas trūkums par izmaksām saistībā ar citiem pakalpojumiem. Veicot aprēķinus, KP secināja, ka, klientam bez kredītsaistībām pārslēdzoties uz izmaksu ziņā lētāku banku, maksa par minimālajiem pakalpojumiem – norēķinu kontu, internetbanku, debetkarti un pārskaitījumiem eiro valūtā – gadā samazinātos par līdz pat 38,5%,» stāsta padomē.

KP ieskatā, bankām būtu jānodrošina klientiem iespēja noskaidrot gan kopējo maksājumu apmēru par izmantotajiem pakalpojumiem, gan arī detalizētu informāciju par konkrētiem pakalpojumiem, piemēram, nodrošinot aprēķināšanas iespēju internetbankā vai sniedzot šādu informāciju pēc klienta pieprasījuma.

Eiropas Savienībā, t.sk. Latvijā, kopš 2009. gada pastāv vienotie principi, kas atvieglo klientu maksājumu attiecību pārcelšanas procedūru.

Tajā pašā laikā KP konstatēja, ka bankas nepopularizē klientu iespēju atvieglotā kārtībā mainīt pakalpojumu sniedzēju. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ klienti uzskata, ka bankas nomaiņa ir sarežģīts process, un tāpēc izvēlas šādu darbību neveikt. Lai veicinātu patērētāju mobilitāti un konkurenci starp bankām, KP aicina Finanšu nozares asociāciju un bankas izglītot sabiedrību un popularizēt atviegloto kontu maiņas procedūru, kā arī ieguvumus no tās.

Starp mobilitāti kavējošiem faktoriem klienti min laiku, ko nepieciešams patērēt bankas maiņas gadījumā. KP novēro, ka aizvien vairāk rodas dažādas iespējas, kā klientu droši identificēt arī attālināti, tomēr pastāvošie noteikumi ierobežo šādu iespēju izmantošanu.

Lai to mainītu un attiecīgi mazinātu nepieciešamos resursus bankas maiņas gadījumā, KP ierosina Finanšu un kapitāla tirgus komisijai aktualizēt normatīvos aktus. Tāpat būtu nepieciešams paplašināt arī kontu nomaiņas iespējas klientiem, kuriem ir kredītsaistības, t.sk. jaunajai bankai uzņemoties aktīvāku lomu klienta pārejas nosacījumu skaņošanā ar līdzšinējo kredītiestādi, skaidro padomē.

Tāpat, KP ieskatā, mobilitāti veicinātu iespēja klientiem bankas nomaiņas gadījumā saglabāt savu esošo konta numuru, līdzīgi kā tas ir ar mobilo sakaru operatoru maiņu.

Šāda kārtība mazinātu neērtības un ietaupītu laiku, kas nepieciešams, aktualizējot informāciju par bankas konta maiņu, piemēram, darba devējam, norāda padomē.

KP norāda, ka patērētāju mobilitāte ir nozīmīgs konkurences elements, kas var ietekmēt gan kredītiestāžu piedāvāto pakalpojumu klāstu, gan cenas, un aicina patērētājus būt prasīgākiem un aktīvākiem, izvēloties sev piemērotāko bankas pakalpojumu sniedzēju.

KP banku klientu mobilitātes tirgus uzraudzību uzsāka 2017.gadā, un tās mērķis bija noskaidrot banku klientiem būtiskākos mobilitāti ietekmējošos faktorus, un izvērtēt to ietekmi uz klientu vēlmi mainīt bankas pakalpojumu sniedzēju. KP pateicas visiem aptaujas respondentiem par sniegtajām atbildēm.


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Publicē iesaukuma sarakstus, policija meklē bērna nolaupītāju, cietumsods Krievijas spiegam paliek

Lietuvā aizvadītās nedēļas svarīgākie notikumi ziņas bija policijas rīcība iespējama bērna nolaupītāja atrašanai, obligātā dienesta jauniesaucamo saraksta publicēšana, septiņu gadu soda saglabāšana Krievijas spiegam un Baltkrievijas vēršanās ar lūgumu pēc naftas Lietuvā.

FKTK nosaka izņēmumus, kuros bankas drīkst apkalpot sankcionēto Lembergu

FKTK noteikusi gadījumus, kuros Latvijas finanšu tirgus dalībnieki drīkst apkalpot ASV sankcijām pakļauto Aivaru Lembergu un trīs ar viņu saistītās organizācijas.

Ministru prezidents ekonomikas ministram uzdod rast risinājumus dzīvojamā fonda jautājumā

«Gadiem nerisinātais novecojušā dzīvojamā fonda un nepietiekamo dzīvojamo platību jautājums skar lielu daļu mūsu sabiedrības. Tas kavē iedzīvotāju dzīves kvalitātes, sadzīves apstākļu uzlabošanos un ir steidzami jālabo.»

Martins Dukurs izcīna uzvaru Pasaules kausa piektajā posmā

Labākais Latvijas skeletonists Martins Dukurs piektdien, 17.janvārī, Austrijā izcīnījis uzvaru Pasaules kausa piektā posma sacensībās, Īglsas trasē izcīnot jau desmito panākumu pēc kārtas.

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasa no Irānas kompensācijas upuru tuviniekiem

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasījušas Irānai uzņemties pilnu atbildību par tās notriekšanu un izmaksāt kompensācijas upuru tuviniekiem.

Atlaistajiem LDz darbiniekiem sola piemeklēt piemērotākās vakances

NVA atlaistajiem VAS Latvijas dzelzceļš darbiniekiem piedāvās viņiem piemērotākās vakances, nepieciešamības gadījumā dodot iespēju arī pārkvalifikācijas, paaugstināt kvalifikāciju vai apgūt jaunu profesiju.

Pērn Pasažieru vilciens pārvadājis par 2% vairāk pasažieru

Aizvadītajā gadā AS Pasažieru vilciens kopumā pārvadājis 18,5 miljonus pasažieru, kas ir par 2,05% vairāk nekā 2018.gadā, informē uzņēmumā.

Ukrainas premjerministrs iesniedz atlūgumu pēc balss ieraksta nopludināšanas

Ukrainas premjerministrs Oleksijs Hončaruks ir iesniedzis atlūgumu no amata pēc tam, kad viņš ticis saistīts ar atklātībā nonākušu audio ierakstu, kur kāds vīrietis dzirdams kritizējam Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un viņa zināšanas ekonomikā.

Latvijā decembrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Augstāka inflācija pagājušajā mēnesī bijusi Ungārijā, Rumānijā, Slovākijā un Čehijā, Bulgārijā, Polijā, Nīderlandē un Lietuvā. Pēc Latvijas seko Slovēnija, Austrija, Luksemburga un Igaunija, Zviedrija, Francija un Vācija.

Igaunijā imigrācija turpina veidot iedzīvotāju skaita pieaugumu

Igaunijā pērn reģistrēts iedzīvotāju skaita pieaugums piekto gadu pēc kārtas un ir skaidrojams ar imigrāciju, liecina Igaunijas Statistikas pārvaldes dati par 2019.gadu.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos gaida vairāk nekā 35 000 dalībnieku

Svētku dalībnieku vidū būs gan Latvijas skolu, gan profesionālās izglītības iestāžu, gan mūzikas skolu audzēkņi, latviešu diasporas pārstāvji, kā arī bērni ar īpašām vajadzībām.

BNN pēta | Raunas ielas īpašumi: Klusais vietnieks ar «slepeno maku» Lemberga interesēs

Aizdomas, ka sankcionētais Aivars Lembergs «pārdevis» nekustamo īpašumu Raunas ielā 27, Rīgā, savai māsai «izskata pēc» vien. Tas varētu būt darīts, lai izvairītos no mantas konfiskācijas notiesājoša sprieduma gadījumā vai no iespējamā aresta uzlikšanas tai.

Dzēsts jau pirmais kūlas ugunsgrēks šajā gadā

Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad pirmais kūlas ugunsgrēks reģistrēts vairāk nekā mēnesi agrāk – 2019.gadā pirmais kūlas ugunsgrēks dzēsts 21.februārī Ugālē, kur pērnā zāle dega pushektāra platībā.

Austrālijā lietus palīdz apdzēst daļu ugunsgrēku

Austrālijas austrumus, kas cietuši apjomīgos un ilgos mežu ugunsgrēkos, ir sasnieguši lietus mākoņi. Ugunsdzēsēji pauduši cerību, ka lietus palīdzēs ierobežot liesmu izplatību.

Bordāns redz labus potenciālos AT priekšsēdētāja un ģenerālprokurora pēctečus

Redzu cilvēkus, kuri varētu godam mainīt Ģenerālprokuratūras un Augstākās tiesas darbības standartus, vaicāts, vai redz potenciālus kandidātus šo iestāžu vadībai.

Kariņš apstiprina naftas piegāžu iespēju Baltkrievijai caur Latviju

Pēc sarunas ar Lukašenko Kariņš žurnālistiem norādījis, ka abpusējo ekonomisko attiecību attīstīšanā pats loģiskākais ir pievērsties transportam un loģistikai, jo šajās nozarēs starp abām valstīm jau pastāv attiecības.

Nedēļas nogalē saglabāsies samērā silts laiks

Pūtīs mērens dienvidu, dienvidrietumu vējš, kas vietām brāzmās sasniegs 14 m/s. Gaisa temperatūra naktī būs 0…+5 grādu robežās, bet dienā termometra stabiņš pakāpsies līdz +3…+6 grādiem.

GKR palīdz gāzt Rīgas vicemērus un «pieliek punktu» līdzšinējai valdošajai koalīcijai

Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Anna Vladova un vietnieks Druvis Kleins ārkārtas sēdē zaudējuši savus amatus, jo par viņu gāšanu kopā ar opozīciju nobalsoja arī vairāki valdošajā koalīcijā esošās GKR deputāti

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu, tajā saskatot pārāk daudz nepilnību.

Latvijā mājokļu cenu kāpums trešajā ceturksnī bijis straujākais ES

Mājokļu cenas Latvijā pērn trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 13,5%, kas ir straujākais kāpums no 27 ES dalībvalstīm.

Krievijā apstiprina amatā Putina jauno premjerministru

Krievijas Valsts dome ceturtdien, 16.janvārī, apstiprinājusi valdības vadītāja amatā Mihailu Mišustinu, kura kandidatūru ierosinājis Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Pērn SEB banka izsniegusi studentiem kredītos izsniegusi 9,4 miljonus eiro

Pērn SEB banka studentiem piešķīrusi 1 469 aizdevumus ar valsts galvojumu un to kopsumma ir aptuveni 9,4 miljoni eiro, informē bankā.

Saeima pieņem paziņojumu par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību

Saeima ceturtdien, 16.janvārī, pieņēmusi paziņojumu par Latvijas okupāciju un Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību.

Latvijas dzelzceļš plāno atlaist 1 500 darbinieku

VAS Latvijas dzelzceļš līdz šā gada beigām plāno pārtraukt darba tiesiskās attiecības ar aptuveni 1 500 darbiniekiem.

Lietuvas vēlēšanu sliekšņa reformu aptur viena balss

Lietuvas vēlēšanu sistēmas reformēšanai valstī ir teju vispārējs atbalsts, taču mēģinājums pazemināt parlamenta vēlēšanu slieksni partijām no pieciem līdz trim procentiem šonedēļ cietis neveiksmi.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!