KP prioritāte 2020.gadam – valsts, pašvaldību un to uzņēmumu darbības uzraudzība

Konkurences padome (KP) kā vienu no savām 2020.gada prioritātēm min publisku personu – valsts, pašvaldības un to kapitālsabiedrību – darbību uzraudzību tirgū.

Padomē uzsver, ka laicīga konkurences tiesību pārkāpumu pamanīšana un novēršana ir nemainīga iestādes prioritāte.

Šogad iecerēts turpināt izmeklēt iepriekš uzsāktās apjomīgās lietas – iespējamo būvniecības uzņēmumu karteli, Rīgas pilsētas atkritumu apsaimniekošanas jeb t.s. AS Tīrīga lietu, kā arī iespējamo dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu dzelzceļa kravu pārvadājumu tirgū.

KP atgādina, ka pirmreizēju un maznozīmīgu pārkāpumu gadījumos turpinās «konsultē vispirms» principu – izmantos brīdinājumus, pārrunas un publiskus aizrādījumus.

KP atgādina, ka no 2020.gada 1.janvāra publiskām personām – valstij, pašvaldībām un tām piederošām kapitālsabiedrībām – liegts pārkāpt vienlīdzīgas konkurences principus, nepamatoti ierobežojot privātajiem uzņēmējiem iespēju darboties tirgū. Likums paredz, ka gadījumā, ja publiskas personas vai tām piederošās kapitālsabiedrības kavēs konkurenci, KP veiks pārrunas. Ja pārrunas būs nesekmīgas, padome būs tiesīga uzlikt pienākumu novērst konkurences kavējumu. Ja pašvaldība šo pienākumu neievēros, KP varēs piemērot naudas sodu līdz trim procentiem no kapitālsabiedrības pēdējā finanšu gada neto apgrozījuma.

Papildus tam valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībām reizi piecos gados ir jāiesniedz KP izvērtējums par to komercdarbības pamatotību, un vairums pēdējo izvērtējumu veikušas 2015.gada beigās. Tāpēc šogad KP sagaida intensīvu konsultāciju un atzinumu sniegšanas darbs atbilstoši Valsts pārvaldes iekārtas likuma 88.panta piemērošanai.

Lai novērstu konkurences šķēršļus nozaru regulējumā, KP pievērsīs pastiprinātu uzmanību dažādām nozarēm, tajā skaitā atkritumu apsaimniekošanai un farmācijai, sola iestādē.

2020.gads ir KP trīsgadu darbības stratēģijas (2020. – 2023.g.) izpildes pirmais gads un iestāde trīsgadu stratēģiskajam ciklam definējusi divas pamatprioritātes – efektivizēt konkurences uzraudzību un pārkāpumu izmeklēšanu nozīmīgās nozarēs un veicināt izpratni par godīgas konkurences radītiem ieguvumiem sabiedrībā.

Lasiet arī: Konkurences padome: Tikai 41% no Latvijā patērētā alus ražo šeit uz vietas

Iestāde prioritārās nozares un būtiskākās konkurences vides problēmas, kuru novēršanai nepieciešams rast risinājumu, formulē balstoties uz nozaru un uzņēmējdarbības vidē konstatētajām tendencēm un izaicinājumiem, kā arī iestādes iepriekšējo darba plānu izpildi un resursu iespējām.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas