KP soda ziņu aģentūras LETA īpašnieku par apvienošanās regulējuma pārkāpšanu

Konkurences padome (KP) 18.janvārī piemērojusi ziņu aģentūras SIA LETA īpašniekam, Igaunijā reģistrētam uzņēmumam OÜ MM Grupp 32 200 eiro naudas sodu. OÜ MM Grupp un SIA LETA apvienošanās ziņojuma izvērtēšanas laikā Igaunijas uzņēmums nesniedza KP būtisku informāciju par darbinieku apjomīgu pieņemšanu no nodalītajām sabiedrībām un attiecīgi liedza iestādei izdarīt objektīvus apsvērumus par tirgus struktūras iespējamām izmaiņām, BNN noskaidroja no KP.

2015.gadā KP pieņēma atļaujošu lēmumu OÜ MM Grupp iegādāties ziņu aģentūras pakalpojumu sniedzēju SIA LETA. Pirms apvienošanās ziņojuma iesniegšanas igauņu uzņēmumam bija piederējuši SIA LETA konkurenti – SIA BNS-Latvija un SIA Mediju Monitorings. Darījuma īstenošanas gadījumā apvienotos divas vienīgās ziņu aģentūras Latvijā un izveidotos monopolstāvoklis. Tāpēc OÜ MM Grupp strukturāli nodalīja SIA BNS-Latvija un SIA Mediju Monitorings, uzņēmumus pārdodot trešajai personai – igauņu uzņēmumam OÜ AMP Investeeringud.

KP konstatēja, ka, neskatoties uz SIA BNS-Latvija un SIA Mediju monitorings nodalīšanu, apvienošanās darījuma izvērtēšanas laikā SIA LETA pieņēma darbā 79 % jeb 30 SIA BNS-Latvija un 94 % jeb 16 SIA Mediju Monitorings darbiniekus. Lielākā daļa no šīm personām jaunas darba tiesiskās attiecības uzsāka nākamajā dienā pēc iepriekšējo izbeigšanas.

SIA BNS-Latvija gada pārskati liecina, ka lielākā daļa jeb divas trešdaļas līdz trīs ceturtdaļas no uzņēmuma izmaksām ir saistītas ar personālu. Tādējādi KP secina, ka ziņu aģentūrās strādājošie darbinieki ir svarīgākais ekonomiskās darbības resurss, kas ir nozīmīgs ziņu aģentūru konkurētspējai un pastāvēšanai tirgū.

Saskaņā ar Apvienošanās noteikumiem ziņojuma iesniedzējam ir pienākums gan pirms ziņojuma iesniegšanas, gan tā izvērtēšanas laikā sniegt KP visu informāciju, kas ir tā rīcībā un kas pilnībā atklāj apvienošanās darījuma būtību un nozīmīgākos posmus, lai iestāde var pieņemt objektīvu un tirgus konkurences struktūras saglabāšanai labvēlīgāko lēmumu. KP konstatēja – lai arī MM Grupp nodalīja uzņēmumus trešajai personai, tas ziņojuma izskatīšanas laikā no atsavināmajiem uzņēmumiem pārvirzīja uz SIA LETA svarīgāko resursu, proti, lielāko daļu nodalīto uzņēmumu darbinieku.

Apvienošanās noteikumu pārkāpums, neziņojot par apvienošanās darījuma apstākļu un faktu izmaiņām, liedza iestādei izdarīt objektīvus apsvērumus par tirgus struktūras saglabāšanos ziņu aģentūru pakalpojumu tirgū Latvijā. Saskaņā ar apvienošanās regulējumu MM Grupp īstenoja apvienošanos pretēji KP 2015.gadā pieņemtajam atļaujošajam lēmumu iegādāties SIA LETA, par ko Igaunijā reģistrētajam uzņēmumam piemērots 32 200 eiro naudas sods.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas