KPMG pētījums: Ģimenes uzņēmumi Latvijā optimistiskāki nekā Eiropā kopumā

Neskatoties uz mēreno ekonomikas izaugsmi un politiskajām neskaidrībām Eiropā, ģimenes uzņēmumi Latvijā un Eiropā kopumā jūtas pārliecinoši par savām nākotnes izredzēm, liecina jaunākais starptautiskās biznesa konsultāciju kompānijas KPMG ģimenes biznesu monitoringa pētījums (Eiropas ģimenes biznesu barometrs).

Latvijā teju gandrīz visiem aptaujātajiem ģimenes uzņēmumiem bija pārliecinošs skatījums par nākotni, kamēr Eiropā kopumā šāds pozitīvs redzējums bija 72% respondentu. «Salīdzinoši augstāks Latvijas uzņēmēju optimisms skaidrojams ar Latvijas ekonomikas izaugsmi, kas, lai arī ir palēninājusies, tomēr joprojām apsteidz Eiropas valstu vairākumu. Tāpat Latvijas ģimenes uzņēmumi ir vairāk vērsti uz iekšējo tirgu, kas tos padara mazāk jutīgus pret svārstībām citos Eiropas tirgos,» norāda KPMG Baltics korporatīvo finanšu pakalpojumu vadītājs Gints Sloka.

Pētījums liecina, ka ģimenes uzņēmumi labprātāk izvēlas stabilitāti un ilgtermiņa izaugsmi, nevis tiecas pēc ātrām un mazāk stabilām iespējām palielināt savus biznesa apjomus. «Šajā gadījumā gan stabilitāti nevajadzētu jaukt ar stagnāciju,» uzsver Sloka.

Viņš norāda, ka bieži, izvēloties mērenu riska toleranci, ģimenes uzņēmumi ilgtermiņā tiecas pēc augstāka ienesīguma, nevis apgrozījuma pieauguma. «57% no Eiropā aptaujātajiem ģimenes uzņēmumiem kā savu mērķi minēja pelnītspējas uzlabošanu, kamēr tikai 34% uzskatīja, ka jāpalielina apgrozījums. Arī Latvijas ģimenes uzņēmumi savās atbildēs priekšroku deva tieši rentabilitātes, nevis apgrozījuma palielināšanai, skaidro Sloka.

Tomēr, atšķirībā no Eiropas, kā svarīgāku pat par rentabilitāti Latvijā aptaujātie ģimenes uzņēmumi uzskata darbības un eksporta paplašināšanu ārpus vietējā tirgus – vairākums aptaujāto ģimenes uzņēmumu Latvijā nosauca šo kā prioritāti nākamajiem diviem gadiem.

Eiropā kopumā tikmēr jaunu tirgu apgūšanu un eksporta palielināšanu kā būtisku minēja vien 20% aptaujāto ģimenes uzņēmumu. «Latvijas uzņēmēju lielāka interese par eksportu varētu būt skaidrojama ar salīdzinoši mazo vietējo tirgu un vēlmi diversificēt savu darbību,» pauž Sloka.

Kā galvenie šķēršļi ģimenes uzņēmumu ilgtermiņa panākumiem Eiropā tiek minēti talantīgu darbinieku trūkums, nestabilā politiskā vide, paaugstināta konkurence un rentabilitātes samazināšanās. Latvijas ģimenes uzņēmumi arī atsaucas uz apsīkušo rentabilitāti un «cīņu par talantiem», tomēr kā visbūtiskākos izaicinājumus min paaugstinātas darbinieku izmaksas un nodokļu slogu. Latvijā aptaujātie uzņēmumi vēlētos stabilāku un paredzamāku nodokļu regulējumu, kā arī samazinātu administratīvo slogu, kas kopumā veicinātu biznesa izaugsmes iespējas.

Kā galveno savas darbības principu liela daļa respondentu Eiropā un Latvijā nemainīgi min sava uzņēmuma kultūru un vērtības, kā arī elastību un ātrumu lēmumu pieņemšanā. Salīdzinot ar citiem uzņēmumu veidiem, lēmumi ģimenes uzņēmumos tiek pieņemti ātrāk un efektīvāk, kas ļauj dinamiskāk reaģēt uz dažādiem pavērsieniem tirgū un likumdošanā. Atsevišķās situācijās tieši efektīva un ātra lēmuma pieņemšana ļauj būt «soli priekšā» citiem konkurējošiem uzņēmumiem.

«Palikt uzticīgam savas ģimenes paaudzēs mantotajām biznesa vērtībām bieži ir ļoti nozīmīgs uzņēmējdarbības stratēģijas pamatprincips,» atklāj Sloka.

Viņš skaidro, ka ļoti bieži ģimenes uzņēmumi ilgtermiņā ir veiksmīgāki, jo ikdienas darbā balstās uz ģimenes uzņēmuma pieredzi un vērtībām, nevis akli seko jaunākajām tendencēm, iepriekš tās pienācīgi neizvērtējot. «Tas gan nenozīmē, ka ģimenes uzņēmumi ir mazāk kreatīvi un inovatīvi. Tieši otrādi – ģimenes uzņēmumi bieži vien spēj kreatīvus risinājumus identificēt un ieviest dzīvē efektīvāk un ātrāk. Svarīgi šiem uzņēmumiem ir «palikt uzticīgiem sev» un savas inovācijas veidot atbilstoši uzņēmuma tradīcijām,» uzsver Sloka.

Pētījumā ir apkopota informācija par ģimenes uzņēmumiem 42 Eiropas un pasaules valstīs. 

Ref:224.000.103.809

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas