bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 08.04.2020 | Vārda dienas: Dana, Dans, Danute, Edgars
LithuaniaLietuva

Krievija ar droniem izspiego Lietuvu, vāc datus raķešu vajadzībām, tā izlūkdienesti

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ilustratīvs attēls

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Krievija ar radiovadāmiem lidaparātiem veic novērojumus Lietuvas teritorijā, un notiek mēģinājumi vākt kartogrāfiskus datus Krievijas Bruņoto spēku raķešsistēmu vajadzībām, tā Lietuvas izlūkdienesti secinājuši Nacionālo Apdraudējumu novērtējumā 2019.

Ziņojumu, kas laists klajā šonedēļ, sagatavojis Lietuvas Valsts Drošības departaments un Lietuvas Nacionālās Aizsardzības ministrijas Otrais Izmeklēšanas departaments.

Galvenos draudus valsts drošībai, kā ierasts, rada Krievija, bet ziņojumā pirmoreiz uzsvērtas Ķīnas izlūkdienestu darbības Lietuvā, kas iestāžu vērtējumā kļuvušas arvien agresīvākas.

Lietuvas izlūkdienesti konstatējuši, ka Krievija veic novērojumus Lietuvas teritorijā, izmantojot radiovadāmus lidaparātus, ko Kremlis lieto arī karadarbības zonās Ukrainas austrumos, Sīrijā un Lībijā.

«Šī ir jauna tendence. Šie nav bezpilota lidaparāti konflikta zonā. Tā ir Krievijas izlūkdienestu darbība, ko tie veic miera laikā suverēnas valsts teritorijā, NATO dalībvalsts teritorijā,» tā žurnālistiem Seimā otrdien, 5.februārī, skaidrojis pulkvedis Remigijs Baltrēns (Remigijus Baltrėnas), kurš vada militārās izlūkošanas dienestu, Otro izmeklēšanas departamentu.

Preses konferencē par drošības ziņojumu tika rādītas arī Krievijas lidaparāta fotogrāfijas un skaidrots, ka Krievijas armija šādus lidaparātus izmantojot aktīvās karadarbības zonās Krievijas un Krievijai lojālo militāro vienību atbalstam.

Lietuvas Valsts Drošības departaments savukārt pavēstījis, ka ir nesen novērsis, ka lietuviešu uzņēmumā ieguldījumus veic kāds, ar Krievijas bruņoto spēku apgādi saistīts holdinga uzņēmums, pastāvot iespējai, ka lietuviešu uzņēmums varētu tikt izmantots, lai vāktu kartogrāfiskus datus kaimiņvalsts bruņoto spēku vajadzībām.

Kā norādīts Nacionālo Apdraudējumu novērtējumā 2019, Krievija vēlas savākt vairāk karšu datu, lai vajadzības gadījumā precīzāk lietotu savas jaunās raķešu palaišanas sistēmas.

Agresīvi Ķīnas dienesti un Huawei

Pirmoreiz Lietuvas izlūkdienesti ikgadējā drošības apdraudējumu ziņojumā brīdinājuši sabiedrību, politiķus un valsts iestādes par Ķīnas spiegošanas darbību pieaugumu.

«Tā kā pieaug Ķīnas ekonomiskās un politiskās ambīcijas Lietuvā un citās NATO un Eiropas Savienības dalībvalstīs, Ķīnas izlūkošanas un drošības dienestu darbības ir kļuvušas arvien agresīvākas,» ziņojumā uzsver Lietuvas drošības dienesti.

Konstatēts, ka Lietuvā darbojas divi ķīniešu izlūkdienesti – Valsts Drošības ministrija un Militārās izlūkošanas direkcija.

«Pamatā Ķīnas izlūkošanas darbību virzītājspēks Lietuvā ir Ķīnas iekšpolitiskie jautājumi. Piemēram, tie cenšas panākt, lai Lietuva neatbalstītu Tibetas un Taivānas neatkarību un nerunātu par šiem jautājumiem starptautiskā līmenī,» konstatējušas iestādes.

Izlūkdienesti arī brīdina, ka drošības apdraudējumu var radīt arī ķīniešu telekomunikāciju milža Huawei saiknes ar Ķīnas izlūkdienestiem. Lietuvas valdība savukārt komentējusi, ka pagaidām nav iemesla valstī aizliegt izmantot Huawei ražojumus, kas paredzēti civiliedzīvotāju vajadzībām.


Pievienot komentāru

Lauksaimniecības atbalstam novirzīs 45,5 miljonus eiro

No plānotā atbalsta 35,5 miljonus eiro paredzēts novirzīt kā atbalstu primārajiem lauksaimniecības ražotājiem, lauksaimniecības un pārtikas pārstrādes uzņēmumiem.

Latvijā mājokļu cenu kāpums ceturtajā ceturksnī bijis straujāks nekā ES vidēji

Straujāks mājokļu cenu kāpums gada izteiksmē reģistrēts Luksemburgā, Slovākijā un Horvātijā, bet Polijā pieaugums bijis identisks kā Latvijā. Lietuvā mājokļu cenas šajā periodā pieaugušas par 6,5%, bet Igaunijā – par 8,2%.

Igaunija meklē iespējas izstāties no ES CO2 tirdzniecības programmas

Igaunijas valdībā dots uzdevums vides ministram Renē Kokam noskaidrot, vai Igaunija var izstāties no ES sistēmas, kur dalībvalstis tirgojas siltumnīcefekta gāzu emisijām. ES komentējusi, ka tas nav iespējams, ziņo raidorganizācija ERR.

CSDD ļauj autoskolām organizēt teorijas apmācības tiešsaistē

Apmācībām jānotiek tiešsaistes režīmā, pasniedzējam atrodoties mācību telpā, kurā ir izsniegta mācību karte un reģistrēta attiecīgā mācību grupa.

Pirmās instances tiesa noraida Ušakova sūdzību par atstādināšanu no Rīgas mēra amata, atzīstot vairākus pārkāpumus

Tiesa vērsa uzmanību, ka domes priekšsēdētājs kā iestādes vadītājs kopumā ir atbildīgs par pašvaldības darba tiesiskumu, kas aptver arī pašvaldībai piederošās kapitālsabiedrības pārvaldību.

Latvijā gada inflācija martā bijusi 1,4%

Salīdzinot ar 2015.gadu, patēriņa cenas 2020.gada martā bija par 9,7% augstākas. Precēm cenas pieauga par 8%, bet pakalpojumiem – par 14%.

Lietuvā ļauj valdībai regulēt cenas

Lietuvas Seima deputātu vairākums ir atbalstījis tiesību akta grozījumu projektu, kas paredz atļaut valdībai noteikt pirmās nepieciešamības preču cenas, kamēr valstī ir spēkā karantīna, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

BNN SKAIDRO | Aplokšņu algas – viens no galvenajiem iemesliem nepiešķirt dīkstāves pabalstu

Arī «ēnu ekonomikas cilvēki» ir jāatbalsta, arī viņiem vajag iztikas līdzekļus un arī viņiem ir ģimenes.

ES valstis nespēj vienoties par kopīgu aizņemšanos finanšu tirgos

ES finanšu ministri aizvadījuši 15 stundas ilgas sarunas par vēlamo ceļu kā valstīm un blokam kopumā atgūties no ekonomiskā satricinājuma, ko radījis COVID-19. Valstis pagaidām nav atradušas kopsaucēju, vēsta franču ziņu aģentūra AFP.

Pret Lembergu uzsākts kriminālprocess par neslavas celšanu

Kā iesniegumā Valsts policijai norāda Kristovskis, smagos noziegumos apsūdzētās augstās valsts amatpersonas Lemberga melīgiem izdomājumiem, ar kuriem viņš publiski ceļ neslavu Kristovskim, ir salīdzinoši gara vēsture.

Kariņš: Šajā krīzē finansiāli esam ļoti labi situēti

Šajā krīzē esam ļoti labi situēti finansiāli, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta panorāma sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Uhaņā pirmoreiz kopš janvāra atceļ karantīnu

Ķīnas pilsētā Uhaņā, kur aizsākās jaunā koronavīrusa pandēmija, ir atcelta karantīna. Tas noticis pirmoreiz kopš 23.janvāra.

Pieejamais atbalsts COVID-19 krīzes ierobežošanai sasniedzis četrus miljardus

«Līdzekļu pietiek, lai varētu atbalstīt ekonomiku krīzes pārvarēšanai un stimulētu ekonomiku pēc krīzes,» uzsvēra finanšu ministrs.

Somija pastiprinās robežkontroli ar Zviedriju, Norvēģiju

Somija ir izziņojusi stingrus robežšķērsošanas ierobežojumus ar kaimiņvalstīm Zviedriju un Norvēģiju, kur COVID-19 uzliesmojums ir plašāks nekā Somijā.

Valdība atbalsta Zvidriņas sodīšanu ar atbrīvošanu no VZD ģenerāldirektores amata

Ministru kabinets atbalstījis Tieslietu ministrijas sagatavoto rīkojuma projektu, ar kuru atstādinātajai Valsts zemes dienesta ģenerāldirektorei Solvitai Zvidriņai piemērojams disciplinārsods – atbrīvošana no amata.

Austrālijā attaisno par pedofiliju notiesātu kardinālu

Tiesa Austrālijā ir attaisnojusi katoļu baznīcas kardinālu Džordžu Pelu, kurš pērn kļuva par augstāko katoļu amatpersonu, kura atzīta par vainīgu bērnu seksuālā izmantošanā, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Vēl 2 000 skolēniem trūkst attālinātajam mācībām nepieciešamās viedierīces

Vēl ir 2 000 skolēni, kuriem trūkst attālinātajam mācību procesam nepieciešamās viedierīces, norāda Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārais sekretārs Reinis Znotiņš.

Igaunijas valdībā nesaskaņas par taupības ieviešanu ekonomikas atbalstam

Vai valstij ir «jāsavelk josta», lai palīdzētu ekonomikai atgūties? Igaunijas valdībā pārstāvētajām partijām ir kardināli pretēji viedokļi, ziņo Igaunijas raidsabiedrība ERR.

KP pērn saņēmusi 75 iesniegumus par konkurences kropļojumiem

Vienlaikus 2019.gads ir zīmīgs ar to, ka pēc vairāku gadu diskusijām KP beidzot ir izcīnījusi efektīvākus rīkus cīņai pret publisku personu radītiem konkurences neitralitātes pārkāpumiem.

IZM apsver domu centralizētos eksāmenus neatcelt

Ja ārkārtējo situāciju pagarinās vēl uz mēnesi, pastāv iespējas, ka profesionālo skolu kvalifikācijas eksāmeni un centralizētie eksāmeni varētu notikt – ievērojot visus drošības pasākumus.

Polija prezidenta vēlēšanas rīkos ar pasta balsojumu

Polijā maijā gaidāmām prezidenta vēlēšanām ir jānotiek kā pasta balsojumam, tā lēmuši poļu likumdevēji. Ieceres pretinieki tikmēr norāda, ka tas nozīmētu sabiedrības veselības apdraudēšanu.

Lidosta Rīga plāno atlaist 500 darbinieku

Samazinot plānoto investīciju apjomu par 85% un saimnieciskos izdevumus par 60%, kā arī analizējot aviācijas nozares pēckrīzes atjaunošanās prognozes, lidosta spiesta pieņemt lēmumu par būtisku darbinieku skaita samazinājumu.

Latvijā sācies sējas laiks

Daba modusies neierasti agri, un arī lauksaimnieki pamazām uzsāk sējas darbus. Pirmos pašlaik sēj pupas un zirņus, ecē zālājus un veic ziemāju virsmēslošanu.

Akciju cenas kāpj cerībās par koronavīrusa krīzes mazināšanos

AvaTrade analītiķis Naīms Aslams sacīja, ka «investori atsakās no pesimisma», jo COVID-19 upuru skaita pieaugums ir palēninājies tādās Eiropas valstīs kā Itālija, Spānija un Francija.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!