Krievijā vēsta par Putina uzvaru referendumā

Krievijā aizvadītajā referendumā par konstitūcijas grozījumiem ar ievērojamu balsu pārsvaru atbalstīti konstitūcijas grozījumi, pavēstījusi Krievijas Centrālā vēlēšanu komisija. Opozīcijas aktīvisti un neatkarīgi novērotāji tikmēr norāda uz pārkāpumiem balsojuma norisē, vēsta Krievijas valsts ziņu aģentūra TASS un Vācijas sabiedriskais medijs DW.

Krievijas Centrālā vēlēšanu komisija naktī uz ceturtdienu, 2.jūliju, pavēstījusi, ka brīdī, kad saskaitīti aptuveni 99,02% referenduma biļetenu, 78,03% no tiem pausts atbalsts konstitūcijas grozījumu pieņemšanai. «Pret» balsojuši 21,16% referenduma dalībnieku, un balsstiesīgo iedzīvotāju līdzdalība bijusi 65%, raksta TASS.

«Meli un viltojums»

Pēc pirmo rezultātu paziņošanas trešdienas, 1.jūlija, vakarā opozīcijas politiķis Aleksejs Navaļnijs norādījis, ka grozījumu mērķis ir padarīt Vladimiru Putinu par Krievijas prezidentu uz mūžu un ka Krievijas Centrālās vēlēšanu komisijas publicētie skaitļi neataino patieso situāciju.

««Rezultāti», ko viņi tikko paziņoja, ir viltoti un ir lieli meli.

Tiem nav nekādas saistības ar Krievijas pilsoņu viedokli,» kritisks bija Navaļnijs.

Krievijas neatkarīgā vēlēšanu novērošanas organizācija Golos savukārt norādījusi, ka referenduma gaitā saņēmusi vairākus simtus sūdzību par referenduma norises pārkāpumiem, kā, piemēram, vēlētāju balsošanu vairāk nekā vienu reizi un darbadevēju spiedienu uz darbiniekiem, lai tie dodas balsot. «Ir reģioni, kur vēlētāju līdzdalības dati ir mākslīgi [veidoti], ir reģioni, kur tie ir vairāk vai mazāk patiesi,» tā ASV ziņu aģentūrai Associated Press sacījis Golos līdzpriekšsēdētājs Grigorijs Melkoņantss, vēsta DW.

Kādas iecerētas konstitūcijas izmaiņas?

Grozījumi paredz Putina līdzšinējo amata termiņu svītrošanu.

Attiecīgi Putins, kurš Krievijas prezidenta un premjerministra amatus pārmaiņus ieņēmis jau kopš 1999.gada, iegūtu tiesības 2024.gadā kandidēt uz vēl sešiem gadiem amatā un pēc tam uz vēl sešiem 2030.gadā.

Citi konstitūcijas grozījumi paredz pamatlikumā pieminēt Dievu, nostiprināt krievu kā Krievijas valstsnācijas valodas lomu, paplašināt Krievijas parlamenta un Konstitucionālās tiesas pilnvaras un liegt amatpersonām būt ārvalstu pasu un uzturēšanās atļauju turētājiem, ziņo Krievijas valsts ziņu aģentūra TASS.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas