Krievijas atslēgšana no SWIFT: ko tieši tas nozīmē iedzīvotājiem, uzņēmējiem?

Eiropas Komisijas un pasaules vadošo valstu līderu lēmuma rezultātā par vienu no visskaļāk apspriestajām un smagākajām Krievijai piešķirtajām sankcijām saistībā ar karadarbību Ukrainā kļuvusi vairāku banku atslēgšana no SWIFT sistēmas. Ko tas nozīmē, un kādu ietekmi tas atstāj uz iedzīvotājiem, uzņēmējiem un bankām?

Pret Krieviju noteikto sankciju rezultātā 12.martā no SWIFT sistēmas tiks atslēgtas septiņas Krievijas bankas, tostarp Bank Rossiya, VTB, Novikombank, Sovcombank.

SWIFT jeb Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication ir Beļģijā reģistrēta starpbanku finanšu telekomunikācijas organizācija, kas tika dibināta 1973.gadā, sadarbojoties 239 bankām 15 valstīs, bet kā maksājumu ziņojumu apmaiņas rīku to izmantot sāka četrus gadus vēlāk, iesaistoties vairāk nekā 500 finanšu institūcijām no 22 valstīm.

Šobrīd šajā sistēmā darbojas vairāk nekā 11 000 organizācijas, pārstāvot 200 valstis.

«SWIFT sistēmu var salīdzināt ar pasta indeksu sistēmu starpvalstu maksājumiem. Veicot maksājumu uz ārvalstīm, gan uzņēmumiem, gan privātpersonām jāievada saistošie kodi, piemēram, BIC un IBAN. Kad maksājums veikts, tas nonāk biržā un SWIFT sistēmā, kas izmanto attiecīgos kodus, lai nosūtītu maksājumu uz pareizo valsti un bankas kontu. Vienkāršiem vārdiem sakot, tā ir starptautiska komunikācijas platforma finanšu institūcijām. Ja tiec no tās atslēgts, tad jādomā par alternatīviem komunikācijas kanāliem – to izstrāde vai pieslēgšanās tiem prasa laiku un papildu izmaksas,» stāsta, bankas Citadele valdes loceklis atbilstības jautājumos Uldis Upenieks.

Vēl par šo tematu: Rietumvalstis vienojušās atslēgt vairākas Krievijas bankas no SWIFT

Izslēdzot vairākas Krievijas bankas no SWIFT, mērķis ir pēc iespējas apgrūtināt Krievijas iespējas saņemt un izpildīt maksājumus ārpus savas valsts robežām. Tā kā pagaidām gan šis liegums nav attiecināms uz visām Krievijas bankām, lai nodrošinātu gāzes un citu resursu piegādes nepārtrauktību uz Eiropu, šobrīd ir grūti precīzi spriest, kādu ietekmi šis solis atstās uz Krievijas ekonomisko telpu gan šobrīd, gan ilgtermiņā, taču skaidrs, ka šāda veida sankcijas visaptveroši apgrūtina jebkāda veida ekonomisko darbību Krievijas teritorijā.

«Iedzīvotājiem jāzina, ka līdz ar SWIFT atslēgšanu Krievijā var būt problemātiski norēķināties ar ārzemju banku kartēm, kā arī izņemt tur naudu no bankomātiem.»

«Ja runājam par uzņēmumiem, kuri sadarbojas ar partneriem no Krievijas un Baltkrievijas, tad ļoti svarīgi ir nepārtraukti sekot līdzi aktualitātēm, un, ņemot vērā, ka notikumi mainās ik pa stundām, būtu vērtīgi, ja uzņēmumā būtu viens cilvēks, kas seko jaunākajām ziņām, pieņemtajām sankcijām un vienlaikus ir kompetents uzņēmuma pamatdarbībā. Tas palīdzēs uzņēmumam vieglāk orientēties sankciju mainīgajā vidē,» piebilst Upenieks.

Lasiet arī: Krievijas vēstniecības jaunā adrese Viļņā: Ukrainas varoņu iela 2

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas