Krimināllietu pret publicistu Lapsu turpinās iztiesāt novembra beigās

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa 24.novembrī plkst. 14.00 turpinās skatīt krimināllietu pret publicistu Lato Lapsu par neslavas celšanu advokātam Romualdam Vonsovičam.

Jau vēstīts, ka prokurors Lapsam cēlis apsūdzību pēc diviem Krimināllikuma pantiem – par vajāšanu un neslavas celšanu. Tas nozīmē, ka Lapsa apsūdzēts par apzināti nepatiesu, otru personu apkaunojošu izdomājumu tīšu izplatīšanu iespiestā un citādā veidā pavairotā sacerējumā masu saziņas līdzeklī. Tāpat Lapsa apsūdzēts par vairākkārtēju un ilgstošu citu personu izsekošanu un nevēlamu saziņu ar šīm personām, ja tām ir bijis pamats baidīties par savu vai savu tuvinieku drošību.

Lietā apsūdzēta arī Kristīne Bormane (Jančevska). Viņa bijusi līdzautore dažādām Lapsas publikācijām un grāmatām.

Lapsa ir 2019.gada novembrī izdotas, Vonsovičam veltītas grāmatas Kolaborants autors. Lapsa apsūdzēts par to, ka gan grāmatā, gan ar to saistītās publikācijās cēlis Vonsovičam neslavu, organizējis īpaši aplīmētas automašīnas novietošanu pie viņa mājas un darbavietas un veicis citas darbības.

Saskaņā ar apsūdzību apgalvojumus, ka Vonsovičs ir «padomju varas kolaborants», Lapsa grāmatā izteicis, apzinoties, ka šie apgalvojumi ir apkaunojoši un neatbilst īstenībai.

Lapsa apsūdzēts arī par to, ka minētajā portālā publicējis ne mazāk kā 24 rakstus, kuros apgalvoja, ka Vonsovičs ir «kolaborants», «padomju okupācijas varas palīgs un līdzskrējējs«, «padomju kolaborants», «uzticamais padomju varas kolaborants» un «viens no kolaborantu sugas».

Līdzīgus apzīmējumus viņš izmantojis arī 2019.gada novembrī intervijā Neatkarīgajai Rīta Avīzei, kā arī 2019.gada oktobrī nosūtītā elektroniskā pasta vēstule advokātiem un advokātu palīgiem.

Līdzīga satura apgalvojumi publicēti arī interneta lapās www.vonsovics.com un www.kolaborants.com, kur Vonsovičs saukts, piemēram, par «uzcītīgu padomju varas izpalīgu un līdzskrējēju». Kā norādīts apsūdzībā, šos interneta domēnus iegādājās un reģistrēja Lapsa – personīgu motīvu vadīts un nolūkā tīši celt neslavu Vonsovičam.

Tāpat Lapsa saskaņā ar apsūdzību, lai celtu Vonsovičam neslavu, organizējis mikroautobusa iegādi un pasūtījis tā aplīmēšanu ar advokāta sejas attēla fragmentu un uzrakstu Kolaborants. Pietiek.com jaunā grāmata. Lapsa esot noorganizējis, ka 2019.gada nogalē šī automašīna vairākkārtēji, mērķtiecīgi un ilgstoši novietota pie Vonsoviča darba vietas, dzīvesvietas, pie vairākām tiesu ēkām un Latvijas Televīzijas ēkas.

Prokuratūra norāda, ka minētajā krimināllietā apsūdzētā persona veica regulāru, uzmācīgu un nevēlamu saziņu ar cietušo personu, sistemātiski agrās rīta stundās nosūtot dažāda satura elektroniskā pasta vēstules, turklāt šādas vēstules tika sūtītas arī personas radiniekiem un darba kolēģiem.

Tāpat apsūdzētais cietušajam radījis pastāvīgu spriedzi, dažādos veidos liekot zināt par savu klātbūtni gan pie cietušā dzīvesvietas, gan darba vietas, gan citām vietām, kurās regulāri atradās cietusī persona. Ar minētajām apsūdzētā darbībām tika traucēts cietušā miers un drošība, kā rezultātā cietušajam tika radīta pastāvīga spriedze un pārliecība, ka viņš tiek vajāts, kā arī radītas bailes par savu un tuvinieku drošību, norādīja prokuratūrā.

Lapsa apsūdzību neatzīst un iepriekš pauda viedokli, ka tā ir muļķīga un absurda. Lapsa apsūdzību uzskata par politisku, ekonomisku vai kriminālu pasūtījumu, jo, pēc viņa teiktā, prokurors tiesā grib pierādīt, ka bijušais padomju tautas tiesnesis un bijušais PSKP biedrs Vonsovičs nav bijis padomju okupācijas varas kolaborants.

Vonsovičs un viņa dzīvesbiedre, žurnāliste Baiba Strautmane tiesā pieteikuši morālo kompensāciju 1790 eiro apmērā katrs. Vonsovičs norādīja, ka Lapsas nodarījumi – neslavas celšana, vajāšana un izsekošana – ir kaitējuši ne tikai viņam un sievai, bet arī abu bērniem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas