bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 13.12.2018 | Vārda dienas: Veldze, Lūcija
LatviaLatvija

Kristovskis: Ir radīts jauns mehānisms, kas ļaus mazināt pašvaldībās esošo tiesību nihilismu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ģirts Valdis Kristovskis

«Ir radīts jauns mehānisms, kas ļaus mazināt pašvaldībās esošo tiesību nihilismu – mazākuma deputātu tiesību neievērošanu jeb pārkāpumus pret demokrātiju,» tā par Augstākās tiesas (AT) Administratīvo lietu departamenta lēmumu BNN komentē Ventspils domes opozīcijas deputāts Ģirts Valdis Kristovskis.

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments tiesnešu kopsēdē atcēlis Administratīvās rajona tiesas lēmumu. Ar minēto lēmumu iepriekš tika atteikts pieņemt Kristovska pieteikumu, kurā lūgts tiesai uzlikt par pienākumu domei sniegt viņa prasīto informāciju, kā arī atzīt par prettiesisku informācijas ievietošanas ierobežojumu mazākuma deputātiem Ventspils pašvaldības oficiālajā interneta portālā.

Līdz ar šo lēmumu Augstākā tiesa atkāpjas no savu 2013.gada 12.aprīļa un 2016.gada 27.maija lēmumu judikatūras, jeb prakses, kas noteica, ka lietas par pašvaldības domes deputāta informācijas pieprasījumiem nav skatāmas administratīvā procesa kārtībā. Tagad tiesa ir atzinusi, ka atbilstoši demokrātiskas valsts principam un Administratīvā procesa likuma 2.pantam šādi deputātu tiesību aizskārumi tomēr ir pakļauti izskatīšanai administratīvā tiesā.

«Tas dod iespēju lielākam tiesiskumam un taisnīgumam valsts pārvaldē, ne tikai pašvaldībās»

Portālam ventspilnieks.lv Kristovskis norāda, ka «Augstākās tiesas lēmums dod jaunus impulsus cīņā pret autoritārismu un demokrātijas kropļotājiem jeb farizejiem Ventspils pašvaldībā».  Tāpat, viņa ieskatā, tas paver jaunu lappusi Latvijas tiesu judikatūrā, jo rada mehānismu, kā deputāts var aizstāvēt savas subjektīvās tiesības tiesas ceļā, ja pārkāpumus pret demokrātisku valsts pārvaldi veic pašvaldības vadība un vairākuma deputāti.

Tāpat BNN Ventspils opozīcijas deputāts uzsver: «Tas dod iespēju lielākam tiesiskuma un taisnīgumam valsts pārvaldē kopumā, ne tikai pašvaldībās. Valsts amatpersonām ir jāmācas tās drosmīgi izmantot tiesiskas valsts interesēs.»

«Līdz šim tas faktiski nebija iespējams, jo Administratīvās tiesas atteicās ierosināt lietas, kuras piesaka deputāti jeb valsts amatpersonas. Augstākā tiesa Administratīvā departamenta tiesnešu kopsēdē atzina manus, Ventspils pilsētas domes mazākuma deputāta, pierādījumus un argumentus par pamatotiem. Tāpēc Augstākā tiesa atzina savu līdzšinējo praksi par nepilnīgu un to tagad ir būtiski koriģējusi, turpmāk uzliekot Administratīvajai tiesai par pienākumu skatīt deputātu subjektīvo tiesību aizskārumus, kurus veic valsts vai pašvaldības,» medijam ventspilnieks.lv norāda Kristovskis.

Jāatzīmē, ka lēmumu Augstākā tiesa (AT) pamato ar Satversmes tiesas 2018.gada 29.jūnija spriedumu, kurā atzīts, ka atbilstoši demokrātiskas tiesiskas valsts principam un Administratīvā procesa likuma 2.pantam strīds par pašvaldības deputāta subjektīvo publisko tiesību izmantošanu vai to satura un apjoma noskaidrošanu ir pakļauts administratīvās tiesas kontrolei.

Satversmes tiesa spriedumā norādīja, ka gadījumā, kad pašvaldība savā darbībā pārkāpj deputāta subjektīvās publiskās tiesības, tad tiesiskas valsts princips un Satversmes 101.pants pieprasa aizskarto deputāta tiesību aizsardzības mehānismu.

Augstākā tiesa lēmumā arī norāda, ka Administratīvajai rajona tiesai, atkārtoti lemjot par pieteikuma virzību, ir jālemj arī par pašvaldības deputāta Ģ.V.Kristovska prasījumu izvērtēt informācijas ievietošanas ierobežojumu tiesiskumu Ventspils pilsētas pašvaldības oficiālajā portālā ventspils.lv.

AT ir secinājusi, ka normatīvie akti negarantē pašvaldības deputātam tiesības pieprasīt viņa viedokļa publicēšanu pašvaldības portālā. «Tomēr izskatāmajā gadījumā pieteicējs (Ģ.V.Kristovskis) nevis vienkārši uzskata, ka viņam no tiesību normām izriet tiesības prasīt publicēt viņa viedokli pašvaldības portālā situācijā, kad pašvaldības portālā netiek publicēts neviena deputāta viedoklis, izņemot gadījumus, kad tas ir ietverts dokumentos, kuri saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir jāpublicē, bet gan vēlas, lai viņam tiktu nodrošinātas vienlīdzīgas iespējas viedokļa publicēšanā, salīdzinot ar citiem pašvaldības domes deputātiem,» pieņemto lēmumu skaidro AT.

Augstākā tiesa lēmumā norāda – ja pašvaldības oficiālajā portālā tiek publicēta ne tikai neitrāla informācija par pašvaldības darbību, bet arī pašvaldības domes deputātu, tostarp domes priekšsēdētāja, viedokļi par kādiem jautājumiem, tad šo portālu nedrīkst izmantot, lai vienpusīgi izceltu atsevišķas intereses, kādu grupu vai kādu politisku spēku. Šādā situācijā portālam pienācīgi ir jāatspoguļo viedokļu daudzveidība, tostarp arī politiskās opozīcijas viedoklis. Tas izriet no demokrātijas virsprincipa un ar to saistītā pašvaldības principa. Demokrātiskā un tiesiskā valstī visiem pašvaldības domes deputātiem ir jānodrošina vienlīdzīgas tiesības viņu mandāta īstenošanā, proti, ir jānodrošina vienlīdzība visos deputāta darbības aspektos – gan attiecībā uz deputātu procesuālajām tiesībām, gan attiecībā uz materiālo nodrošinājumu, vienlaikus ņemot vērā arī proporcionālas pārstāvniecības principu. Vienlīdzīgas tiesības deputāta mandāta īstenošanā ietver arī vienlīdzīgas tiesības informēt sabiedrību par savu darbību un viedokļiem un vienlīdzīgu pieeju publiski finansētiem komunikācijas līdzekļiem.

Lai turpinātu cīņu par tiesiskumu un taisnīgumu valsts pārvaldē, Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputāti Ģirts Valdis Kristovskis, Dace Korna, Aivis Landmanis un Ivars Landmanis ir šī gada septembrī ir vērsušies Administratīvajā rajona tiesā ar lūgumu atcelt Ventspils pilsētas domes 2017.gada 29.septembra prettiesisko lēmumu par Ventspils pilsētas domes komisijām un padomēm, kā arī uzlikt par pienākumu Ventspils pilsētas domei tās komisijās, padomēs un darba grupās proporcionāli iekļaut arī opozīcijas deputātus.

«Līdz šim Ventspils pilsētas dome apzināti ir ignorējusi opozīcijas deputātu tiesības būt pārstāvētiem komisijās, padomēs darba grupās, tādejādi liedzot tiem pilnvērtīgi pildīt savus pienākumus, kurus tiem uzticējuši ventspilnieki. Administratīvā rajona tiesa šo opozīcijas deputātu prasību novērst šādu demokrātijas, vienlīdzības un labas pārvaldības pārkāpumu skatīs šā gada 6.decembrī,» atzīmē Kristovskis.


Pievienot komentāru

airBaltic no Rīgas uz Liepāju lidos biežāk

Aviosabiedrība airBaltic no nākamā gada vasaras sezonas palielinās iekšzemes lidojumu skaitu starp Rīgu un Liepāju no trīs līdz pieciem reisiem nedēļā, ceturtdien, 13.decembrī, vizītes laikā Liepājā paziņojis lidsabiedrības izpilddirektors Martins Gauss.

Saeima konceptuāli atbalsta grozījumus Sabiedrības integrācijas fonda likumā

Saeimas deputāti ceturtdien, 13.decembrī, konceptuāli atbalstījuši grozījumus Sabiedrības integrācijas fonda likumā. Ar tiem plānots uzlabot fonda darbību un tā pārraudzību, vēsta Saeimas Preses dienests.

Saeima: Mediķu algu palielināšanai jābūt valdības prioritātei

Valdībai, sagatavojot valsts budžeta projektu nākamajiem trim gadiem, ik gadu jāparedz līdzekļi mediķu algu paaugstināšanai par 20 procentiem. To paredz izmaiņas Veselības aprūpes finansēšanās likumā, kas ceturtdien, 13.decembrī, divos lasījumos kā steidzamas pieņemtas Saeimas sēdē. 

Apcietina Škoda komercdirektoru; KNAB lūdz apcietināt vēl divas personas

Saistībā ar Rīgas satiksmes iepirkumiem Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs tiesā lūdzis piemērot apcietinājumu uzņēmuma Škoda komercdirektoram Vladislavam Kozakam.

Igaunijā pieņemts nākamā gada budžets

Igaunijas Rīgikogu pieņēmis 2019.gada budžetu, kura apjoms pārsniedz 11 miljardus eiro. Par budžeta likumprojektu nobalsojuši 52 Igaunijas parlamenta deputāti, pret – 46.

Īrijā notiesā igauņu kriminālo autoritāti par slepkavības organizēšanu

Tiesa Īrija ir notiesājusi Igaunijas noziedzīgajā pasaulē pazīstamo Imri Arakasu par slepkavības organizēšanu kāda Īrijas pilsoņa nonāvēšanai.

Finanšu situācija šogad uzlabojusies trešdaļai Latvijas iedzīvotāju

Aizejošais 2018.gads Latvijai bijis ekonomiskās izaugsmes gads - audzis iekšzemes kopprodukts, nodarbinātības līmenis, darba samaksa valstī, kā arī piedzīvota vērienīga nodokļu reforma, kas īstenota ar mērķi vairot gan valsts, gan iedzīvotāju labklājību

Lietuvas premjers saskata «smieklīgu» Kremļa pirkstu skolotāju protestos

Lietuvā jo tuvāk nāk pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanas, jo vairāk dzirksteļu plaiksnī starp politisko spēku līderiem. Izsmēlis savu vārdisko ieroču arsenālu, Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis ir vērsies izlūkdienestā, lai tas ieskatītos valstī notiekošajā, un pārmetis Seima opozīcijai, ka tā atbalsta skolotāju streiku ar Kremļa līdzdalību.

EY: investīcijas kriptovalūtu piedāvājumos lielā mērā izgāzušās

Lielākā daļa jeb 86% no pērnajā gadā veiktā 141 sākotnējā kriptovalūtu monētu piedāvājuma šī gada pirmo astoņu mēnešu laikā ir zaudējuši vērtību. Turklāt 30% no tiem ir zaudējuši faktiski visu vērtību.

Ienākumiem augot, mājokļi kļūst pieejamāki visās Baltijas galvaspilsētās

Mājokļu pieejamības indekss šā gada trešajā ceturksnī uzlabojies visās Baltijas galvaspilsētās. Galvenais faktors tam bijis straujais vidējās neto algas kāpums. Turklāt labvēlīgā ekonomikas attīstība veicinājusi mājsaimniecību interesi par dzīvokļa iegādi, kas atspoguļojies gan aktivitātes kāpumā dzīvokļu tirgū, gan mājsaimniecību kredītportfeļa pieaugumā.

Vēl var reģistrēties mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusam

Līdz 17.decembrim nodokļu maksātāji var vērsties Valsts ieņēmumu dienestā, lai atteiktos no mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusa vai pieteiktos tam.

EP: Ukrainai vairāk jāpievēršas cīņai ar korupciju, kā arī jāmazina oligarhu ietekme

Eiropas Parlamenta deputāti atzinīgi novērtējuši Ukrainas īstenotās reformas, vienlaikus nosodot Krievijas agresiju Kerčas šaurumā, kā arī Nord Stream 2 projektu. EP ar 433 balsīm «par» atbalstījis rezolūciju, kurā vērtēta ES – Ukrainas asociācijas nolīguma izpilde.

ASV prezidenta bijušam advokātam piespriež cietumsodu

Tiesa Ņujorkā ir notiesājusi Amerikas Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa bijušo personīgo advokātu par priekšvēlēšanu kampaņas regulējuma pārkāpšanu, sodot advokātu ar trīs gadus ilgu brīvības atņemšanu.

EP cīņā ar terorismu aicina stingrāk uzraudzīt Eiropā atgriezušos kaujiniekus

Eiropas Parlaments nācis klajā ar ieteikumiem cīņai ar radikalizāciju, datu apmaiņas uzlabošanai un terorisma upuru atbalstam, atbalstot vairākus priekšlikumus jaunai Eiropas Savienības stratēģijai terorisma apkarošanā.

Saharova balvu saņem ukraiņu režisors un rakstnieks Sencovs

Ukraiņu režisoram un rakstniekam Oļegam Sencovam piešķirta 2018.gada Saharova balva par domas brīvību - svinīgā apbalvošanas ceremonija norisinājās Eiropas Parlamentā Strasbūrā. Pats Sencovs gan apbalvošanas ceremonijā piedalīties nevarēja, jo pašlaik atrodas ieslodzījumā Sibīrijā. 

Meja iztur neuzticības balsojumu, dodas uz Briseli stīvēties par Brexit

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja ir izturējusi neuzticības balsojumu britu parlamentā, proti, viņas pārstāvētajā Konservatīvās partijas frakcijā. Londonā vēl nav noplakuši putekļi pēc konservatīvo saceltās vētras, kad Meja dodas jaunā cīņā uz Briseli, lai, piedaloties Eiropas Savienības galotņu sanāksmē, runātu par strīdīgākajiem izstāšanās jautājumiem.

Apledojums apgrūtina braukšanu Latgalē un Kurzemē

Vietām Latgalē un Kurzemē ceturtdien, 13.decembrī, apledojums apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem. Slidenos  ceļa posmus kaisa ar pretslīdes materiāliem.

Nodibināta Latvijas Mediju ētikas padome

Nodibināta Latvijas Mediju ētikas padome, kas ir sabiedriska organizācija, kurā bez sākotnējiem dibinātājiem tiek aicināti iesaistīties mediju organizācijas un juridiskas personas, kas saistītas ar mediju nozari, atbalsta padomes statūtus un Ētikas kodeksu.

Partijas atsauksies Kariņa iniciatīvai, lai gan viedokļi par koalīcijas modeli ir atšķirīgi

Politiskās partijas ir gatavas atsaukties Jaunās Vienotības un tās premjera amata kandidāta Krišjāņa Kariņa iniciatīvai valdības veidošanas procesā.

Saeima lems par atbalsta paušanu Ukrainai

Saeima ceturtdien, 13.decembrī, skatīs lēmuma projektu par Saeimas paziņojumu par atbalsta paušanu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai nedalāmībai saistībā ar Krievijas agresiju Azovas jūrā un Kerčas jūras šaurumā. 

Vējonis dod partijām laiku sarunām; pagaidām neiesaistīsies valdības veidošanā

Valsts prezidents Raimonds Vējonis tuvāko dienu laikā neiesaistīties valdības veidošanas procesā, tādējādi respektējot partiju pausto vēlmi turpināt konsultācijas. Šonedēļ Vējonis tikās ar Saeimā ievēlēto partiju frakciju vadītājiem, lai runātu par turpmāko valdības veidošanas procesu.

Tiesa apcietina uzņēmēju Martinsonu un RS amatpersonu Volkinšteinu

Uzņēmējam Mārim Martinsonam un Rīgas satiksmes amatpersonai Igoram Volkinšteinam, kurus aizturējis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, trešdien, 12.decembrī, tiesa kā drošības līdzekli nolēmusi piemērot apcietinājumu. 

EP apstiprina ES – Japānas brīvās tirdzniecības nolīgumu

Eiropas Parlaments trešdien, 12.decembrī, devis piekrišanu Eiropas Savienības un Japānas tirdzniecības nolīgumam, kas kļuvis par visu laiku vērienīgāko ES divpusējās tirdzniecības vienošanos.

Jau 10 000 Latvijas ģimeņu izmantojušas valsts atbalstu mājokļa iegādei

Attīstības finanšu institūcija ALTUM mājokļu garantiju programmā ģimenēm ar bērniem piešķīrusi jau desmit tūkstošus garantiju. Tādējādi visā Latvijā jau 10 000 ģimeņu ir izmantojušas valsts atbalstu hipotekārā aizdevuma pirmās iemaksas nodrošināšanai.

FM vārdā tiek izsūtīti viltus ziņojumi par nokavētu nodokļu maksājumu

Finanšu ministrijas vārdā Latvijā tiek izsūtīti viltus ziņojumi, aicinot to saņēmējus atvērt pielikumus par nodokļu nomaksu. Patiesībā tas ir datorvīruss, kas izmanto viltotu ministrijas e-pasta adresi finance@fm.gov.lv.

Jaunākie komentāri