Kristovskis: Ventspils Brīvostas pārvalde atzīst sevi par cietušo no laika, kad to vadījis Lembergs

Pēc vairāku gadu cīņas Ventspils brīvostas pārvalde ir oficiāli atzinusi sevi par cietušo saistībā ar Aivara Lemberga maksājumiem viņa vadītajai biedrībai Ventspils Attīstības aģentūra, kas zināma kā Lemberga «personīgā krājkase», kurā tika mesti līdzekļi no pašvaldības iestādēm, BNN informē Ventspils Brīvostas pārvaldes (VBP) valdes priekšsēdētāja vietnieks Ģirts Valdis Kristovskis.

Viņš stāsta, ka maksājumu rezultātā Ventspils brīvostas pārvaldei laikā no 2002. līdz 2019.gadam ir nodarīti zaudējumi 1 256 397 eiro apmērā.

Kā norāda Kristovskis: «Tātad Lemberga vadībā notika publisko līdzekļu izlaupīšana visus šos gadus paralēli viņa slavenajai krimināllietai, par ko pirms gada viņš tika notiesāts pirmās instances tiesā.»

Viņš skaidro, ka Ventspils Brīvostas pārvalde, atzīstot sevi par cietušo, ir «nepārprotami apliecinājusi, ka tai ir nodarīts ievērojams finansiāls kaitējums».

«Veiktais audits ir dzēsis jebkuras šaubas par šādu darījumu nelikumību,» pauž Kristovksis.

«Mēs, Ventspils domes mazākuma deputāti, gadiem ilgi uz to vērsām Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) uzmanību. Ierosinot krimināllietu, KNAB beidzot ir atzinis, ka Lembergs savulaik, vadot Ventspils Brīvostas pārvaldi, ir ļaunprātīgi izmantojis dienesta stāvokli mantkārīgā nolūkā un notikusi iestādes publisko līdzekļu izšķērdēšana lielā apmērā Lemberga un viņa atbalstītāju interesēs. Kriminālprocesa ierosināšana uzrāda faktu, ka tas ticis darīts aukstasinīgi, paralēli viņa tiesāšanai Rīgas apgabaltiesā, kurā pirms gada viņš tika notiesāts pirmās instances tiesā par smagiem ietekmes un finanšu noziegumiem,» atzīmē bijušais opozīcijas deputāts Ventspils domē.

2022.gada 11.februārī tika uzsākts kriminālprocess Nr.16870000222 par iespējama noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, par ko paredzēta atbildība Krimināllikuma 179.panta trešajā daļā (izšķērdēšana lielā apmērā) un 318.panta otrajā daļā (dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana mantkārīgā nolūkā). 

Kriminālprocess Nr.16870000222 tika uzsākts saistībā ar Ventspils Brīvostas pārvaldes 2021.gada 7.aprīļa iesniegumā lūgto: veikt pārbaudi par Ventspils brīvostas pārvaldes veiktajām biedru naudas iemaksām biedrībā Ventspils Attīstības aģentūra. KNAB 2022.gada 11.februārī norādīja, ka Ventspils Brīvostas pārvaldei kriminālprocesā būtu jāatzīst sevi  par cietušo, kā arī jāiesniedz kompensācijas pieteikumu radītā zaudējuma apmērā. Tas tagad ir izdarīts.

Kristovskis atgādina, ka Lembergs VAA ikgdēji saņēma turpat 100 tūkstošus eiro jeb gandrīz pusi no visiem VAA ienākumiem, kurus «sameta» Ventspils Brīvostas pārvalde, Ventspils pilsētas dome, pašvaldības kapitālsabiedrības, arī Ventspils Augstskola un Ventspils Tehnikums.

Bijušais deputāts vērš uzmanību uz to, ka VAA un Lemberga vadītā biedrība Ventspils Biznesa asociācija ir pašreizējās Lemberga gandrīz septiņu tūkstošu mēnesī pensijas bāze. «Tādējādi Lembergs saņem pensiju par publisku līdzekļu piesavināšanos,» norāda Ventspils Brīvostas pārvaldes valdes priekšsēdētāja vietnieks.

«Šim kriminālprocesam ir fundamentāla jēga un nozīme Latvijas kā tiesiskas valsts stiprināšanā.»

«Beidzot ir izgaismota un par noziedzīgu atzīta shēma, caur kuru tādi ļaunprātīgi valsts un pašvaldību vadītāji kā Lembergs, atrodoties klasiskā interešu konflikta situācijā, savu mantkārīgo interešu apmierināšanai ir «pārpumpējuši» naudu uz pašu vadītām kabatas biedrībām. Šādas biedrības tiek radītas, lai ar to starpniecību piesavinātos valsts un pašvaldību publiskos līdzekļus. Lemberga gadījumā runa ir par miljoniem eiro. Tagad valsts pārvaldei un likumdevējam būtu jāizdara atbilstoši secinājumi un nekavējoties jāķeras pie attiecīgo tiesību  normu nostiprināšanas, lai šāda ļaunprātīga dienesta stāvokļa izmantošana mantkārīgos nolūkos vairs nebūtu iespējama,» uzsver VBP valdes priekšsēdētāja vietnieks. 

Kristovskis piebilst: «Simboliski, ka KNAB ierosinātais kriminālprocess apliecina, ka 2019. decembrī ASV OFAC piemērotās sankcijas Lembergam un viņa vadītajai VAA ir bijušas pamatotas.»

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas