bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 16.10.2019 | Vārda dienas: Daiga, Dinārs, Dinija
LatviaLatvija

Riskantie projekti, kam «tur roku uz pulsa»: elektrifikācija, Krievu sala un Rīgas tramvajs

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

«Latvijā, gūstot līdzekļus no Eiropas Savienības (ES) projektu īstenošanai, viena no lielākajam kļūdām ir tā, ka šie projekti bieži vien tiek virzīti līdzekļu apgūšanas labad, nedomājot par to, kas ir sasniedzamais rezultāts un vai tas tiešām ir tāds, kas ilgtermiņā valstij būtu vislabākais un vislietderīgākais. Tas saskatāms elektrifikācijas, Krievu salas un Rīgas tramvaju projektā,» intervijā BNN stāsta satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Pašlaik notiek elektrifikācijas projekta izvērtēšana, jo joprojām nav skaidrs, kā vērienīgais projekts ietekmēs valsts budžetu, kāda būs ietekme uz Latvijas dzelzceļa finansēm un pie kādiem kravu apjomiem šāds projekts vispār atmaksāsies. Satiksmes ministrs atzīmē, ka pagaidām projekts nav apstādināts un tiek meklētas atbildes neskaidrajiem jautājumiem, jo konkrētu risinājumu vēl neesot.

Uz BNN jautājumu, vai pastāv iespēja, ka Satiksmes ministrija būs gatava projektu apturēt, ja izvērtēšanas gadījumā joprojām būs vairāki neskaidri jautājumi, Linkaits atbild: «Pastāv dažādas iespējas. Es negribētu nonākt līdz tam, ka pilnīgi jāatsakās no dzelzceļa elektrifikācijas, jo tad mēs zaudētu konkurences cīņu ar Lietuvu, bet dažāda veida projekta apgriešana, saīsināšana vai modificēšana ir iespējama.»

Neskatoties uz to, ka elektrifikācijas projektā ir daudz neskaidrību, viena no spraigākajam cīņām ir par vienādiem nosacījumiem pārvadātājiem.

Linkaits atzīst, ka ir vēl daudz darba, lai Latvijas dzelzceļš kā bijušais monopolists saprastu, ka situācija šobrīd ir mainījusies, paredzot godīgu konkurenci. «Ir Eiropas direktīvas un regulas prasības attiecībā uz tirgus atvēršanu uz vienādu nosacījumu izvirzīšanu. Domāšanas maiņa Latvijas dzelzceļā nenotiek viegli.»

Viņš atzīmē, ka jāsaprot, ka Latvijā ar vienu piegājienu dzelzceļa tīkls nebūs elektrificēts – ja tas notiks, tad tālā nākotnē, atbilstoši Latvijas finanšu iespējām. Tomēr vienmēr būs kādi pārvadājuma virzieni, kuros joprojām būs jāpārvadā bez elektrovilces. Tāpēc ir svarīgi, lai pie dīzeļa vai elektrības pārvadājumiem saglabātos vienādi nosacījumi pārvadājuma pakalpojuma sniedzējiem, uzsver ministrs.

«Skaidrs, ka Latvijas dzelzceļa biznesa modelis ir jāmaina, bet mēs sākam no otra gala. Mēs gribam izveidot kompetentu uzņēmuma padomi, kurā piedalītos arī neatkarīgi padomes locekļi, kas arī ir pieredzējuši lielo biznesu vadīšanā vai kuriem ir atbilstoša kompetence. Tad uzņēmumu padome varētu spriest gan par biznesa modeli, kas piemērotāks 21.gadsimtam, gan arī par tiem speciālistiem, personālsastāvu, kas varētu šādu biznesa modeli realizēt,» komentē Linkaits.

Turpinot runāt par  projektiem, kas rada «šaubu ēnas», ministrs piemin Rīgas tramvaja projektu. «Problēma pašlaik ir tā, ka sasniedzamais rādītājs ir vienkārši tramvaju skaits vai kilometru skaits, nedomājot par to, kāds ir lietderīgais maršruts vai arī ko vēlas panākt ar konkrēto maršrutu sabiedriskā transporta sistēmā pilsētā.»

«Vēl viens kritisks projekts, kur mēs turam «roku uz pulsa», ir Krievu salas projekts Rīgas brīvostā, kur līdz 31.martam ir jābūt pabeigtam visiem darbiem, lai pārceltu biznesu no viena krasta uz otru. Dažādu apstākļu dēļ tas vēsturiski nav bijis veiksmīgs. Pašreiz ļoti skatāmies līdzi, lai līdz 31.martam visi darbi tiktu pabeigti,» uzsver Linkaits.

Tikmēr par to, kāpēc Satiksmes ministrijas nozarē vairāki uzņēmumi bijuši iesaistīti korupcijas skandālos, Linkaits norāda: «Grūti teikt, droši vien katram ir sava pieredze, vēsture iepriekšējā darbībā. Skaidrs, ka šie uzņēmumi, it sevišķi lielie, ir bijuši politiski ietekmēti. Nav noslēpums, ka ir dažādas interešu grupas, kas darbojas gan iekšpusē, gan visā nozarē kopumā. Tā, ka tā bagāža nav viegla.»

Tomēr jaunais satiksmes ministrs sola izskaust jebkāda veida korupciju ar savu nu jau saukli: «Nekādas tolerances pret korupciju un tā sauktajām «shēmošanām»!» «Pašlaik  mana pieeja ir  «nestrebjam karstu», jo tiešām nozare ir nopietna un atbildīga. Tā ienes ļoti daudz Latvijas ekonomikā, tāpēc jāizvērtē katra kustība – kāda ir tās ietekme, lai kaut ko nesagrautu. Tai pašā laikā visi shēmotāji tiks vai nu atbrīvoti [no darba], vai nu saukti pie atbildības,» BNN sola ministrs.


Pievienot komentāru

Tallinai velosatiksmes stratēģijas ieviešana varētu izmaksāt 195 miljonus eiro

Tallinas velosatiksmes stratēģijas 2018. – 2027.gadam pilnīga ieviešana varētu izmaksāt 195 miljonus eiro, paudis pilsētas vicemērs Kalle Klandorfs.

LU iegūst 39.vietu starptautiski atzītā universitāšu reitingā

Latvijas Universitāte no Latvijas augstskolām ieguvusi augstākos rezultātus starptautiski atzītajā Jauno Eiropas un Centrālāzijas valstu reitingā, ieņemot 39.vietu.

Mencu nozvejas kvotas Baltijas jūras austrumos samazina par 92%

ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sēdē Luksemburgā apstiprinātas nozvejas kvotas Baltijas jūrā nākamajam gadam, tostarp mencu nozvejas kvota Baltijas jūras austrumos samazināta par 92%.

Ukraina varētu pieprasīt Latvijai atdot tiesas konfiscētos 29 miljonus eiro, kas saistīti ar bijušajām ukraiņu amatpersonām

Ukraina varētu pieprasīt Latvijai atdot ar bijušajām augsta ranga Ukrainas amatpersonām saistītos 29 miljonus eiro, kurus Rīgas apgabaltiesa atzinusi par noziedzīgi iegūtiem un konfiscējusi.

Lietuvā ieradušies ASV karavīri

Lietuvā ieradušies pirmie karavīri no ASV rotācijas spēkiem ASV spēki Lietuvā atradīsies līdz 2020.gada pavasarim, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Valdība lemj: Latvijā būs 39 pašvaldības

Ministru kabinets otrdien, 15.oktobrī, atbalstījis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavoto Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu, kas piedāvā reformas rezultātā 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 39 vietvaras.

Vēsture atkārtojas: Ar Lembergu saistīts medijs atsauc nepatiesas ziņas par Meroni

Kārtējo reizi ar Lembergu saistīts medijs spiests atzīties melos un atsaukt savus nepamatotos izteikumus, kas vērsti pret advokātu Rudolfu Meroni. Šoreiz atsaukumu publicējusi Neatkarīgā Rīta Avīze.

Mediķi rīkos plašu protestu saistībā ar finansējuma samazinājumu nozarei

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības padome lēmusi rīkot protesta akcijas saistībā veselības finansējuma samazinājumu.

Apstiprināta jaunā RB Rail padome

Akcionāru sapulcē otrdien, 15.oktobrī, apstiprināta Rail Baltica kopuzņēmuma RB Rail padome, informē uzņēmumā.

Tiesai nodota seksuāla rakstura noziegumos apsūdzētā priestera Zeiļas lieta; viens no apsūdzētajiem miris

Prokuratūra nodevusi Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesai krimināllietu, kurā par seksuāla rakstura noziegumiem apsūdzēti divi vīrieši, tai skaitā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteris Pāvels Zeiļa, savukārt vēl viens apsūdzētais šogad miris.

Eiropas Dzimumu līdztiesības indekss: Latvija 18.vietā un uzlabojumi minimāli

Latvijas starp Eiropas Savienības dalībvalstīm dzimumu līdztiesības ziņā ieņem 18.vietu, liecina Eiropas Dzimumu līdztiesības indekss 2019.

Bordāns: Sistēma AT priekšsēdētāja un Ģenerālprokurora amatos vēlas savus cilvēkus

Ir ziņas, ka sistēma gatavo sev mantiniekus un vēlas apstiprināt savus pietuvinātos cilvēkus, runājot par reformām tieslietu sistēmā, tai skaitā arī AT priekšsēdētāja un Ģenerālprokurora nomaiņu, izteicies tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Spānijā vardarbīgas sadursmes pēc katalāņu politiķu notiesāšanas

Spānijas autonomajā reģionā Katalonijā izcēlušas masu protesta akcijas un sadursmes ar policiju pēc tam, kad Spānijas Augstākā tiesa deviņus katalāņu politiķus notiesājusi uz deviņiem līdz 13 gadiem cietumā.

Sākas nedēļa, kad jāvienojas par Brexit. Britu mārciņas vērtība krītas

Britu mārciņas vērtība kritusies pret eiro un ASV dolāru, sākoties nedēļai, kurā Lielbritānijai un Eiropas Savienībai vajadzētu panākt Brexit vienošanos.

Vienotība: Rīgas dome mēģina saglabāt likvidējamā Riga.lv struktūru

Vienotības Rīgas domes frakcijai ir bažas, ka Rīgas pilsētas nākamā gada budžetā iecerēts par gandrīz miljonu eiro palielināt finansējumu Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļai, saglabājot likvidējamā Riga.lv struktūru.

ASV ar sankcijām soda Turciju par iebrukumu Sīrijā

ASV prezidents Donalds Tramps pavēstījis, ka izdevis rīkojumu par sankcijām pret NATO sabiedrotās Turcijas amatpersonām un ievedmuitas noteikšanu turku tēraudam, kā arī prasījis valstij izbeigt iebrukumu kaimiņvalstī Sīrijā.

Lāčplēša ielas 123 B ēkas īpašnieks bijis neziņā par nama tehnisko stāvokli

Četrstāvu ēka Lāčplēša ielā 123 B, 3.liters, pēc tam, kad tur nedēļas nogalē iebruka griesti, atzīta par dzīvošanai bīstamu, informē Rīgas domē.

KNAB aiztur Salaspils pašvaldības uzņēmuma Valgums-S valdes locekli

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā aizturējis Salaspils pašvaldības uzņēmuma Valgums-S valdes locekli Ilgoni Igauni.

Koalīcija vienojas atbalstīt administratīvi teritoriālo reformu, sākotnējo konceptu papildinot ar trim jaunām pašvaldībām

Valdības partijas vienojušās atbalstīt administratīvi teritoriālo reformu, sākotnēji piedāvāto modeli papildinot ar trim jaunām pašvaldībām.

Medijs atgādina par Lemberga pietuvināto nāves gadījumiem

«Neviens no četriem manis pieminētajiem, man zināmajiem ļaudīm man nekad neatstāja ne psiholoģiski vāja, ne arī slimīga cilvēka iespaidu, kam pusmūžā būtu kādi būtiski veselības traucējumi.»

Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par nabadzības izskaušanu veicinošiem pētījumiem

Šā gada Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par pētījumiem, kas veicinājuši nabadzības mazināšanu pasaulē, paziņojusi Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.

Vecākiem Igaunijā automātiski piešķirs ģimenes pabalstus

Vecākiem Igaunijā vairs nevajadzēs pieteikties ģimenes pabalstiem un tie tiks piešķirti automātiski, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Bažās par drošības riskiem Igaunijas IT ministre Huawei nomaina pret iPhone

Sekojot valsts iestāžu brīdinājumiem par drošības riskiem, Igaunijas informāciju tehnoloģiju ministre Kerta Kingo savu Huawei viedtālruni iemainījusi pret iPhone, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->