Krities Eiropas 500 lielāko uzņēmumu apgrozījums un peļņa

Piecsimt Eiropas lielāko uzņēmumu kopīgā apgrozījuma rādītāji pērn ir kritušies par vairāk nekā 16%, bet peļņa par 27% jeb gandrīz 7 miljardiem eiro, liecina kredītrisku apdrošinātāju Coface grupas pētījums Centrāleiropas valstu ekonomikas TOP 500.

Recesija vissmagāk skārusi Latviju, Ukrainu, Lietuvu un Igauniju. Polija bijusi vienīgā valsts Eiropā, kas 2009.gadā uzrādījusi 1,4% IKP pieaugumu.

«Rezultāti mums vēlreiz pierāda, ka Eiropas valstu ekonomikas ir piedzīvojušas būtiskas un paliekošas pārmaiņas 2009.gadā, kuru ietekme jūtama šogad un noteikti būs jūtama vēl nākošajā gadā,» norāda Coface Latvia izpilddirektors Māris Lukins. «Viens no būtiskiem rādītājiem ir lielāko uzņēmumu veiktspēja, kas kredītrisku apdrošinātāju skatījumā kalpo kā indikators darījumu vides novērtējumam.»

Baltijas valstis Centrāleiropas TOP 500 ir pārstāvētas ar 16 Lietuvas, diviem Igaunijas  un 7 Latvijas uzņēmumiem un kopējo apgrozījumu 895 miljoni eiro. Latvija CCE TOP 500 vērtējumā bija vissmagāk cietusī Eiropas valsts 2009.gadā, kuras  IKP pērn kritās par 17%. TOP 500 ziņojumā Latviju pārstāv septiņi lielākie uzņēmumi – Latvenergo, Latvijas gāze, Statoil Latvija, Maxima Latvia, Rimi Latvia, Elko Group un Swedbank. Saskaņā ar pētījuma datiem lielu apgrozījuma kritumu mūsu uzņēmumu vidū pērn piedzīvojis būvniecības sektors, kā arī ķīmijas un rūpniecības nozares.

Ieņēmumu griezumā visveiksmīgākās nozares Eiropā pērn bijušas:  enerģētika (67 uzņēmumi), naftas pārstrāde (56 uzņēmumi), ražošana (55 uzņēmumi). Vienlaikus arī jāmin, ka vislielākie ieņēmumu kritumi bija tādās nozarēs kā elektronika -153,2% , transports – 142,2%, metālindustrija – 68,4%.

Lai arī šogad Latvijā sagaidīti pozitīvi signāli kā IKP pieaugums trešajā ceturksnī, eksporta kāpinājums, kopējā ekonomikas atveseļošanās notiek nevienmērīgi un  darījumu risku apdrošinātāji joprojām ļoti piesardzīgi vērtē tādus sektorus kā celtniecība, kur nav atjaunojusies kredītrisku apdrošināšana, komentē Lukins. Pozitīvus rezultātus 2010. gadā uzrāda pārtikas, metālapstrādes, kokapstrādes nozares, telekomunikāciju pakalpojumu sniedzēji, kas tomēr ļauj vērtēt Latvijas ekonomisko attīstību ar gaišāku skatu.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas