Kuģis ar pirmajiem Ukrainas graudiem ir ceļā uz drošu ierašanos Stambulā

Pirmais Ukrainas labības kuģis, kopš Krievijas iebrukuma, kas bloķēja eksportu, otrdienas vakarā droši ieradīsies Stambulā, paziņoja Turcija, ņemot vērā Ukrainas bažas, ka kuģis vēl var saskarties ar problēmām, informē aģentūra Reuters.

Graudu kuģa izbraukšana pirmdien, 1.augustā,  no Ukrainas Odesas ostas uz Libānu caur Turciju, saskaņā ar vienošanos par drošu caurbraukšanu, ir radījusi cerības par turpmāku eksportu, kas varētu palīdzēt mazināt pieaugošo globālo pārtikas krīzi.

Turcija sagaida, ka katru dienu no Ukrainas ostām izbrauks aptuveni viens graudu kuģis, kamēr vien būs spēkā nolīgums par drošu caurbraukšanu, otrdien sacīja augsta ranga Turcijas amatpersona, kura lūdza palikt anonīma.

Reuter vēsta, ka Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, savā nakts uzrunā vēlu pirmdien vakrā, nosauca kuģa iziešanu par «pirmo pozitīvo signālu», taču brīdināja, ka ir pāragri izdarīt secinājumus vai prognozēt, kā situācija attīstīsies.

Ilūzijas, ka Krievija vienkārši atturēsies no mēģinājumiem traucēt Ukrainas eksportu lolot nevar, sacīja Zelenskis.

Koordinācijas centrā, kas izveidots, lai pārraudzītu Ukrainas graudu eksporta atsākšanu, Turcijas pārstāvis Ozkāns Altunbudaks (Ozcan Altunbudak), paziņoja, ka kuģim Razoni, kas kuģo ar Sjerraleones karogu, vajadzētu noenkuroties Stambulas ostā otrdienas vakarā.

Pēc tam to pārbaudīs Krievijas, Turcijas, Ukrainas un ANO amatpersonas saskaņā ar drošas caurbraukšanas nolīguma noteikumiem, un tad tas turpinās ceļu uz Libānas Tripoles ostu, kas ir tā plānotais galamērķis.

Tomēr, pirms varēs izvest miljoniem tonnu Ukrainas labības, ir jāpārvar citi šķēršļi, tostarp jālikvidē jūras mīnas un jāizveido sistēma, lai kuģi varētu droši iebraukt konflikta zonā un uzņemt kravas.

Ukraina cer eksportēt 20 miljonus tonnu graudu, kas glabājas tvertnēs, un 40 miljonus tonnu no pašlaik novāktās ražas, sākotnēji eksportējot grauds Odesas, Čornomorskas un Pivdennijas ostām, lai palīdzētu atbrīvot tvertnes jaunajai ražai.

Krievija ir nodēvējusi Razoni kuģa izbraukšanu par pozitīvu ziņu. Tā noliedz atbildību par pārtikas krīzi, sakot, ka eksports tika kavēts Rietumu sankciju dēļ

Krievija un Ukraina apsūdz viena otru mīnu izlikšanā, kas tagad peld pa Melno jūru un apdraud kuģošanu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas