Kura ES dalībvalsts pasūtījusi Krievijas COVID-19 vakcīnu?

Eiropā norisinoties sīvai konkurencei par ES Zāļu aģentūras apstiprinājumu, kas ļaus bloka dalībvalstīs lietot kādu no esošām vakcīnas kandidātēm, Ungārija ir vienīgā dalībvalsts, kura pasūtījusi Krievijā izstrādāto vakcīnas kandidāti Sputnik V, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

ES regulējums medikamentu jomā paredz, ka vēl pirms dalībvalsts apstiprina vakcīnas lietošanu savu iedzīvotāju potēšanai, konkrētai vakcīnas kandidātei ir jāsaņem Eiropas Zāļu aģentūras apstiprinājums.

Virkne dalībvalstu, nesagaidot šo apstiprinājumu, ir veikušas vakcīnu priekšpasūtījumus pie Vācijas un ASV uzņēmumiem-vakcīnu izstrādātājiem BioNTech, Pfizer, Moderna un AstraZenica, paredzot, ka no tām kāda saņems vajadzīgo apstiprinājumu ES līmenī.

Priekšpasūtījumus ir izdarījusi arī Ungārija, tomēr tās pieeja atšķiras, jo uzrunāto vakcīnas kandidātu izstrādātāju vidū ir arī Krievijas un Ķīnas organizācijas.

Krievijas Tiešo investīciju fonda vadītājs Kirils Dmitrijevs otrdien, 24.novembrī, paziņojis, ka vakcīnas kandidātei Sputnik V ir vairāk nekā 95% iedarbība, kas šādā gadījumā būtu augstāka, piemēram, par ASV Moderna vakcīnas kandidātes pētījumos atklāto iedarbību.

Lasiet arī: Paziņo par otrās COVID-19 vakcīnas 95% sākotnējo iedarbīgumu

Tomēr pagaidām iztrūkst Sputnik V iespējamās iedarbības neatkarīgs un objektīvs novērtējums, un kontekstā ar Krievijas šā brīža starptautisko reputāciju un, piemēram, sistēmiskiem starptautisko tiesību normu pārkāpumiem sporta dopinga jomā, Maskavas piedāvājums uztverams ar piesardzību.

Zīmīgi, ka Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs pirmdien, 23.novembrī, atzinis, ka pagaidām Putins nav saņēmis Krievijā izstrādās vakcīnas kandidātes injekciju ar pamatojumu, ka «prezidents nevar lietot nesertificētu vakcīnu».

Kā atšķiras Ungārijas pieeja?

Ungārijas valdība ir pavēstījusi, ka tā ir veikusi vairāku vakcīnas kandidāšu priekšpasūtījumus, ieskaitot iestāšanos rindā uz Krievijā un Ķīnā veidotiem medikamentiem.

Kā vēsta The Guardian, Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns (Viktor Orbán) paziņojis: «Tā kā vakcinēšanās nebūs obligāta, ja būs vairākas vakcīnas, katrs pats varēs izvēlēsies, kurai uzticas visvairāk: vai viņš dod priekšroku uz uzņēmējdarbību koncentrētas ASV korporācijas pieejai vai Krievijas valsts izstrādātai vakcīnai, vai arī tai no Ķīnas.»

Jāpiebilst, ka Krievijas saslimstības rādītāji apstiprina vajadzību pēc drošas, iedarbīgas un plaši pieejamas vakcīnas. Valstī saskaņā ar Krievijas Pretkoronavīrusa krīzes centra datiem, kā tos citē ziņu aģentūra TASS, diennaktī līdz trešdienai, 25.novembrim, apstiprināti vairāk nekā 23 600 jauni inficēšanās gadījumi ar COVID-19, bet ārstēšanā saistībā ar vīrusa izraisītām veselības komplikācijām pašlaik atrodas 464 564 Krievijas iedzīvotāji.

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. “kovidnieki” nesaprot, ka viņi dara kaut ko nepareizi–viens no biežākajiem ko īd cēloņiem ir nepareizs dzīves veids un nepareizas profesijas izvēlē, nespēj laicīgi to mainīt utttttttttt.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas