Kūtris: Ja neatradīšu darbu jurista amatā, iesaistīšos politikā

Bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris

«Ja es sev neatradīšu interesantu darbu ar normālu algu profesionālajā jurista darbā, es izmantošu savas zināšanas arī politikā,» norāda bijušais Satversmes tiesas (ST) priekšsēdētājs Gunārs Kūtris, kuru jau uzrunājuši vairāki politiskie spēki.

Intervijā Latvijas Radio Kūtris uzsvēra, ka prioritārs ir jurista darbs un viņš labprāt turpinātu strādāt kā tiesnesis. Tomēr strādāt pirmā līmeņa tiesās viņš nevēlētos. «No pirmā līmeņa, ja esi bijis ģenerālis, man nepatiktu,» teica Kūtris.

Patlaban gan viņam esot divu mēnešu laiks pārdomām.

Politikā viņš darbosies tad, ja Ingunas Sudrabas tautas kustība pāraugs nopietnā politiskā spēkā. Turklāt Kūtris gribētu, lai viņā zustu nepatika jeb piesardzība pret politiku. »Ja tā kustība izaug tāda, ka mani nebiedē politika un es saprotu, ka pēc četriem, astoņiem gadiem cilvēki būs apmierināti ar dzīvi Latvijā, tad es atbalstu šo kustību,» norādīja Kūtris.

Viņš atzina, ka politikā ir vairākas nepatīkamas lietas, piemēram, cilvēku cieņas trūkums pret politiķiem. Tomēr politika ir veids, kā sakārtot valsti.

Kūtris piebilda, ka tikai Sudrabas tautas kustība viņu ir aicinājusi savās rindās. Tomēr intervijā Latvijas Televīzijai Kūtris atzina, ka viņu uzrunājuši arī citi politiskie spēki, kas nav pārstāvēti pašlaik parlamentā.

Lai gan viņš neatklāja, kas tieši viņu uzrunāja, tomēr noliedza, ka tas būtu Einars Repše, kurš dibinājis partiju Latvijas attīstībai. Runājot gan ar Sudrabu, gan citām partijām, viņš izvirzījis mērķi, lai nelielās partijas pirms vēlēšanām apvienotos vienā blokā un tādējādi vēlētāju balsis neizšķīstu.

Kūtris ST priekšsēdētāja amatu atstāja pēc pilnvaru beigām. Viņš redz vairākus potenciālos sava darba turpinātājus: nesen par Satversmes tiesas tiesnesi iecelto Gunāru Kusiņu, kā arī citus ST tiesnešus – Sanitu Osipovu, Uldi Ķini, Kristīnu Krūmu un Aiju Branti.

Kūtris pauda, ka nebūtu pareizi publiski izteikt viedokli, kam, viņaprāt, būtu jākļūst par nākamo ST priekšsēdētāju. Taču viņš atzina, ka, atstājot ST savā pēdējā darba dienā, dažiem kolēģiem devis padomus. «Kad devos prom no tiesas pēdējā dienā, es dažiem kolēģiem pastāstīju, kurus divus cilvēkus uzskatu par kandidātiem. Katram no viņiem ir savs mīnusiņš un katram no viņiem ir savs plusiņš. Es teicu, pārrunājiet un izrunājiet visu, kurš tiesai būtu labāks: šis virziens vai šis virziens,» teica Kūtris.

Viņš gan neprecizēja, par kuriem diviem cilvēkiem bija runa. Taču viens no šiem cilvēkiem varētu kļūt par ST priekšsēdētāju, savukārt otrs par vietnieku, pārņemot lauciņu, kuru priekšsēdētājs mazāk pārzinātu.

Tomēr visiem kandidātiem, par kuriem Kūtris izteicās intervijā, viņš pārsvarā veltīja atzinīgus vārdus. «Kusiņam ir ļoti labas zināšanas Konstitucionālajās tiesībās. Neteiksim perfektas, bet viņš ļoti labi pārzina arī tiesu spriedumus,» teica Kūtris. Viņaprāt, Kusiņš prastu izskaidrot tiesas lēmumus. Tomēr viņam nav pieredzes neatkarīgu tiesnešu sadarbības stiprināšanā, kas nepieciešams ST un ko var iemācīties tikai praksē. Tāpat ir jāprot vadīt patstāvīgu iestādi ar savu budžetu un uzturēt kontaktus gan Latvijā, gan starptautiski. «Jaunienācējs nezina, kā lietas tiek spriestas. Vieglāk ir tad, ja viņš kādu laiku «apsilda degunu» un redz, kā lietas notiek,» uz iespējamo Kusiņa trūkumu norādīja Kūtris.

Viņa līdzšinējai vietniecei Brantei ir milzīga pieredze, bet Ķinis labi spētu pārstāvēt valsti un tiesu starptautiskajā līmenī.

Taču viņš nosauca vairākus uzdevumus un grūtības, ar kurām jaunajam vadītājam vajadzēs sastapties savā darbā. «Jebkuram jaunam vadītājam uzdevums ir savākt kopā kolektīvu. Ticiet, vai nē, katrs ST tiesnesis ir neatkarīgs un tiesas priekšsēdētājam ir jāspēj dabūt vienotu viedokli. Tas ir visgrūtākais darbs. It sevišķi tādās lietās, kur ir gan emocionālā puse, gan, iespējams, arī politiskā,» atzina Kūtris,

Likums paredz, ka ST tiesnešiem priekšsēdētājs ir jāizvēl pašiem no sava vidus.

102.000.102.6762

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas