Labības cena pieaug par 25%

Tonna kviešu, rudzu un auzu cena pieaugusi par 10 līdz 25%, salīdzinājumā ar pērno gadu. Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrs (LTVC) brīdina, ka iespējams kviešu deficīts pasaulē. Taču Latvijā graudu raža gaidāma tik liela, ka daļu varēs pārdot ārpus valsts robežām.

Karstākā graudu pieņemšanas sezona parasti ilgstot aptuveni divus mēnešus. Lai gan šogad zemenes, mellenes, upenes un citas ogas ienācās agrāk nekā iepriekšējos gados, labības kulšana šogad neesot sasteigta – pirmā jaunās ražas graudu krava uz pārstrādi atvesta jūlija beigās – tāpat kā citus gadus, laikrakstam Neatkarīgā Rīta Avīze par pieredzi stāsta AS Rīgas dzirnavnieks.

Uzņēmuma ģenerāldirektors Sandis Jansons norāda, ka ik gadu graudus uzņēmumam piegādā aptuveni 70 zemnieku saimniecību un šogad plānots pieņemt aptuveni 100 000 tonnu kviešu, rudzu un auzu. Par augstākas grupas rudziem uzņēmums šobrīd maksā 120 latu tonnā, kviešiem – 145 latus tonnā, bet auzām – 100 latu tonnā bez PVN.

Pēc uzņēmuma vadības un speciālistu vērtējuma, graudu kvalitāte šobrīd ir laba. Tiesa, bez kaltēšanas neiztikt, taču visā uzņēmuma pastāvēšanas vēsturē ir bijušas tikai pāris tādas sezonas, kad varēja iztikt pilnīgi bez žāvēšanas. «Ja laika apstākļi pieturēsies sausi un zemnieki varēs laikus uzsākt kulšanas darbus, tad šķiet, ka graudu kvalitāte šogad būs labāka nekā pērn. Pirmajai rudzu kravai visi rādītāji kvalificējās pārtikas graudu kritērijiem, un arī novērojumi laukos liecina par samērā labas kvalitātes iespējamo ražu,» atzina Jansons.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas